Praska Galeria Narodowa i jej oddział malarstwa europejskiego usytuowany na Hradczanach skrywają pośród wielu pereł malarstwa nowożytnego prawdziwe arcydzieło, a mianowicie obraz „Święto Różańcowe”, namalowany przez Albrechta Dürera jako retabulum ołtarzowe.
Motywy religijne w sztuce
Drugi portret Andrzeja Boboli
W 67. wydaniu „Królowej Różańca Świętego” obszernie pisaliśmy o św. Andrzeju Boboli, zamieszczając także wywiad z Andrzejem Bojem Wojtowiczem, autorem powstającej serii portretów Świętego.
Praskie Jezulatko Maleńka figurka, wielkie cuda
Praga, stolica Czech, jest od wielu lat jednym z najpopularniejszych miejsc turystycznych na świecie. Przyciąga piękną architekturą, historią, niezwykłą miejską atmosferą, licznymi legendami i ciekawostkami.
Pomnik Najświętszego Serca Pana Jezusa w Poznaniu
Na terenie jeżyckiej parafii św. Floriana, tuż obok wejścia, uwagę przyciąga nietypowa, pięciometrowa figura Chrystusa wykonana z brązu. Jego postać jest lekko pochylona, jak gdyby uchwycona w ruchu, ręce zaś wzniesione do błogosławieństwa. Równo i krótko przycięte włosy, dynamika przedstawionej sylwetki, ostro zarysowane kontury szat i surowy wygląd twarzy mogą kojarzyć się ze sztuką dwudziestolecia międzywojennego, ekspresjonistycznymi rzeźbami Stanisława Szukalskiego czy inspirowanym ludowością malarstwem Zofii Stryjeńskiej. Elementem nietypowym i zarazem mocno przyciągającym wzrok jest złote serce Chrystusa.
Wizerunki Serca Jezusa
Wśród wizerunków, jakie możemy spotkać w naszych kościołach, o najpopularniejszych należy Najświętsze Serce Pana Jezusa, nierzadko w zestawieniu z obrazem Niepokalanego Serca Maryi.
Na granicy wizji i malarstwa. Rogier van der Weyden i Tryptyk z Miraflores
Uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego to najwcześniej obchodzone święta w Kościele rzymsko-katolickim, od zawsze zajmujące pierwsze miejsce w hierarchii świąt roku kościelnego. Zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa, jest Jego największym cudem, a zarazem stanowi centrum liturgii Wielkiej Nocy. Nie dziwi zatem fakt, że w prezbiteriach stawia się figurę Zmartwychwstałego Pana, często obok krzyża przepasanego czerwoną stułą. Zmartwychwstanie Chrystusa jest też często pojawiającym się motywem w sztuce – i zdecydowanie rzadziej – w literaturze.
Czułe miłosierdzie czy beznadzieja aż do końca?
Kiedy myślę o spowiedzi w malarstwie, przed oczyma staje mi obraz, przed którym miałem okazję zatrzymać się na dłużej w petersburskim Ermitażu. Nie przedstawia wprost samego sakramentu, ale jest jego najlepszą ilustracją.
Madonna z pejzażem w tle
Bo piękno na to jest, by zachwycało… (C. K. Norwid, Promethidion)
Ikony podczas kwarantanny
Jak mają się spory o wizerunki sprzed trzynastu wieków do czasu kwarantanny w trakcie epidemii wirusa SARS-CoV-2?
Chrystus na osiołku
Jak wyglądała Niedziela Palmowa w średniowieczu? Ksiądz jedzie na ośle w procesji Niedzieli Palmowej: niejeden wierny zachwyci się takim nowoczesnym zjawiskiem. Tymczasem okazuje się, że jest to widowisko głęboko zakorzenione w wielowiekowej tradycji katolickiej liturgii. Każda liturgia ma w sobie – poza wszystkimi aspektami związanymi z wiarą – coś z widowiska. W poprzednim numerze przyglądaliśmy się tzw. dramatyzacjom Wielkiego Tygodnia. Dziś spójrzmy na to, jak dawniej celebrowano Niedzielę Palmową.
Święta kołyska i pierwsze jasełka
Jakie są materialne ślady narodzin Jezusa? Skąd wzięły się tak popularne jasełka?
Sierpniowe zwycięstwo Maryi
Bogarodzico, Dziewico! Bogiem sławiona Maryjo!
Z Twoim imieniem na ustach w bój idzie polski huf!
Co zawinili ojcowie – wnukowie krwią swą dziś zmyją,
Byleś nad wolną Polską – Ty królowała znówEdmund Bieder
Pan idzie z nieba…
Niegdyś w każdym kościele znajdowały się balaski, takie specjalne balustrady, oddzielające prezbiterium od nawy świątyni. Przed komunią świętą ministrant nakrywał je białym płótnem niczym obrusem. Przystępujący do Stołu Pańskiego klękali i w skupieniu przyjmowali Eucharystię, aby następnie powrócić na swoje miejsce i pogrążyć się w głębokiej adoracji.
Ta, której duszę przeszył miecz
„Kto niezdolny współczuć czule
Bólom Matki Syna bóle?
Czy ma takie serce kto?”Jakub z Todi, Stabat Mater Dolorosa
Matka Boża w świątyni ukryta…
Jak pisze św. Paweł: „Nikt nie może powiedzieć bez pomocy Ducha Świętego: Panem jest Jezus”
(1 Kor 12,3). Nie chodzi tylko literalnie o wypowiedzenie tego zdania, ale o to, by całym sobą, swoją postawą, zachowaniem, służbą dla innych świadczyć, że Jezus–Bóg ma władzę nad nami i nad wszystkim, co jest efektem i udziałem naszego życia…
Tajemnice leśnej adoracji
Gdy głęboka cisza zalegała wszystko, a noc w swoim biegu dosięgała połowy, wszechmocne Twe Słowo z nieba, z królewskiej stolicy, jak miecz ostry niosąc Twój nieodwołalny rozkaz (…) runęło pośrodku zatraconej ziemi.
Mdr 18,14–15
Córka Joachima i Anny. „Sandomierskie” narodziny Matki Bożej
„O przyjdź już, słodka Dzieweczko, Zabłyśnij wreszcie, Panienko, Bo kwiat słodyczy masz przynieść: Chrystusa, Boga–Człowieka…”
Fragment hymnu brewiarzowego na święto Narodzenia NMP
8 września przypada święto Narodzenia NMP. Tradycja przekazuje, że Jej rodzicami byli Anna i Joachim, którzy nie mieli potomstwa.
Przesławny potomek Dawida
Z racji przypadającej 19 marca uroczystości św. Józefa, wypadającej w tym roku 9 kwietnia uroczystości Zwiastowania Pańskiego oraz trwającego w Kościele Roku Świętego Józefa warto przywołać postać tego wielkiego świętego, wywodzącego się z królewskiego rodu Dawida.
Artysta pokorny
Czy sztuce służąc, Bogu też służyć można?
A. Chmielowski
W kręgu malarstwa Adama Chmielowskiego.
Strażniczka Bożych zasiewów
Pole radosne, pełne zbóż śpiewających nieskończonej toni! Niechaj Twa dobroć płody naszej pracy chroni, niechaj nas omijają klęski i niedole, Radosne Pole! (J. Ejsmond)