Przesławny potomek DAWIDA

Z racji przypadającej 19 marca uroczystości św. Józefa, wypadającej w tym roku 9 kwietnia uroczystości Zwiastowania Pańskiego oraz trwającego w Kościele Roku Świętego Józefa warto przywołać postać tego wielkiego świętego, wywodzącego się z królewskiego rodu Dawida.

Święty Józef to pierwszy z ludzi czciciel Maryi, Matki Boga.

o. Anzelm
od św. Andrzeja Corsini

Król Dawid nie tylko pisał psalmy; zjednoczył również plemiona hebrajskie i ustanowił stolicę w Jerozolimie, a kiedy przyszedł czas, przekazał swe rządy synowi, Salomonowi, który wybudował w mieście świątynię. Jego mądrość i sława docierały do najdalszych krain starożytnego świata. Jednak po śmierci króla społeczność północnego Izraela zbuntowała się i utworzyła własne królestwo. Przodkowie Józefa zapanowali jedynie w Judei. W efekcie tego podziału, licznych walk wewnętrznych i bałwochwalstwa Izrael nie oparł się najazdom obcych. Najpierw Asyryjczycy podbili królestwo północne, potem Nabuchodonozor, król Babilonii, na czele licznej armii Chaldejczyków najechał Jerozolimę i uprowadził ludność w niewolę. Cierpienie dotknęło potomków Dawida. Przedostatni król Judy, Jechoniasz, został pokonany przez Nabuchodonozora i również trafił do niewoli. Podobny los spotkał też brata Jechoniasza, Sedecjusza.

Miesiąc ku czci św. Józefa. Nabożeństwo AUDIOBOOK

W magazynie SKU:978-83-63110-86-4
Cena promocyjna 19,90 zł Cena 24,90 zł

Kiedy po 70 latach zdobyty przez Persów Babilon legł w gruzach, Cyrus, król perski, pozwolił Hebrajczykom na powrót do kraju. Niestety, z dawnego majątku nic nie zostało. Ród Dawida nie był w stanie ani odbudować dawnej monarchii, ani zdobyć bogactwa. Musiał zatem żyć w ubóstwie i pracą rąk własnych zarabiać na utrzymanie. To właśnie dlatego przedstawiciel dwunastego pokolenia potomków króla Jechoniasza, Józef, był cieślą.

Urodził się on ok. 26 roku przed Chrystusem w Betlejem. Z widzeń bł. Anny Emmerich wynika, że pochodził z rodziny wielodzietnej. Jak pisze niemiecka mistyczka, Józef był „bardzo utalentowany, uczył się dobrze, ale był niezwykle prostoduszny, cichy, pobożny i pozbawiony zarozumiałości”; był też niezwykle pracowity. Najbardziej interesowała go praca stolarza, toteż chętnie przebywał w zakładzie miejscowego cieśli i uczył się od niego zawodu.

Jako młodzieniec zastanawiał się nad swoją przyszłością. Nie myślał jednak o ożenku. Wspomniana już Anna Emmerich napisała o nim, że „był bardzo powściągliwy i unikał kobiet”. W tym czasie w odległym Nazarecie ożenił się jego brat, Kleofas. Kiedy odwiedził rodzinę w Betlejem, zaproponował Józefowi przeprowadzkę do Nazaretu, gdzie było sporo pracy dla dobrego cieśli. W taki oto sposób potomek królewskiego rodu Dawida, z którego – jak głosiło proroctwo – miał się narodzić Mesjasz, przybył do Nazaretu. Zorganizował warsztat stolarski i zaczął pracować. Lokalna społeczność szybko go zaakceptowała jako rzetelnego fachowca, człowieka uczciwego, pobożnego i odpowiedzialnego. Prawdopodobnie wtedy Józef poznał Maryję i szybko zorientował się, że jest inna niż pozostałe dziewczęta… Maryja odwzajemniała jego uczucia, ale powiedziała mu o złożonym przez siebie ślubie czystości, który w tamtych czasach był czymś wyjątkowym (tylko kobiety, które miały liczne potomstwo, były wówczas otaczane szacunkiem i poważaniem). Niewątpliwie Józefa zaskoczyła ta wiadomość. Musiał jednak być bardzo zakochany, skoro zdecydował się iść z nią przez życie jako jej przeczysty Oblubieniec…

Królowa Różańca ŚwiętegoZamów to wydanie "Królowej Różańca Świętego"!

…i wspieraj katolickie czasopisma!

To tylko część artykułu… Całość przeczytasz w "Królowej Różańca Świętego"
0 0 głos
Oceń ten tekst!

Nasze intencje modlitewne:

 
Powiadamiaj mnie o odpowiedziach
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Czy podoba Ci się ten tekst? – Zostaw opinię!x
()
x

Zanim skopiujesz, napisz do nas.

Przeczytaj poprzedni wpis:
Rozważania różańcowe Bartola Longo – Tajemnice chwalebne

Prezentowane fragmenty rozważań pochodzą z książki „Nabożeństwo dwudziestu sobót„, napisanej przez bł. Bartola Longo. Nabyć ją można w sklepie Wydawnictwa...

Zamknij