Nawrócony lekarz kapłanem

Jakub Laval (1803-1864)

29 kwietnia 1979 r. papież Jan Paweł IIw pierwszej w swoim pontyfikacie ceremonii beatyfikacyjnej wyniósł na ołtarze o. Jakuba Dezyderiusza Lavala, zaliczając go do grona błogosławionych.

Jakub Laval urodził się 18 września 1803 r. w gminie Croth w Normandii, której merem był jego ojciec. Jego rodzina była wierna Kościołowi katolickiemu. Mimo prześladowań w czasie wielkiej rewolucji francuskiej niejednokrotnie potajemnie uczestniczyła we mszy świętej odprawianej przez ukrywających się kapłanów. Matka, bardzo wyczulona na bezgraniczną miłość bliźniego i gościnność oraz na głęboką troskę o ubogich, zmarła, gdy Jakub miał zaledwie siedem i pół roku. Po roku jego ojciec zawarł ponowny związek małżeński. Od 14. roku życia Jakub przygotowywał się u swojego stryja Mikołaja, proboszcza w Tourville, do niższego seminarium. Po trzech latach pobytu w Tourville, w wieku 17 lat, wyjechał do Paryża, aby studiować w Kolegium św. Stanisława; tam zdobył dyplom magistra nauk humanistycznych.

W 1830 r. otrzymał doktorat z medycyny na Sorbonie w Paryżu i we wrześniu powrócił do Normandii. Rozpoczął praktykę lekarską w Saint-André, gdzie zdobył wielkie uznanie i powodzenie wśród ludności. Od ubogich nie brał wynagrodzenia, a oprócz lekarstw dostarczał im chleb, wino i inne pożywienie. Jako młody lekarz znalazł się osamotniony w środowisku niepraktykującym. Mówiono o nim: „To jedyny młody uczony człowiek w gminie, który chodzi na mszę świętą”. Niestety doświadczył też swojej słabości, dochodząc nad brzeg przepaści. Początkowo zaniechał spowiedzi i komunii świętej, potem uczęszczania na mszę świętą oraz zachowywania wstrzemięźliwości w piątki. Na skutek różnych plotek i oszczerstw jego samarytańska działalność także nie trwała długo. Zrezygnował z dalszej pracy w Saint-André i z początkiem 1834 r. przeniósł się do Ivry-la-Bataille. Wynajął najpierw mieszkanie u państwa Simon, gdzie panowała atmosfera na wskroś katolicka. Później, gdy już miał własne mieszkanie, odwiedzał często ich dom i spędzał w nim długie wieczory na dyskusjach o sprawach wiary. Pobożna pani Simon szybko spostrzegła stan duchowy doktora i skierowała go do księdza Letarda, proboszcza. Pod jego wpływem Jakub powrócił całkowicie do praktyk religijnych.

Królowa Różańca Świętego nr 41Zamów to wydanie "Królowej Różańca Świętego"!

…i wspieraj katolickie czasopisma!

Co w środku? Zamów PDF

Ograniczony dostępTo tylko fragment artykułu…

Całość przeczytasz w "Królowej Różańca Świętego"

To wydanie jest wciąż dostępne w sprzedaży, dlatego ma ograniczony dostęp. Możesz nabyć to czasopismo w bardzo niskiej cenie – już od 2 zł! Zamawiając wspierasz różańcowe inicjatywy. Zapraszamy!


ks. Józef Orchowski

5 1 głos
Oceń ten tekst!

Nasze intencje modlitewne:

 
Powiadamiaj mnie o odpowiedziach
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Czy podoba Ci się ten tekst? – Zostaw opinię!x
()
x