Nawrócony lekarz kapłanem. Jakub Laval (1803-1864)

29 kwietnia 1979 r. papież Jan Paweł IIw pierwszej w swoim pontyfikacie ceremonii beatyfikacyjnej wyniósł na ołtarze o. Jakuba Dezyderiusza Lavala, zaliczając go do grona błogosławionych.

Jakub Laval urodził się 18 września 1803 r. w gminie Croth w Normandii, której merem był jego ojciec. Jego rodzina była wierna Kościołowi katolickiemu. Mimo prześladowań w czasie wielkiej rewolucji francuskiej niejednokrotnie potajemnie uczestniczyła we mszy świętej odprawianej przez ukrywających się kapłanów. Matka, bardzo wyczulona na bezgraniczną miłość bliźniego i gościnność oraz na głęboką troskę o ubogich, zmarła, gdy Jakub miał zaledwie siedem i pół roku. Po roku jego ojciec zawarł ponowny związek małżeński. Od 14. roku życia Jakub przygotowywał się u swojego stryja Mikołaja, proboszcza w Tourville, do niższego seminarium. Po trzech latach pobytu w Tourville, w wieku 17 lat, wyjechał do Paryża, aby studiować w Kolegium św. Stanisława; tam zdobył dyplom magistra nauk humanistycznych.

W 1830 r. otrzymał doktorat z medycyny na Sorbonie w Paryżu i we wrześniu powrócił do Normandii. Rozpoczął praktykę lekarską w Saint-André, gdzie zdobył wielkie uznanie i powodzenie wśród ludności. Od ubogich nie brał wynagrodzenia, a oprócz lekarstw dostarczał im chleb, wino i inne pożywienie. Jako młody lekarz znalazł się osamotniony w środowisku niepraktykującym. Mówiono o nim: „To jedyny młody uczony człowiek w gminie, który chodzi na mszę świętą”. Niestety doświadczył też swojej słabości, dochodząc nad brzeg przepaści. Początkowo zaniechał spowiedzi i komunii świętej, potem uczęszczania na mszę świętą oraz zachowywania wstrzemięźliwości w piątki. Na skutek różnych plotek i oszczerstw jego samarytańska działalność także nie trwała długo. Zrezygnował z dalszej pracy w Saint-André i z początkiem 1834 r. przeniósł się do Ivry-la-Bataille. Wynajął najpierw mieszkanie u państwa Simon, gdzie panowała atmosfera na wskroś katolicka. Później, gdy już miał własne mieszkanie, odwiedzał często ich dom i spędzał w nim długie wieczory na dyskusjach o sprawach wiary. Pobożna pani Simon szybko spostrzegła stan duchowy doktora i skierowała go do księdza Letarda, proboszcza. Pod jego wpływem Jakub powrócił całkowicie do praktyk religijnych.

Królowa Różańca ŚwiętegoZamów to wydanie "Królowej Różańca Świętego"!

…i wspieraj katolickie czasopisma!

To tylko część artykułu… Całość przeczytasz w "Królowej Różańca Świętego"
0 0 głos
Oceń ten tekst!

Nasze intencje modlitewne:

 
Powiadamiaj mnie o odpowiedziach
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Czy podoba Ci się ten tekst? – Zostaw opinię!x
()
x

Zanim skopiujesz, napisz do nas.