Kobiety w Biblii: Maria Magdalena

Obraz Marii Magdaleny w filmie Mela Gibsona „Pasja” jest niezwykle wzruszający, zwłaszcza w tej scenie, w której z wielkim szacunkiem i z tkliwością ściera Ona krew umęczonego przez rzymskich żołnierzy Chrystusa. Przedstawienie to pokazuje, z jak wielką czułością należy podchodzić do spraw wiary. Jak postać Marii Magdaleny prezentują autorzy Ewangelii?

Maria Magdalena przy grobie Pańskim

Teksty biblijne, w których pojawia się Maria Magdalena, zestawić można w trzy różne grupy. Pierwsza związana jest z wydarzeniem dla chrześcijan najważniejszym, a więc ze zmartwychwstaniem. Maria Magdalena pojawia się wśród kobiet, które poszły do grobu, by namaścić ciało zmarłego Jezusa. Ewangelista Mateusz pisze, że gdy Jezusa złożono do grobu, to Maria Magdalena wraz z „drugą Marią” siedziały naprzeciw groty. Spędziły tam jakiś czas jeszcze po zatoczeniu ogromnego kamienia na otwór wejściowy. Tekst jest dość enigmatyczny, a żaden z biblistów nie podał odpowiedniego tłumaczenia tej sytuacji, dlatego ograniczymy się tylko do krótkiej interpretacji tego wydarzenia. Być może ewangelista chciał ukazać, w jaki sposób przeżywać stratę najbliższej osoby. Napomknął tylko, że kobiety „siedziały naprzeciw grobu”, a oznaczać to może, że oddały się zadumie i refleksji, wspominając życie zmarłego bliskiego (Mt 27). Można odnieść się do momentu, kiedy to Maria siedziała u stóp Nauczyciela, słuchając Jego nauk. Wymagało to od niej konkretnej postawy umożliwiającej jej skupienie oraz przyswojenie ważnych treści. Nieco więcej światła na ten moment rzuca św. Marek, pisząc, że kobiety „przyglądały się, gdzie Go [Jezusa] złożono” (Mk 15, 47). Niedługo po tym Maria Magdalena wraz z Marią przybywają ponownie do grobu, gdzie nie odnajdują już ciała Chrystusa, i jako pierwsze dowiadują się o Jego zmartwychwstaniu. O grupie kobiet podążających do grobu pisze również św. Łukasz, przy czym wylicza ich więcej niż dwie: Maria Magdalena, Joanna i Maria (Łk 24, 10).

Królowa Różańca ŚwiętegoZamów to wydanie "Królowej Różańca Świętego"!

…i wspieraj katolickie czasopisma!

Ograniczony dostępTo tylko fragment artykułu…

Całość przeczytasz w "Królowej Różańca Świętego"

To wydanie jest wciąż dostępne w sprzedaży, dlatego ma ograniczony dostęp. Możesz nabyć w bardzo niskiej cenie (wydania bieżące za 4,90 zł, a archiwalne już od 2 zł).

Zamówiając wspierasz różańcowe inicjatywy. Zapraszamy!


Andrzej Jędrzejczak

0 0 głos
Oceń ten tekst!

Nasze intencje modlitewne:

 
Powiadamiaj mnie o odpowiedziach
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Czy podoba Ci się ten tekst? – Zostaw opinię!x
()
x