Kobiety przy pustym grobie

Pozycja kobiet w świecie starożytnym nie była zbyt uprzywilejowana, zwłaszcza w kulturach semickich, a więc także izraelskiej. Dziwić może fakt, że to właśnie kobiety stały się pierwszymi świadkami zmartwychwstania Jezusa, a zarazem pierwszymi misjonarkami tej zbawiennej wiadomości.

Zdziwienie może okazać się jeszcze większe, gdy zdamy sobie sprawę, że kobieta nie była traktowana poważnie jako świadek jakiegoś wydarzenia. Tymczasem to właśnie one zwiastowały uczniom nieprawdopodobną wieść o pustym grobie. Stosunek uczniów Chrystusa musiał się zmienić niebotycznie, kiedy okazało się, że niewiasty mówiły prawdę: Chrystus zmartwychwstał. Prześledźmy tragiczne momenty od złożenia Pana Jezusa w grobie, aż do Jego zmartwychwstania, i zastanówmy się na rolą kobiet wtedy i w czasach obecnych.

Wierność kobiet, które towarzyszyły Chrystusowi w najgorszych chwilach, gdy konał na krzyżu, została doceniona nie tylko przez Zbawiciela. Okazuje się bowiem, że od wielu set lat Kościół prawosławny czci niewiasty, które podążyły do grobu Pańskiego i zastały go pustym, jako święte. Niedziela zmartwychwstania Pańskiego często określana jest jako liturgiczny lub też prawosławny dzień kobiet.

Królowa Różańca ŚwiętegoZamów to wydanie "Królowej Różańca Świętego"!

…i wspieraj katolickie czasopisma!

To tylko część artykułu… Całość przeczytasz w "Królowej Różańca Świętego"
0 0 głos
Oceń ten tekst!

Nasze intencje modlitewne:

 
Powiadamiaj mnie o odpowiedziach
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Czy podoba Ci się ten tekst? – Zostaw opinię!x
()
x

Zanim skopiujesz, napisz do nas.