Życie ojca Pio było niezwykłym znakiem, wskazującym na niewidzialną, nadprzyrodzoną Bożą rzeczywistość, która jest fundamentem i źródłem istnienia świata poznawalnego naszymi zmysłami.
Święci Kościoła
Święty Maksymilian Kolbe Patronem na nasze trudne czasy
Urodził się on 8 stycznia 1894 roku w Zduńskiej Woli, niedaleko Łodzi. Ochrzczony został tego samego dnia i otrzymał imię Rajmund. Miał także dwóch braci – starszego Franciszka i młodszego Józefa. W domu rodzinnym znajdował się ołtarzyk Matki Bożej Częstochowskiej. Cała rodzina często modliła się przy nim. Maksymilian napisał później, że miało to wielki wpływ na jego życie.
Pięciu Braci Męczenników w Kazimierzu Biskupim
Męczeńska śmierć złączyła ściśle pięciu pustelników, którzy prowadzili wspólnie życie eremickie u zarania dziejów państwa polskiego. Dwóch włoskich zakonników – Benedykt i Jan, a także ich trzech miejscowych towarzyszy, czyli Izaak, Mateusz i Krystyn, otrzymało zaszczytne miano Pierwszych Męczenników Polski.
Apostołka Bożego Serca Św. Małgorzata Maria Alacoque
Papież Pius XII w swej encyklice Haurietis aquas napisał: „Najważniejsze miejsce wśród tych, którzy krzewili kult Serca Jezusowego, zajmuje św. Małgorzata Maria Alacoque”. Kim była ta niezwykła kobieta?
Święty Antoni z Padwy. Kaznodzieja i cudotwórca
Choć od śmierci św. Antoniego minie wkrótce osiemset lat, cieszy się on wciąż niesłabnącą popularnością. Wzywają go jako orędownika ubodzy, podróżujący, bezdzietne małżeństwa, a przede wszystkim ci, którzy poszukują zaginionych rzeczy.
Święty Antoni z Padwy Kaznodzieja i cudotwórca
Choć od śmierci św. Antoniego minie wkrótce osiemset lat, cieszy się on wciąż niesłabnącą popularnością. Wzywają go jako orędownika ubodzy, podróżujący, bezdzietne małżeństwa, a przede wszystkim ci, którzy poszukują zaginionych rzeczy.
Święty Andrzej Bobola działa szybko i konkretnie
Patron Polski, jedności Kościoła i ewangelizacji w trudnych czasach, jego kult jest coraz śmielszy, rośnie w oczach. A prywatnie? Święty Andrzej Bobola pomaga zwalczyć małość charakteru i okiełznać ciężkie wady. Wspomoże tych, którzy nie zdali egzaminu, i uczy, że właściwe drzwi zawsze się w końcu otworzą. 16 maja obchodzimy jego wspomnienie.
Święty ojciec Stanisław Papczyński
Święty ojciec Stanisław Papczyński czekał na kanonizację ponad 300 lat, aby jego przesłanie stało się jeszcze bardziej aktualne. Centrum życia uczynił misterium Niepokalanego Poczęcia Maryi, ogłoszone jako dogmat prawie 200 lat później. Jest ono świadectwem, że Bóg umiłował każdego z nas przed założeniem świata i że powołał nas do świętości. Że każde życie ludzkie jest godne i święte nie tylko od poczęcia do naturalnej śmierci, ale od nieskończoności w Bogu do nieskończoności z Bogiem.
Święta Teresa z Lisieux i „mały cud”
W jubileuszowym roku 150. urodzin i 100. rocznicy beatyfikacji św. Teresy od Dzieciątka Jezus przyjrzyjmy się bliżej wydarzeniu, które miało kluczowy wpływ na jej duchowy rozwój. Nazwała je „łaską Bożego Narodzenia” lub „małym cudem”.
Maksymilian Kolbe. Święty na maksa
Jedno z moich pierwszych wspomnień z dzieciństwa związanych z Kościołem to niewielki obrazek smutnego świętego zawieszony w bocznej kaplicy mojego parafialnego kościoła, obok dużego wizerunku Matki Bożej. Jakby ktoś chciał schować tego chudego mężczyznę w obozowym pasiaku. Na piersi czerwony trójkąt i numer 16670. „Kto to jest?” – zapytałam mamę nieco wystraszona. „To Maksymilian Kolbe, poszedł na śmierć głodową za innego więźnia”. „Ale dlaczego jest taki smutny?” – zastanawiałam się.
Lekcje i błogosławieństwa świętego Szarbela
Sława św. Szarbela Makhloufa obiegła już cały świat. Na każdym kontynencie można spotkać ludzi, którzy jego wstawiennictwu zawdzięczają niezwykłe cuda. Wszyscy jednak znamy to uczucie, kiedy prosimy o wstawiennictwo i mam wrażenie, że nic się nie zmienia w naszej sprawie. Dlaczego tak się dzieje? Czy święty może nie odpowiedzieć na nasze modlitwy? A może pomaga w inny sposób, niż oczekiwaliśmy?
św. o. Pio. Współcierpiący z Ukrzyżowanym
Święty ojciec Pio jest jednym z najbardziej znanych i rozpoznawalnych świętych XX wieku. Z pewnością większość z nas jest w stanie choć w kilku zdaniach scharakteryzować jego postać. Na czym polega fenomen jego świętości? Czy współczesny człowiek może nadal czerpać z głębi jego życia duchowego?
Płonący Bożym ogniem. Św. Filip Neri
Nazywany jest najradośniejszym świętym. Jego nowatorskie metody duszpasterskie i styl życia wzbudzały nieraz kontrowersje. Jednak bez wątpienia był wyjątkowo obdarowany przez Boga licznymi darami, w tym stygmatem Ducha Świętego.
Kto szuka prawdy, szuka Boga. Edyta Stein
Święta Teresa Benedykta od Krzyża (1891–1942) podczas ostatniej drogi życiowej modliła się słowami: „Módl się, Maryjo, bym mogła wraz z Tobą stanąć pod krzyżem Twego Boskiego Syna…”
Święte przyjaźnie. Św. Giuseppe Moscati
Tęsknimy za Pompejami, za sanktuarium, a po raz pierwszy od dawna nikt z naszej redakcji nie wybrał się na majowe uroczystości u stóp Wezuwiusza. Chcąc przybliżyć Wam Pompeje, sięgnęliśmy po włoską książkę ks. Ivana Licinia, która niedawno wpadła w nasze ręce.
Artysta pokorny. Brat Albert Chmielowski
Nie każdy z nas wie, że w uroczystość Bożego Narodzenia 2016 r. obchodziliśmy setną rocznicę śmierci św. Brata Alberta. Z tej okazji Sejm RP ustanowił rok 2017 Rokiem Świętego Brata Alberta, który zakończy się 25 grudnia tego roku.
Niezwykła szata cnót św. Józefa
Pierwszego maja obchodzone jest wspomnienie św. Józefa Rzemieślnika. W naszym Kościele katolickim wspomnienie św. Józefa obchodzone jest dwa razy w roku – 19 marca jako Oblubieńca Matki Bożej, a 1 maja – jako wzór i patrona ludzi pracy. Jego postać znana jest z przekazów Ewangelii, chociaż na jej kartach nie wypowiedział ani słowa.
Szczerze podążał za prawdą: John Newman
Kard. John Henry Newman (1801–1890) – nowy święty Kościoła katolickiego.
Teresa z Lisieux. „Mała droga” – wielka Miłość.
Pragnęła być misjonarką i choć nie opuściła murów klasztoru w swoim rodzinnym mieście – została patronką misji. Pragnęła pozostać mała i niezauważona przez ludzi – została doktorem Kościoła i jest znana na całym świecie.
To właśnie fenomen św. Teresy od Dzieciątka Jezus, z którą zaprzyjaźniłam się, będąc jeszcze dzieckiem.
św. Jan Berchmans
Jakiego patrona polecilibyśmy naszym młodym przyjaciołom, którzy są na etapie studiów i jeszcze zastanawiają się nad swoim powołaniem? Papież Leon XIII wskazał trzech: Stanisława Kostkę, Alojzego Gonzagę oraz Jana Berchmansa.
Stworzony do rzeczy wielkich. Św. Stanisław Kostka
Z okazji trwającego Roku Świętego Stanisława Kostki warto przywołać na łamach naszego pisma tego „jednego z najwybitniejszych synów Towarzystwa Jezusowego, jakich wydała nasza ojczyzna, a zarazem wielkiego czciciela Matki Bożej.