Szczerze podążał za prawdą

Kard. Jan Henryk Newman (1801–1890) będzie świętym!

Prowadź mnie, Światło, swą błogą opieką,
Światło odwieczne!
Noc mroczna, dom mój tak bardzo daleko,
Więc Ty mnie prowadź.
Nie proszę rajów odległych widoku,
Starczy promyczek dla jednego kroku.

Nie zawsze tak się modliłem jak teraz,
Światło odwieczne!
Sam chciałem widzieć, sam chciałem wybierać
Swą własną drogę.
Pomimo trwogi łaknąłem barw świata,
Ufny w swą siłę. Przebacz tamte lata.

Powyższe słowa są modlitwą wielkiego angielskiego konwertyty, Jana Henryka Newmana, który urodził się w roku 1801 we wsi Ealing, w pobliżu Londynu, w zamożnej, obojętnej religijnie rodzinie protestanckiej. Ojciec jego, z pochodzenia Żyd, był londyńskim bankierem. Matka zaś, Jemima Fourdrinier, pochodziła z francuskiej rodziny hugenotów. Był najstarszym synem z sześciorga rodzeństwa. Mając 15 lat, uparcie poszukiwał pełni objawionej przez Boga prawdy. W 1817 roku wyjechał do Oxfordu, gdzie rozpoczął studia w college’u Świętej Trójcy, które ukończył w 1820 roku, a w 1822 został wykładowcą w college’u w Oriel. W tym czasie sytuacja rodzinna uległa pogorszeniu. Bankructwo ojca zmusiło Jana do finansowego wspierania rodziny. W lipcu 1824 roku został diakonem Kościoła anglikańskiego, po czym rozpoczął pracę w ubogiej parafii św. Klemensa w Oxfordzie. Przyjął święcenia kapłańskie w kościele anglikańskim w 1925 roku.

Zwyciężyłaś, zwyciężaj - ks. Józef Orchowski

W magazynie SKU:978-83-63110-78-9
Cena promocyjna 19,90 zł Cena 24,90 zł

Od 1828 roku pracował w kościele uniwersyteckim pw. Matki Boskiej i regularnie studiował pisma ojców Kościoła w porządku chronologicznym, zaczynając od św. Ignacego i św. Justyna. Badania Kościoła pierwszych chrześcijan zbliżyły Newmana do Kościoła rzymskokatolickiego. Był to czas ogromnej walki duchowej, ponieważ nie chciał porzucać Kościoła anglikańskiego – w tamtym czasie katolicy w ogóle się nie liczyli w tym kraju. Zrezygnował z pracy w Oxfordzie i udał się do Littlemore, gdzie zamieszkał w schronisku razem ze swoimi najwierniejszymi uczniami. Prowadzili życie mnichów, życie w surowej prostocie i ascezie. Kontemplowano ciszę, sprawowano Najświętszą Ofiarę. Nastąpiły miesiące wewnętrznych debat i cierpienia. Dwa lata spędzone na skupieniu w Littlemore sprawiły ostatecznie, że został katolikiem.

Królowa Różańca ŚwiętegoZamów to wydanie "Królowej Różańca Świętego"!

…i wspieraj katolickie czasopisma!

To tylko część artykułu… Całość przeczytasz w "Królowej Różańca Świętego"
0 0 głos
Oceń ten tekst!

Nasze intencje modlitewne:

 
Powiadamiaj mnie o odpowiedziach
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Czy podoba Ci się ten tekst? – Zostaw opinię!x
()
x

Zanim skopiujesz, napisz do nas.

Przeczytaj poprzedni wpis:
Marsz dla Królowej Polski w stulecie niepodległości, cz. 3. Lanciano

Około 750 roku w mieście Lanciano, w starożytności zwanym Anxanum, wydarzył się pierwszy udokumentowany i najbardziej znany w Kościele katolickim...

Zamknij