Maryja Szybkiej Pomocy

Matka Boża Szybkiej Pomocy

Czasem potrzebujemy szybkiej pomocy z nieba. Jak zwykle niezastąpiona jest tutaj Matka Najświętsza. Mało kto jednak wie, że ma Ona nawet specjalny tytuł, którego możemy używać, prosząc Ją o pomoc.

Aralar Michał Krzyż

Anielskim szlakiem na Aralar

Podążając za miejscami objawień anielskich, dotarliśmy do Kraju Basków, na północnym krańcu Hiszpanii, gdzie – jak wskazuje książka „Wielkość świętego Michała Archanioła” – znajduje się sanktuarium ku jego czci. Książka podaje, że „objawienie świętego Michała w Królestwie Nawarry było niezwykłe.

Ks. kan. Adam Pawlik

Ks. kan. Adam Pawlik

Znak nadziei. Ks. Adam Pawlik

Rok temu przyszło mi wybrać się do Radomia. Przed miastem, we wsi Wsola, około stu metrów od trasy zauważyłem kościół ze sporym różańcem zawieszonym na elewacji. Pomyślałem, że w końcu jakaś „pozytywna reklama” tego, co każdy z nas ma na wyciągnięcie ręki, i to za darmo! Łaski duchowe nic nie kosztują!

Tanzania różaniec

Matka Boża na Czarnym Lądzie

„Tumsifu Yesu Kristo… milele, milele Amina…”

Tym Bożym pozdrowieniem w języku suahili, pięknym uśmiechem i podaniem dłoni codziennie witali nas dorośli, młodzież i dzieci… zawsze radośni i pełni pokoju mieszkańcy Czarnego Lądu. My odpowiadaliśmy: „Milele, milele Amina” (na wieki wieków, amen).

Akita Figura

Objawienia w Akicie

Akita to japońska miejscowość położona dwieście kilometrów na północ od Tokio, w diecezji Niigata, na wyspie Honsiu. W latach 1973–1981 doszło tam do nadzwyczajnych objawień „Pani wszystkich narodów” Japonce Agnieszce Sasagawa Katsuko.

Loreto kościół

Marsz dla Królowej Polski w stulecie niepodległości, cz. II: Loreto

Poprzednio opisywałem w skrócie moją drogę przez Polskę, Czechy, Austrię, Słowenię i Włochy. Przybyłem do Loreto po 34 dniach marszu i pokonaniu ponad 1500 kilometrów, we wtorek, 2 października około 15.00. Dzień wcześniej szedłem w wielkiej ulewie i burzy. Całe szczęście pod wieczór przed Anconą udało mi się znaleźć nocleg na przykościelnej salce i przesuszyć rzeczy. Niestety nie wyspałem się, bo w sąsiednim pomieszczeniu do późna była próba chóru. Od rana, gdy mijałem Anconę, było bardzo pochmurnie i wszystko wskazywało na to, że będzie dalej padać. Jednak około południa przejaśniło się i gdy dochodziłem do Loreto, było już pogodnie.

Obraz Matki Bożej Śnieżnej

Zapomniane sanktuarium

Jest takie miejsce w samym centrum Poznania, w którym od XV wieku czczona jest Matka Boża Różańcowa. To najstarszy kościół na lewym brzegu Warty i prawdopodobnie najstarsze w Polsce sanktuarium Matki Bożej Różańcowej. Kaplica stanowiąca sanktuarium przylega do kościoła pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa i Matki Bożej Pocieszenia.

Święty Paweł

Święte i nieświęte małżeństwa

Zakończyliśmy już pierwszą część cyklu „Kobiety w Biblii”, w której prezentowane były bohaterki ksiąg Starego Testamentu i Maryja, Matka Boga. Druga część cyklu rozpoczyna się dość niespodziewanie: nie będzie bowiem mowy o jedynie o kobietach, ale o małżeństwach. W kolejnych artykułach prezentować będziemy bohaterki Nowego Testamentu, m.in. Annę, Elżbietę, kobiety przy grobie Pańskim, Marię Magdalenę, czy Martę.

św. Jacek Odrowąż

Święty Jacek Odrowąż

W poprzednim numerze przyglądaliśmy się życiu bł. Marceliny Darowskiej, która jako dziecko została uformowana przez modlitwę różańcową, a w życiu dorosłym wychowywała innych poprzez różaniec. Jej postać oddziałuje na kolejne pokolenia, wskazując na Matkę Bożą jako na najlepszą przewodniczkę w drodze do nieba. Tym razem poznamy bliżej sylwetkę św. Jacka Odrowąża, który również został wychowany na różańcu i szczególną czcią otaczał Matkę Bożą, a jego postać do dziś inspiruje i słynie z orędownictwa.

Wspólnota Bartolo Longo

25 lat z Bartolem Longo

W niedzielę, 14 października fraternia bł. Bartłomieja Longo w Warszawie świętowała 25 lat opieki swojego patrona.

Uroczystość jubileuszowa była tym wspanialsza, że tego dnia odbyły się również obłóczyny i pierwsze profesje kilkunastu członków naszej wspólnoty. Fraternia powiększyła się o pięć osób, które wraz z przyjęciem dominikańskiego habitu i Reguły rozpoczęły roczny okres nowicjatu.

dulcissma

Oblubienica krzyża: Helena Hoffmann

Nazywana jest śląską Małą Tereską, bo z tą świętą łączyła ją niezwykła duchowa więź. Jej krótkie życie naznaczone było modlitwą i cierpieniem. Była prostą, zwyczajną zakonnicą, która – patrząc po ludzku – nie dokonała niczego wielkiego. Do dziś jednak pamięć o niej jest żywa. Kwiaty na jej grobie nie więdną, świece nie gasną, a wielu doświadcza jej orędownictwa.

miłości

„Nie dałaś mi miłości”

W kolejnej odsłonie cyklu artykułów  „Za murami” spróbujemy ustalić przyczyny, które powodują, że niektóre osoby decydują się wkroczyć na drogę łamania prawa. Jest tych wyjaśnień pewnie tyle, jak wiele  indywidualnych historii. Świat nauki niezadawana się jednak ogólnikami i szuka pewnych prawidłowości, wyjaśniających występujące zjawiska.

Koronacja Dziewicy

Przybytek Ducha Świętego

Jak pisze św. Paweł: „Nikt nie może powiedzieć bez pomocy Ducha Świętego: Panem jest Jezus” (1 Kor 12,3). Nie chodzi tylko literalnie o wypowiedzenie tego zdania, ale o to, by całym sobą, swoją postawą, zachowaniem, służbą dla innych świadczyć, że Jezus – Bóg ma władzę nad nami i nad wszystkim, co jest efektem i udziałem naszego życia.

Maryja z Dzikowa

Matka Boża w świątyni ukryta…

Jak pisze św. Paweł: „Nikt nie może powiedzieć bez pomocy Ducha Świętego: Panem jest Jezus”
(1 Kor 12,3). Nie chodzi tylko literalnie o wypowiedzenie tego zdania, ale o to, by całym sobą, swoją postawą, zachowaniem, służbą dla innych świadczyć, że Jezus–Bóg ma władzę nad nami i nad wszystkim, co jest efektem i udziałem naszego życia…