„Nie dałaś mi miłości”

W kolejnej odsłonie cyklu artykułów „Za murami” spróbujemy ustalić przyczyny, które powodują, że niektóre osoby decydują się wkroczyć na drogę łamania prawa. Jest tych wyjaśnień pewnie tyle, jak wiele indywidualnych historii. Świat nauki niezadawana się jednak ogólnikami i szuka pewnych prawidłowości, wyjaśniających występujące zjawiska.

Prowadzać badania wśród wszystkich kapelanów więziennych posługujących w polskich placówkach karnych jedna ankieta zwróciła moją szczególną uwagę. Na pytanie ”Co jeszcze ksiądz chciałby dodać?”, jeden z ankietowanych duchownych podzielił się taką refleksją: „Jedna tylko myśl, która krystalizuje się już ponad 18 lat podczas mojej posługi w OZ: większość kandydatów zawdzięcza swój pobyt w więzieniu swojej rodzinie, gdyż nie zatroszczono się o przekazanie wartości swoim dzieciom. Jeśli w rodzinie wyznaje się zasadę: «więcej mieć» (godziwie czy niegodziwie) niż «bardziej być», istnieje duże niebezpieczeństwo, że z takiej rodziny dziecko może pogubić się w życiu i znaleźć się w więzieniu. Jeżeli w rodzinie Bóg jest na marginesie życia, to nie należy oczekiwać właściwych postaw moralnych u dzieci, skoro nie ma Prawodawcy, Prawo nie istnieje! A zatem złodziej nie żałuje, że zgrzeszył, ale że dał się złapać”.

W żadnej innej ankiecie (badano 138 kapelanów) taki wniosek się nie pojawił, niemniej problemowi postanowiono przyjrzeć się bliżej Jak wskazuje literatura naukowa min. z zakresu psychologii, kryminalistyki fundament zachowań moralnych tworzony jest w środowisku domowym. Tam gdzie dominuje alkohol, przemoc, narkotyki, werbalna komunikacja bazująca na wulgaryzmach, wzrasta prawdopodobieństwo, że szczególnie młody człowiek takie zachowania będzie powielał. Jeżeli w domu rodzinnym brak miłości, szacunku pomiędzy poszczególnymi członkami rodziny, dziecko nie będzie miało od kogo się uczyć tego co najważniejsze. Młody człowiek nie lubi słuchać starszych, ale doskonale ich naśladuje – w dobrym i złym.

Królowa Różańca ŚwiętegoZamów to wydanie "Królowej Różańca Świętego"!

…i wspieraj katolickie czasopisma!

To tylko część artykułu… Całość przeczytasz w "Królowej Różańca Świętego"
0 0 głos
Oceń ten tekst!

Nasze intencje modlitewne:

 
Powiadamiaj mnie o odpowiedziach
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Czy podoba Ci się ten tekst? – Zostaw opinię!x
()
x

Zanim skopiujesz, napisz do nas.

Przeczytaj poprzedni wpis:
Oblubienica krzyża

Nazywana jest śląską Małą Tereską, bo z tą świętą łączyła ją niezwykła duchowa więź. Jej krótkie życie naznaczone było modlitwą...

Zamknij