Poznaj zimowe wydanie „Królowej Różańca Świętego”!
Zobacz nowe wydanie strona po stronie.
Poznaj zimowe wydanie „Królowej Różańca Świętego”!
Zobacz nowe wydanie strona po stronie.
W okresie Bożego Narodzenia nasze oczy są szczególnie zwrócone na ubogi żłóbek, a w nim – na Dzieciątko Jezus. Modlimy się do Niego, śpiewamy Mu kolędy. Czas ten jednak nie trwa długo. Warto nabożeństwo do Dzieciątka Jezus kultywować przez cały rok kościelny. Pierwszym świętym, który miał szczególne upodobanie do Dzieciątka Jezus, był św. Franciszek z Asyżu. Zapoczątkował on tradycję jasełek i żłóbka. Gorącymi czcicielami małego Jezusa byli też św. Teresa od Dzieciątka Jezus, o. Pio i św. Faustyna. Od Dzieciątka uczyli się pokory, prostoty, ufności i zawierzenia Panu Bogu.
Rozmawiamy z Gertraud Mörtenhuber, autorką sztuki teatralnej „Adwokat Boga”, wystawianej w Austrii. Gertraud ma 49 lat, jest żoną i mamą dwojga dzieci: Sophii i Michaela. Od 28 lat pracuje jako nauczycielka religii w szkole średniej. A po pracy? – Czas nas pobożne pasje!
Wszyscy znamy górę Gargano, gdzie miały miejsce słynne objawienia św. Michała Archanioła z V wieku. Niewielu jednak – nawet Włochów! – zna tak ważne miejsce objawień św. Michała w Olevano sul Tusciano. Pierwszy raz dotarliśmy do Olevano w maju 2016 roku. Wiązało się to z realizacją naszego filmu o św. Michale i miejscach związanych z jego objawieniami.
W kolejnej części rozważań wokół Listu o różańcu, weźmiemy pod lupę problem, który zdaje się rosnąć. To sprawa niezrozumiała dla tych, którzy mają Maryję w sercu, a w dłoni różaniec. Sprawa, która dotyczy najczęściej młodego pokolenia i młodych ruchów w Kościele. Są katolicy, którzy umniejszają rolę Maryi i różańca, mówiąc, że nie należy przywiązywać wagi do tych tematów. Poznajmy ich argumentację!
W tym roku minęła setna rocznica objawień fatimskich. Nie mogłem więc nie iść „znowu” do Fatimy. Udałem się tam pieszo po raz trzeci, po moich marszach w 2001 i 2007 roku, co opisywałem na łamach „Królowej Różańca Świętego” Nie wiem, czy znowu opisywać tutaj tę drogę, zwłaszcza że w trzecim tegorocznym numerze pisałem już o mojej pielgrzymce z 2007 roku.
13 listopada to szczególna data w kalendarzu świąt Matki Bożej Pompejańskiej. Tego dnia sanktuarium w Pompejach wspomina przywiezienie obrazu Królowej Różańca Świętego. Zawdzięczamy to bł. Bartolowi Longo, który w wiosce pompejańskiej rozpowszechniał różaniec wśród niepiśmiennych chłopów. Dla zawiązania bractwa różańcowego potrzebował jednak obrazu Królowej Różańca Świętego. Oddajmy mu głos. Oto fragment wspaniałej i poruszającej „Historii sanktuarium w Pompejach”:
W 2008 r. niewielu mieszkańców Żernik Wrocławskich, miejscowości w gminie Siechnice, słyszało o Matce Bożej Różańcowej z Pompejów oraz o tym, kim był bł. Bartolo Longo. W tym też roku zaczęto budować nowy kościół, ponieważ istniejący był za mały na ciągle rozrastającą się parafię. Z dziejami nadania wezwania Królowej Różańca z Pompejów nowo budowanemu kościołowi można zapoznać się na stronie internetowej parafii.
Już kilka lat temu pisaliśmy w KRŚ o róży ojca Pio, którą podarował Matce Bożej Pompejańskiej. Bardzo chciałem zobaczyć tę cenną relikwię. „Kochajcie Madonnę i czyńcie wszystko, by Ją kochano. Odmawiajcie różaniec, odmawiajcie go zawsze, jak tylko możecie!”
W internecie można odnaleźć mnóstwo złotych myśli na temat przyjaźni. Wśród nich znajduje się następująca: „Czasem jedna rada przyjaciela warta jest więcej niż dziesiątki mądrych ksiąg”. Dziś przyjrzymy się właśnie takiej radzie, którą Jezusa – nasz przyjaciel – kieruje do każdego z nas. W tym celu przeczytajmy uważnie fragment Ewangelii według św. Łukasza: „(Jezus) przyszedł do jednej wsi. Tam pewna niewiasta, imieniem Marta, przyjęła Go do swego domu. Miała ona siostrę, imieniem Maria, która siadła u nóg Pana i przysłuchiwała się Jego mowie.
Książka pt. „Najpiękniejsze świadectwa nowenny pompejańskiej” to zbiór wybranych świadectw, jakie nadeszły do naszej redakcji. Zamawiając tę książkę nie tylko poznasz wybrane dowody łask Maryi, ale i bezpośrednio wspierasz działania Fundacji Królowej Różańca Świętego na wielu polach, w tym szczególnie rozpowszechnianie nowenny pompejańskiej.
W mowie potocznej, a także w słownikach, słowo „łaska” utożsamiane jest z przychylnością i wspaniałomyślnością. Ktoś komuś udziela wsparcia lub pomaga w pokonaniu trudności, która dla tego drugiego jest niemożliwa do przejścia o własnych siłach. Przy czym trzeba podkreślić, że w udzieleniu łaski zawsze istnieje duża zależność osoby obdarowanej od obdarowującej
Nie każdy z nas wie, że w uroczystość Bożego Narodzenia 2016 r. obchodziliśmy setną rocznicę śmierci św. Brata Alberta. Z tej okazji Sejm RP ustanowił rok 2017 Rokiem Świętego Brata Alberta, który zakończy się 25 grudnia tego roku.
Nazywana jest „fatimską mistyczką”. Przez 30 lat była całkowicie sparaliżowana. Jezus posłużył się nią, by ówczesny papież poświęcił świat Niepokalanemu Sercu Maryi. Aleksandra (Alexandrina) Maria da Costa przyszła na świat 30 marca 1904 roku w Portugalii, a dokładnie w miejscowości Balasar, niedaleko Bragi.
Maryja objawiając się w Banneux przedstawiła się jako Królowa Ubogich. Przekazała wizjonerce, Marietcie Becó, że strumień ma przynieść ulgę cierpiącym ze wszystkich narodów. Wyraziła życzenie, żeby przy nim stanęła kapliczka.
W poprzednim wydaniu KRŚ ukazał się artykuł pt. „Czy bł. Bartolo Longo jest Twoim patronem?”. Jednym z podanych argumentów ku temu, by Bartola Longo lepiej poznać to ten, że „jest autorem i pierwszym apostołem nowenny pompejańskiej, krzewicielem różańca oraz kultu Matki Bożej Pompejańskiej, założycielem wielu dzieł miłosierdzia. Skoro te charyzmaty są nam bliskie, nie możemy przejść obojętnie obok tego, od którego wszystko się zaczęło”. Z radością witamy więc w Polsce kolejne inicjatywy, które przybliżają nam tę wspaniałą postać.
Zachęcamy do lektury krótkiego reportażu p. Lidii Wajdzik, w którym opisała początek kultu Matki Bożej Pompejańskiej w dwóch ukraińskich parafiach. Arcybiskup Tommaso Caputo, arcybiskup delegat dla papieskiego sanktuarium Matki Bożej Różańcowej w Pompejach, spotkał się na Jasnej Górze (zob. KRŚ 28) z przedstawicielami parafii i wspólnot oraz duchownymi i świeckimi, którzy związani są z szerzeniem nowenny pompejańskiej w Polsce.
Niedziela, 15 października 2017 roku była ważnym dniem w życiu świeckich dominikanów z fraterni przy warszawskim klasztorze św. Jacka. Odbyła się długo oczekiwana uroczystość wprowadzenia relikwii naszego patrona, bł. Bartola Longo, a do fraterni dołączyło dziewięciu nowych członków. Jako świeccy dominikanie (od III zakonu zwani też tercjarzami) należymy do Zakonu Kaznodziejskiego. Naszym zadaniem jest głoszenie Dobrej Nowiny – w pierwszej kolejności świadectwem życia. Jako świecka gałąź zakonu staramy się żyć charyzmatem św. Dominika w świecie. Bł. Bartolo Longo również był świeckim dominikaninem, nosił zakonne imię Rosario – brat Różaniec.
Zachęcamy do zapoznania się z inicjatywą podjętą przez Uczniów i Grono Pedagogiczne ze Szkoły Podstawowej w Obidowej. Uczniowie Szkoły Podstawowej w Obidowej, podhalańskiej wsi leżącej u podnóża Gorc, we wrześniu brali udział w konkursie na najpiękniejszy różaniec. Organizatorami konkursu są nasi nauczyciele. W tradycji szkoły co roku organizuje się taki konkurs. Zakończył się on 20 października.
Przedstawiamy informacje dotyczące naszej działalności skupionej wokół propagowania modlitwy różańcowej w formie nowenny pompejańskiej.