Zapomniana grota św. Michała

Wszyscy znamy górę Gargano, gdzie miały miejsce słynne objawienia św. Michała Archanioła z V wieku. Niewielu jednak – nawet Włochów! – zna tak ważne miejsce objawień św. Michała w Olevano sul Tusciano

Pierwszy raz dotarliśmy do Olevano w maju 2016 roku. Wiązało się to z realizacją naszego filmu o św. Michale i miejscach związanych z jego objawieniami. Miasteczko znajduje się w południowych Włoszech. Od czasów cesarstwa rzymskiego słynie z produkcji doskonałej oliwy. Jest urokliwie położone u stóp góry na którą trzeba się wspiąć aby dotrzeć do skalnej jaskini – miejsca niezwykłych wydarzeń z IX wieku.

Nie byłoby to możliwe bez zaangażowania lokalnych działaczy kulturalnych, którzy wydawali się mocno zdziwieni faktem, że… naprawdę przybyliśmy! Michele Cicatelli (autor książki o św. Michale, która wkrótce ukaże się w Wydawnictwie Rosemaria) oraz Antonio Lanzotto (z Radia Flash Salerno) pytali, skąd wiemy o Olevano? Odpowiedziałem, że z naszej książki „Wielkość św. Michała Archanioła”, gdzie to miasto jest wspominane jako jedno z ważnych miejsc związanych ze św. Michałem.

Broń nas w walce! PŁYTA DVD z dwoma filmami

W magazynie SKU:978-83-63110-80-2
29,90 zł

Droga na górę nie była łatwa. Ile się dało, przejechaliśmy jeepem w towarzystwie Peppe Barry, animatora kultury. Dalsza droga była na piechotę: leśna, kręta ścieżka wiła się nad przepaścią, jednak górskie krajobrazy rekompensowały nam trudy wspinaczki z filmowym sprzętem.

Jaskinia jest na co dzień zamknięta za kratą. Wciąż trwają w niej prace archeologiczne i konserwacyjne. Kiedy weszliśmy do środka, naszym oczom ukazał się niesamowity widok. Oto w tym zapomnianym miejscu, w głuszy lasów w skalnej grocie, widzimy prawdziwe arcydzieła sztuki sakralnej sprzed jedenastu wieków! Freski przedstawiające Jezusa, Maryję, aniołów i oczywiście Michała Archanioła.

Królowa Różańca ŚwiętegoZamów to wydanie "Królowej Różańca Świętego"!

…i wspieraj katolickie czasopisma!

W tym uformowanym przez naturę skalnym kościele mieści się pięć kaplic z licznymi i pięknymi bizantyjskimi malowidłami ściennymi. Wrażenie jest wyjątkowe. Czujemy tutaj jedność natury z ręką człowieka, który poprzez piękno fresków oddał Bogu cześć.

To w tej grocie papież św. Grzegorz VII ukrywał się przed prześladowcami. Na dwóch synodach potwierdził on dekrety potępiające małżeństwa duchownych. Ponadto pozbawił godności kościelnych wszystkich biskupów zezwalających na łamanie celibatu w zamian za łapówki. Ten bezkompromisowy święty przez cały okres swojego pontyfikatu był narażony na prześladowania i często musiał się ukrywać, a jednym z takich miejsc była właśnie grota Michała Archanioła w Olevano. Święty Grzegorz VII uznał to miejsce za poświęcone św. Michałowi.

Z groty wypływa źródełko, którego woda, wypita z wiarą i modlitwą, ma moc leczniczą o czym zaświadczają mieszkańcy Olevano sul Tusciano. A raz do roku na święto trzech archaniołów odbywa się tu procesja z figurą św. Michała.

Dziękujemy wspomnianym osobom za pomoc w dotarciu do tego wyjątkowego miejsca. Między innymi ono zostanie pokazane w naszym anielskim filmie, który ukaże się już na wiosnę przyszłego roku. W październiku 2017 r zakończyliśmy etap zbierania materiału, obecnie pracujemy nad tłumaczeniami i montażem. O postępach prac informujemy na www.anielskifilm.pl.

Marek Woś

Tajemnice groty Michała Archanioła w Olevano

W magazynie SKU:9788363110710
Cena promocyjna 24,90 zł Cena 29,00 zł
0 0 głos
Oceń ten tekst!

Nasze intencje modlitewne:

 
Powiadamiaj mnie o odpowiedziach
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Czy podoba Ci się ten tekst? – Zostaw opinię!x
()
x