Sanktuarium Matki Bożej Śnieżnej w Rzymie

Minęły święta Bożego Narodzenia i jak zwykle ostatnimi laty zabrakło podczas nich śniegu. Nie wiadomo, czy to wina ocieplenia klimatu, czy anomalii pogodowych, że od kilku lat zimy u nas są takie ciepłe. Co mieli jednak powiedzieć Rzymianie przyzwyczajeni na co dzień do upałów, kiedy obudziwszy się rano 5 sierpnia 352 r., ujrzeli położone w sercu miasta wzgórze Eskwilin pokryte śniegiem, który spadł w nocy? Może też potraktowaliby to jako anomalię, gdyby nie sny, które śniło niezależnie od siebie parę osób. Rzymskiemu patrycjuszowi Janowi i jego małżonce, którzy posiadali wielki majątek, a nie mieli dzieci, ukazała się we śnie Maryja i przepowiedziała, że wkrótce urodzi im się długo wyczekiwany potomek. Poleciła, by wznieśli za to dla Niej świątynię, w miejscu gdzie latem pojawi się śnieg. Poszli z tym poleceniem do ówczesnego papieża Liberiusza, któremu również w podobny sposób objawiła się Matka Boża. Kiedy w nocy z 4 na 5 sierpnia sen się spełnił, wyruszyli w uroczystej procesji na ośnieżony Eskwilin, oznajmiając wszystkim wiernym, że Maryja chce, aby w tym miejscu wzniesiono dla Niej świątynię. Tak też się stało i w ciągu paru lat dzięki majątkowi małżonków i przy wsparciu papieża Liberiusza i rzymskich chrześcijan powstała pierwsza w Rzymie i w Europie świątynia poświęcona Maryi. Aby upamiętnić to wydarzenie, nadano jej tytuł Matki Bożej Śnieżnej (Santa Maria della Neve). 

W 432 r., po soborze w Efezie z 431 r., na którym uchwalono dogmat o Bożym macierzyństwie Maryi, na zlecenie papieża Sykstusa III kościół znacznie rozbudowano. Wykorzystano do tego kolumny pochodzące z położonych w pobliżu ruin świątyni rzymskiej bogini Junony. Po rozbudowie kościół zaczęto nazywać Bazyliką Matki Bożej Większej (Santa Maria Maggiore). Stała się ona jedną z czterech największych bazylik Rzymu – obok tej na Lateranie, w Watykanie i Bazyliki św. Pawła za Murami. Świątynię w V w. przyozdobiono licznymi mozaikami przedstawiającymi sceny zwiastowania, pokłonu Trzech Króli i rzezi niewiniątek. Zbudowano w niej również kopię Groty Narodzenia Pańskiego z Betlejem. To w niej w roku 650 umieszczono relikwię żłóbka Chrystusa. Pierwotnie znajdowała się ona w Bazylice Narodzenia w Betlejem, ufundowanej w 326 r. przez św. Helenę, matkę cesarza Konstantyna. Kiedy jednak relikwia, której oddawano tam wielką cześć, zaczęła być zagrożona w wyniku najazdów Persów, a później muzułmanów, ówczesny patriarcha Jerozolimy Sofroniusz podjął decyzję o wysłaniu jej w bezpieczne miejsce. W 642 r. relikwia w wielkiej tajemnicy została przewieziona do Rzymu do papieża Teodora I. Po ośmiu latach umieścił ją w Grocie Narodzenia w Bazylice Matki Bożej Śnieżnej, gdzie zaczęto ją czcić jako Sacra Culla, czyli świętą kołyskę. Z kolei bazylikę zaczęto nazywać Santa Maria ad Presepe, czyli Świętej Marii przy Żłóbku. W następnych wiekach świątynię wielokrotnie przebudowywano i upiększano. W 1295 r. w apsydzie umieszczono mozaikę przedstawiającą ukoronowanie Maryi na Królową Nieba i Ziemi. Z kolei renesansowy sufit zaprojektowany przez Giuliana da Sangallo został ozdobiony złotem przywiezionym przez Krzysztofa Kolumba z pierwszej wyprawy do Ameryki. Relikwię żłóbka umieszczano w różnych miejscach w świątyni i w różnych relikwiarzach, które zmieniano w XIV, XVI i XIX w., kiedy to spoczęła w kryształowo-srebrnym relikwiarzu wykonanym przez Giuseppe Valadiera i tam spoczywa do dziś. Pod ołtarzem, nad którym góruje baldachim, naprzeciw rzeźby klęczącego bł. papieża Piusa IX, który był wielkim czcicielem świętej kołyski. Na relikwię kołyski składa się pięć deseczek długości ok. 70 cm, które kiedyś ją stanowiły. Parę lat temu specjalna komisja, która je badała, orzekła, że pochodzą z drewna klonowego występującego w Palestynie i mającego ok. 2000 lat, co potwierdzałoby autentyczność relikwii. Co roku w czasie pasterki są one udostępniane wiernym do bliższej adoracji. 

Królowa Różańca ŚwiętegoZamów to wydanie "Królowej Różańca Świętego"!

…i wspieraj katolickie czasopisma!

Ograniczony dostępTo tylko fragment artykułu…

Całość przeczytasz w "Królowej Różańca Świętego"

To wydanie jest wciąż dostępne w sprzedaży, dlatego ma ograniczony dostęp. Możesz nabyć w bardzo niskiej cenie (wydania bieżące za 4,90 zł, a archiwalne już od 2 zł).

Zamówiając wspierasz różańcowe inicjatywy. Zapraszamy!


Krzysztof Jędrzejewski

0 0 głos
Oceń ten tekst!

Nasze intencje modlitewne:

 
Powiadamiaj mnie o odpowiedziach
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Czy podoba Ci się ten tekst? – Zostaw opinię!x
()
x