Skorpion. Zwierzęta w Biblii cz. 5

Skorpiony, według autora biblijnego, upodobały sobie za miejsce zamieszkania pustynne tereny, zwłaszcza te, które przemierzać mieli Izraelici w drodze do Ziemi Obiecanej. Mojżesz przypomina w Księdze Powtórzonego Prawa, że to przed ich jadem strzegł Bóg Izraela (Pwt 8, 15). Pustynia jako teren nieprzyjazny człowiekowi była doskonałym miejscem dla skorpionów i innych jadowitych zwierząt.
Księgi mądrościowe przedstawiają skorpiona jako symbol kłopotów i wielkich zmartwień. Syracydes zwraca uwagę, że ten, kto bierze sobie za żonę kobietę „niegodziwą”, to tak jakby „uchwycił garścią skorpiona” (Syr 26, 7). Przestrzega zatem wszystkich przed podjęciem zobowiązań wobec kobiety o marnej reputacji. Podobną aluzję czyni jeszcze w 39. rozdziale, gdzie wskazuje na skorpiony i żmije jako zwierzęta stworzone przez Boga na zagładę ludzi nikczemnych, które tylko czekają na rozkaz swego Stwórcy, by zaatakować wskazanego delikwenta.
W Nowym Testamencie skorpiony pojawiają się również w negatywnym kontekście. Jezus wskazywał, że przekazał uczniom „władzę stąpania po wężach i skorpionach” (Łk 10, 19), a więc nieograniczone niczym możliwości, których nie są w stanie zmniejszyć siły demoniczne.

Królowa Różańca ŚwiętegoZamów to wydanie "Królowej Różańca Świętego"!

…i wspieraj katolickie czasopisma!

To tylko część artykułu… Całość przeczytasz w "Królowej Różańca Świętego"
0 0 głos
Oceń ten tekst!

Nasze intencje modlitewne:

 
Powiadamiaj mnie o odpowiedziach
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Czy podoba Ci się ten tekst? – Zostaw opinię!x
()
x

Zanim skopiujesz, napisz do nas.

Przeczytaj poprzedni wpis:
Dziesięć przykazań cz. 3

W niniejszym artykule rozważymy cztery ostatnie przykazania Bożego Dekalogu.

Zamknij