Góra Karmel

Góra Karmel © Wikicommons

Historia góry Karmel i sanktuarium Stella Maris

Wśród mieszkańców Izraela utarło się powiedzenie, że do Jerozolimy ludzie zmierzają, by się tam modlić, do Tel Awiwu – by się bawić, a do Hajfy – by pracować. Częściowo można się z tym stwierdzeniem zgodzić, lecz jedynie częściowo. Hajfa, trzecie co do wielkości miasto w Izraelu, nie słynie przecież jedynie z portu kontenerowego i swojej ekonomicznej strefy. Ma nad nią pieczę Gwiazda Morza, której sanktuarium góruje nad całym miastem.

Śmierć Kosmy i Damiana, Fra Angelico. 1438-1440 r.

Męczeństwo świętych Kosmy i Damiana. Fra Angelico. 1438-1440 r., Fot. Wikicommons

Wszyscy święci Gazy

Chrześcijanie zamieszkują tereny Ziemi Świętej już od blisko dwóch tysięcy lat. Wiara chrześcijańska rozwija się na tym niewielkim skrawku ziemi przez wieki, choć nasza wiedza dotycząca historii tamtejszych grup chrześcijan bywa niezwykle ograniczona. Wiele wiemy o chrześcijanach zamieszkujących chociażby Jerozolimę, ale czy znany jest nam któryś pochodzący lub związany z Gazą?

Strefa Gazy, Ziemia Święta, wojna.

Strefa Gazy, Ziemia Święta, wojna.

„Mamy tylko Boga”

Strefa Gazy. Do niedawna miejsce zapomniane, dziś mówi o nim
cały świat. Niewielki skrawek ziemi zamieszkany przez 2,2 mln ludzi, w tym zaledwie około tysiąca chrześcijan – potomków tych z pierwszych wieków. W ciągu miesiąca ich życie z bardzo trudnego zamieniło się w tragiczne i przerażające. W dramatycznej sytuacji znaleźli się też mieszkańcy Zachodniego Brzegu.

Ziemia Święta: Nazaret

Ziemia Święta: Nazaret

Pielgrzymi, udający się do Ziemi Świętej, za cel swojej podróży obierają dwa miejsca szczególnie związane z życiem Maryi. Są to Nazaret i Ein Kerem. Pierwsze to mieścina, z której pochodziła Matka Jezusa, drugie stało się świadkiem wygłoszonego przez nią pochwalnego hymnu ku czci Boga Izraela.

Ściana płaczu w Jerozolimie

Ściana płaczu w Jerozolimie,, Fot. © A. Jędrzejczak

Jerozolima

Jerozolima na przestrzeni wieków zyskiwała odmienne kształty, zmieniała się pod względem demograficznym, rozszerzał się jej zasięg terytorialny. Nie zmieniła się pod jednym względem. Podobnie jak znaczna część Bliskiego Wschodu, zarówno w czasach obecnych, jak i w starożytności stanowiła tygiel kulturowy. Kto chociaż raz był w Jerozolimie, potwierdzi ową obserwację.

Ruiny Kafarnaum

Ruiny Kafarnaum,, Fot. © A.Jędrzejczak

Ziemia Święta: Kafarnaum

Kafarnaum, dom rodzinny św. Piotra, wspaniałe miejsce na łowienie ryb oraz miejsce, któremu Jezus poświęcił nieco uwagi. To w tej wiosce na dobre rozpoczęła się publiczna działalność Chrystusa, o czym zaświadcza ewangelista Marek, rozpisując się już w pierwszym rozdziale o dokonaniach Zbawiciela. Miejsce niezwykłe, zaciszne pomimo kzątających się turystów.

Ołtarz kościoła w Kanie Galilejskiej

Ołtarz kościoła w Kanie Galilejskiej,, Fot. © A. Jędrzejczak

Kana Galilejska

Jak ważna dla publicznej działalności Jezusa była Kana Galilejska w Ewangelii autorstwa św. Jana, nie trzeba nikogo przekonywać. Cud dokonany podczas wesela młodej pary dowiódł boskości Jezusa, choć był jeszcze dla wielu niezrozumiały. Kana jako świadek tego wydarzenia również pozostaje dla nas bardzo tajemnicza. Przez wiele lat różne miejsca pretendowały do miana Kany Galilejskiej. Osiedlenie się franciszkanów w Kefar Kanna rozwiało wszelkie wątpliwości.