Wiosną 2024 roku w związku ze studiami pedagogicznymi realizowałem praktyki w Maryjnym Przedszkolu im. bł. Edmunda Bojanowskiego w Katowicach – Panewnikach, prowadzonym przez Zgromadzenie Sióstr Służebniczek Najświętszej Maryi Panny Niepokalanie Poczętej.
Pozostałe tematy
Polonijna pielgrzymka do Aylesford
Polacy, którzy po II wojnie światowej osiedli się w Wielkiej Brytanii, nie mieli możliwości pielgrzymować do Częstochowy czy Wilna. Miejscem o podobnym znaczeniu duchowym stało się dla nich Aylesford, mała miejscowość w południowej Anglii, w hrabstwie Kent, gdzie w 1251 roku Matka Boża objawiła się św. Szymonowi Stockowi i przekazała mu orędzie o szkaplerzu karmelitańskim.
Serce rodzące Kościół. O początkach duchowości Najświętszego Serca
Kult Najświętszego Serca Pana Jezusa najbardziej kojarzy nam się z objawieniami i obietnicami danymi św. Małgorzacie Marii Alacoque w XVI wieku. Jednak historia zachwytu Bożą miłością, obrazowaną przez Serce Jezusa, jest w Kościele dużo starsza i sięga pierwszych wieków chrześcijaństwa. Ze skarbca tradycji Ojców Kościoła skupmy się na dwóch motywach: serca – źródła łaski oraz serca rodzącego Kościół.
Pielgrzymka do Chartres
W umyśle przeciętnego, polskiego katolika od dawna funkcjonuje stereotypowy obraz Francji jako kraju całkowicie zeświecczonego, opanowanego z jednej strony przez wrogi chrześcijaństwu, liberalny permisywizm, z drugiej natomiast – przez radykalizujący się coraz bardziej islam. Kraj, w którym zamyka się kościoły lub je burzy, w którym prawie nikt nie praktykuje, a większość księży to osoby starsze. Pamięta się słowa Jana Pawła II, wypowiedziane przez niego w 1997 roku: „Francjo, najstarsza córo Kościoła, co zrobiłaś ze swoim chrztem?”.
Medalik św. Benedykta
„Głosimy Chrystusa ukrzyżowanego”, który jest „mocą Bożą i mądrością Bożą”.
W krótkiej refleksji zarysujemy historię i istotę kultu związanego z medalikiem św. ojca Benedykta oraz podzielimy się praktycznymi wnioskami. Nasz święty żył na przełomie V i VI wieku. W młodości porzucił studia i przez trzy lata prowadził surowe życie pustelnicze. Uciekł od zagrożeń świata, ale paradoksalnie świat począł „uciekać” do niego. Ludzie go szukali i to właśnie w taki sposób powstawały klasztory i dla nich napisał Regułę, która stała się filarem chrystianizacji i cywilizacji Europy – stąd stał się Patronem Europy.
Rozdarta ziemia, uradowane serce. O wojażach bliskowschodnich
Rzeczywistość współistnienia na jednej ziemi Izraela i Palestyny to motyw, który wzbudza wiele kontrowersji, sprawa wciąż niezałatwiona i należąca do tych, które ciężko podejmować z przyczyn politycznych. Czy jednak tylko tym żyje mieszkaniec Izraela? Czy to jedyny aspekt, nad którym refleksję prowadzą Palestyńczycy?
Rozdarta ziemia, uradowane serce. O wojażach bliskowschodnich.
Rzeczywistość współistnienia na jednej ziemi Izraela i Palestyny to motyw, który wzbudza wiele kontrowersji, sprawa wciąż niezałatwiona i należąca do tych, które ciężko podejmować z przyczyn politycznych. Czy jednak tylko tym żyje mieszkaniec Izraela? Czy to jedyny aspekt, nad którym refleksję
prowadzą Palestyńczycy?
Boże energie jako sposób objawiania się Boga według teologii wschodniej
W pierwszych wiekach chrześcijaństwa ojcowie greccy zauważyli, że istotą teologii i jej celem jest poznanie Boga Trójjedynego. Kontemplacja tajemnicy Trójcy powinna zajmować szczególne miejsce w życiu każdego chrześcijanina, ponieważ jej skutkiem– dzięki łasce – jest stanie się uczestnikiem życia samego Stwórcy. W konsekwencji wejścia w tą zażyłą relację dokonuje się przebóstwienie.
Czy znasz te nabożeństwa do świętego Józefa?
Święty Józef jest bez wątpienia jedną z najpopularniejszych kanonizowanych osób wszech czasów. Wszak to on miał zaszczyt opiekować się za swojego ziemskiego życia małym Jezusem i Jego Matką Maryją. Nic więc dziwnego, że na przestrzeni wieków pojawiło się w Kościele wiele różnego rodzaju modlitw i nabożeństw do św. Józefa. Niektóre z nich są popularne do dziś, inne zostały nieco zapomniane albo też wracają po wielu latach odmawiane przez małe grupy parafialne związane z tą postacią.
Sanktuarium Świętego Józefa w Kaliszu
Kalisz szczyci się mianem najstarszego grodu w Polsce, gdyż utożsamia się go z leżącą przy szlaku bursztynowym Calisią, o której wspominał Ptolemeusz (II wiek). Jak niegdyś przez miasto zdążali kupcy, tak od XVII w. przybywają tu liczni pielgrzymi, aby pokłonić się św. Józefowi, którego wizerunek czczony jest w miejscowej kolegiacie.
Kobiety przy pustym grobie
Grupa znaków oznajmiających Zmartwychwstanie Jezusa jest znana wielu osobom wierzącym. Zaliczyć do niej możemy rany Chrystusa, które objawił uczniom podczas swojej wizyty w Wieczerniku (J 20,24-29). Ciało Jezusa miało cechy ciała uwielbionego, o czym przyjdzie jeszcze mi pisać przy innej okazji. Istnieją także inne przedmioty świadczące o tym doniosłym wydarzeniu. Wspomnieć wypada chociażby o materiale, w który zawinięte zostało umęczone ciało Jezusa, a które dzisiaj znamy jako Całun Turyński. Rzadziej jednak słyszymy o innych świadkach, ich powiązaniach w ramach biblijnej literatury oraz symbolice. Przyjrzyjmy się kilku z nim.
Marianna Popiełuszko
Nikt z nas nie rodzi się i nie wyrasta na pustyni czy bezludnej wyspie. Na to, kim jesteśmy przez całe życie, decydujący wpływ ma nasza rodzina i otoczenie. Jeśli prześledzimy biografie wielu osób zasłużonych dla Kościoła, uderza to, że wiele z nich wychowało się w środowisku bardzo religijnym, gdzie Bóg i wiara były postawione na pierwszym miejscu. Można by wymienić tu dziesiątki przykładów.
Julianna Wyszyńska
O kardynale Stefanie Wyszyńskim napisano tomy. Dogłębnej analizie były, są i będą poddawane zarówno różne fakty z jego życia, jak i jego dorobek piśmienniczy. Postać jednego z najważniejszych kapłanów i przywódców w historii polskiego Kościoła jest drogowskazem dla wielu wiernych, szukających w Kardynale inspiracji i wskazówek dla swego życia duchowego. Przyjrzyjmy się postaci jego matki.
Marianna Kolbe
Spośród wielu matek, które wydały na świat osoby zasłużone dla Kościoła, matka o. Maksymiliana Kolbego jest postacią szczególną. Sama będąc osobą odznaczającą się bardzo surową religijnością, w takim duchu wychowywała swych synów, marząc o tym, by swe życie poświęcili służbie kapłańskiej. Przynajmniej częściowo się to spełniło.
Orędownik Matki Bożej Królowej Polski
Życie i działalność duszpasterska ks. prałata Edwarda Madeja, proboszcza bazyliki konkatedralnej w Stalowej Woli, jego 40-lecie kapłaństwa oraz 30-lecie probostwa wpisuje się na stałe w obchody jubileuszowe 50-lecia poświęcenia i 25-lecia konsekracji oraz podniesienia do godności i znaczenia kościoła Matki Bożej Królowej Polski w Stalowej Woli.
20 sobót na cześć Maryi
Dziękując Niebu za 20 lat Listu o różańcu, 20 lat nowenny pompejańskiej w Polsce oraz 10 lat naszego czasopisma, połączyliśmy w modlitwie 20 parafii, w których znajdują się relikwie bł. Bartola Longo – Patrona różańca! Oto druga część naszego fotoreportażu.
20 lat w służbie
Kiedy 20 lat temu jako członkowie Apostolstwa Dobrej Śmierci z błogosławieństwem naszych władz duchowych – ks. bpa Tadeusza Rakoczego, ówczesnego ordynariusza naszej diecezji, ks. prałata Alojzego Zubra, dziekana, proboszcza parafii pw. św. Apostołów Piotra i Pawła w Skoczowie, prof. o. Marii Stanisława Kałdona OP, prekursora nowenny pompejańskiej w Polsce, ks. Antoniego Żebrowskiego, dyrektora Krajowego – rozpoczęliśmy w naszej diecezji modlitwę różańcową w formie nowenny pompejańskiej, nikt nie przypuszczał, że dzieło to ogarnie nie tylko ogromną rzeszę osób z wielu krajów, ale obejmie swoją mocą również sprawy całego świata. Poniżej przedstawiam najważniejsze wydarzenia tych lat.
Różaniec w internecie
Używamy internetu na każdym kroku: w pracy, w domu, w podróży, w czasie wolnym i przy wykonywaniu codziennych zadań. Stał się nieodłącznym wsparciem. To w nim poszukujemy różnych informacji, również tych związanych z naszą wiarą.
Ojciec Stanisław Maria Kałdon. Wspomnienie
Nie łatwo pisać o ludziach nam bliskich, a znanych i wielkich, których już nie ma wśród nas, a pamięć jest wciąż żywa.
Czy katolik musi być ekologiem?
„Czyńcie sobie ziemię poddaną” – to zdanie z Księgi Rodzaju określa szczególną rolę człowieka w świecie. W boskim planie mamy wyjątkowe miejsce: człowiek jest zwieńczeniem stworzenia. „Obdarzyłeś go władzą nad dziełami rąk Twoich; złożyłeś wszystko pod jego stopy” – czytamy w Psalmie 8. Jednocześnie trudno dzisiaj nie ulec wrażeniu, że to wywyższenie bywało rozumiane w pokrętny sposób, a mylna interpretacja zaprowadziła świat nad skraj przepaści. Przez ostatnie sześć-siedem dekad niszczymy Ziemię na potęgę.
Ks. prałat Antoni Zuber – wspomnienie
Przeszedł do wiecznej przestrzeni Boga. 21 października 2020 roku cichutko, nad ranem, przeszedł do wiecznej przestrzeni Boga ksiądz prałat Alojzy Zuber, kapłan wielkiego serca, pokory i posłuszeństwa, ostoja cierpliwości, nosiciel pokoju i życzliwości. Wielki Czciciel Najświętszej Maryi Panny. Przeszedł, aby w bliskości Trójcy Przenajświętszej, Najświętszej Dziewicy Maryi oraz całego dworu niebieskiego odebrać nominację do kontynuowania w niebie gorliwej służby rozpoczętej tu, na ziemi.