słowo od redakcji 21 KRŚ

Słowo od redakcji (numer 21)

Drodzy Czytelnicy, to wielka radość, że nasz film, który jest pierwszym różańcowym filmem w Polsce, spotyka się z tak ciepłym przyjęciem. Od początku pomysłu i prac towarzyszyły nam same znaki zapytania: czy warto? Czy się uda? Czy podołamy? Jak to sfinansować? Czy w ogóle taki film o różańcu, nowennie pompejańskiej, bł. Bartolu i sanktuarium w Pompejach jest potrzebny?

maryja_cudu_w_deols

Maryja Cudu w Déols

W 1187 r. we Francji trwała wojna między królem Filipem II a roszczącym sobie prawo do francuskiego tronu królem Anglii Henrykiem II. Wojska angielskie dotarły do środkowej Francji i podeszły pod miasteczko Déols, gdzie od 917 r. istniało słynne na całą Francję opactwo benedyktynów. W opactwie tym szczególnie czczono figurę Matki Bożej z Dzieciątkiem, usytuowaną na zaszczytnym miejscu, którym była jedna z kolumn nad portalem wejściowym do kościoła.

abp_tommaso_caputo

Moje serce od dziecka jest otwarte dla Maryi – ks. abp. Tommaso Caputo

Przy okazji realizacji filmu „Tajemnica nowenny pompejańskiej” rozmawiamy z ks. abp. Tommasem Caputo. W latach 1993-2007 pełnił funkcję szefa protokołu dyplomatycznego Stolicy Apostolskiej, od 2007 roku był nuncjuszem apostolskim na Malcie i w Libii. Od 2012 roku jest arcybiskupem-prałatem w Sanktuarium w Pompejach.

Skąd wzięła się nowenna pompejańska w Polsce?

W 10 wydaniu KRŚ pisaliśmy o tym, jak powstały modlitwy nowenny pompejańskiej. Spójrzmy teraz na historię nowenny pompejańskiej na ziemiach polskich, w jaki sposób trafiła i przyjęła się ona w naszym kraju.
Odpowiedzmy przy tym na pytanie, dlaczego polska forma nowenny pompejańskiej różni się od włoskiego oryginału.

Zazdrość

Zazdrość i zawiść prowadzą do nieszczęścia i grzechu na kilku płaszczyznach. Przede wszystkim niszczą poczucie wolności i zatruwają duszę jadem tak bardzo, że zaczynamy odnosić swoje życie do życia osób, którym zazdrościmy. W modlitwie nie skupiamy się na dziękczynieniu za liczne dary, jakimi Bóg nas obdarza każdego dnia, ale na zazdrości ku temu, czego nie mamy.

apostolstwo_dobrej_smierci_czechy

Połączeni sakramentem chrztu świętego

Na zaproszenie proboszcza rzymskokatolickiej parafii Bożego Ciała w Jabłonkowie w Republice Czeskiej, w wyjątkowo pięknej świątyni, we wspomnienie św. Józefa Robotnika, patrona dobrej śmierci, przypadł nam zaszczyt spotkania się z tamtejszą wspólnotą parafialną.

katolicka_majorka

Katolicka Majorka

Chociaż Majorka od lat kojarzy się przede wszystkim z doczesnymi uciechami kurortów i rozrywkami dla turystów różnej maści, nie jest wcale uboga w atrakcje, które mogą zaciekawić także gorliwego katolika. To jedno z tych miejsc, w których warto czasem poświęcić chwilę wypoczynku na poszukanie znaków Bożej obecności wśród nas.

abbraccio_di_maria

Święta Maryjo, módl się za nami!

Święta Maryja. Tytuł z jednej strony wydaje się tak oczywisty, że chyba mało kto z nas próbuje jeszcze się nad nim zatrzymywać i zastanawiać. Z drugiej strony, o Maryi napisano już tak wiele książek, artykułów, wierszy, pieśni, że nasuwa się pytanie: czy można na ten temat napisać coś nowego?

rozaniec_pokaz_filmu

Pierwsze pokazy „Tajemnicy nowenny pompejańskiej”!

16 lipca, w dniu Najświętszej Maryi Panny z góry Karmel, święto szkaplerza karmelitańskiego, odbyła się w poznańskim kinie Apollo premiera naszego różańcowego filmu „Tajemnica nowenny pompejańskiej”. Postanowiliśmy, by na pierwszy, bezpłatny pokaz zaprosić wyłącznie osoby związane z różańcem i nowenną pompejańską, w tym członków wpólnot żywego różańca w Poznaniu.

jezus_glosi_dzieciom

Być wiarygodnym. Pan Jezus głosi Ewangelię

Pewnego razu Agnieszka przyszła do szkoły i powiedziała:
– Mamo, dziś u nas w szkole był jeden pan doktor, który w różnych klasach na lekcjach prowadził zajęcia. Mówił, że nie powinniśmy palić papierosów, bo to bardzo niezdrowe, i opowiadał, jakie to powoduje choroby. Mówił też, co trzeba jeść, żeby się zdrowo odżywiać.

matka-boza-szkaplerzna

Szatę wdziejesz Maryi

Maryja obiecała wszystkim noszącym szkaplerz swoją opiekę szczególnie w trudnych sytuacjach oraz szczęśliwą śmierć i zachowanie od wiecznego potępienia. Niezwykle istotny stał się tzw. „przywilej sobotni”, w którym Maryja przekazała, że w pierwszą sobotę po śmierci wybawi z czyśćca tych, którzy godnie nosili Jej szatę, zachowywali czystość według stanu i odmawiali modlitwę nakazaną przez kapłana nakładającego szkaplerz.