Trzymajmy się razem! Kilka słów o przyjaźni i wdzięczności…

Jak trwoga, to do Boga – niejednokrotnie słyszeliśmy to powiedzenie i zapewne nieraz zdarzyło się nam zwracać w sposób szczególny do Boga właśnie wtedy, gdy się baliśmy, kiedy w naszym życiu zaczęły pojawiać się trudności…

Nie tylko o Panu, ale i o naszych bliskich: przyjaciołach, członkach rodziny, często przypominamy sobie w sytuacjach, w których potrzebujemy ich wsparcia. Poniekąd ma to sens – znane porzekadło mówi: „prawdziwych przyjaciół poznajemy w biedzie”, więc to naturalne, że o pomoc w trudnościach zwracamy się do tych, którzy są naszymi przyjaciółmi. Tylko czy nie jest tak, że przypominamy sobie o Bogu i o bliskich jedynie dlatego, że zdjęła nas owa „trwoga” lub dotknęła „bieda”?

W Kościele często mówi się o przyjaźni człowieka z Jezusem. Duchowni przypominają nam, że jesteśmy przyjaciółmi Chrystusa, gdy czynimy to, co On nam przykazał (por. J 15, 14). Podkreślają również fakt, że Jezus jest zawsze po naszej stronie. To znaczy, że mówienie o relacji Chrystus – człowiek w kategoriach wzajemnej przyjaźni nie jest chwytem poetyckim obecnym w dyskursie religijnym. To przede wszystkim dowód miłości Boga, który zapragnął, by każdy z nas mógł powiedzieć, że przyjaźni się z Jego Synem.

Po naszej stronie jest także Maryja, którą śmiało możemy nazywać naszą przyjaciółką i robimy to. W Godzinkach o Niepokalanym Poczęciu NMP śpiewamy przecież, zwracając się do Królowej Różańca Świętego słowami: „Wszystka piękna jesteś przyjaciółko moja; Jak lilia między cierniem, tak przyjaciółka moja między córkami Adamowymi”. I prosimy ją tak, jak prosi się kogoś, z kim łączy nas szczególna zażyłość: „Pani wysłuchaj modlitwy nasze, a wołanie nasze niech do Ciebie przyjdzie; Przybądź nam miłościwa Pani, ku pomocy, a wyrwij nas z potężnych nieprzyjaciół mocy”. I ufamy jej tak, jak ufa się najbliższym przyjaciołom: „Witaj miasto ucieczki, wieżo utwierdzona Dawidowa, basztami i bronią wzmocniona, Święta Maryjo (…), która nikogo nie opuszczasz i nikim nie gardzisz”.

Wyjątkowe połączenie…

Maryja ogarnia nas swoją matczyną miłością, a my często w oparciu o to przekonanie budujemy wspólnoty, skupione wokół Jej Osoby. Czy zastanawiałaś/eś się kiedyś, dlaczego łączymy się w grupy, które nazywamy wspólnotami? Czemu działamy w kołach różańcowych i spotykamy się na kręgu biblijnym? Spróbujmy zinterpretować ten fakt symbolicznie. Otóż mówi się, że koło to figura idealna, oznaczająca pełnię, doskonałość. Nie ma początku ani końca, więc może obrazować wieczność, trwanie, bezkres. Wszystkie punkty na okręgu leżą w równej odległości od jego środka, co oznacza harmonię i zjednoczenie. Czy to matematyczne ujęcie nie przybliża nas nieco do odkrycia pewnej prawdy duchowej? My, jako członkowie wspólnoty Kościoła, osoby działające w grupach parafialnych, trwające na modlitwie, jesteśmy tymi punktami na okręgu – połączonymi wspólną wiarą, nadzieją i miłością. Skupiamy się wokół Boga, który jest, a przynajmniej powinien być, w centrum każdej chrześcijańskiej wspólnoty – zarówno tej małej (rodzinnej, parafialnej), jak i tej jednoczącej nas wszystkich – wspólnoty Kościoła. Wobec Niego pozostajemy równi, nie czynimy także różnic między sobą.

Kółka różańcowe są oparte właśnie na tej idei. Ich członkowie są skupieni wokół Maryi i modlitwy różańcowej, dzięki którym zbliżają się do Boga. Połączeni, tak jak paciorki różańca, tworzą zjednoczoną na modlitwie wspólnotę ludzi dążących do wspólnego celu. Dobrze jest spotkać się z drugim człowiekiem na modlitwie – nie tylko dlatego, że to przybliża nas do Pana, który powiedział: „Bo gdzie są dwaj albo trzej zebrani w imię moje, tam jestem pośród nich” (Mt 18, 20) – ważne jest również to, że wspólnota pomaga w życiu codziennym.

W świadectwach osób odmawiających różaniec często powtarza się motyw budzącej podziw jednoczesnej modlitwy. Niezależnie od tego, w jakim miejscu znajdują się członkowie wspólnoty, umawiają się oni na wspólne odmawianie różańca o tej samej porze i w tej samej intencji. Ta niezwykle szlachetna inicjatywa owocuje niezliczonymi łaskami. Najczęściej jednak decydujemy się na wspólną modlitwę, do której zapraszamy innych, w obliczu trudności, „biedy” i „trwogi”. Mobilizujemy się, by wspólnie o coś prosić. Czy jednak jesteśmy w stanie tak samo ochoczo dziękować za otrzymane łaski?

Królowa Różańca Świętego nr 21Zamów to wydanie "Królowej Różańca Świętego"!

…i wspieraj katolickie czasopisma!

Zobacz Zamów PDF

Ograniczony dostępTo tylko fragment artykułu…

Całość przeczytasz w "Królowej Różańca Świętego"

To wydanie jest wciąż dostępne w sprzedaży, dlatego ma ograniczony dostęp. Możesz nabyć to czasopismo w bardzo niskiej cenie – już od 2 zł! Zamawiając wspierasz różańcowe inicjatywy. Zapraszamy!


Patrycja Pierzynka

PATRYCJA PIERZYNKA polonistka

W "Królowej Różańca" omawia tematy duchowości, psychologii i literatury.
Wyszukaj jej teksty.

0 0 głosów
Oceń ten tekst!
Powiadamiaj mnie o odpowiedziach
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Czy podoba Ci się ten tekst? – Zostaw opinię!x
()
x