23 lipca ukazał się nowy numer naszego czasopisma, z większą liczbą stron! Zobacz, jak prezentuje się „KRŚ”!
Numer 15
Boleści Matki Najświętszej
„Spoglądam na ludzi żyjących na ziemi i szukam między nimi tych, którzy by rozmyślali nad moimi boleściami, lecz – niestety – mało takich znajduję. Zapominają o mnie. A ponieważ mało ludzi pamięta o moich boleściach, które cierpiałam dla nich, to przynajmniej ty nie zapominaj…”
Nie spodziewałem się tłumów. Ks. Łukasz Urbanek
„Dzięki tej nowennie nie wyobrażam sobie, żeby opuścić modlitwę różańcową, żeby nie odmówić chociaż jednej koronki!” – Rozmowa z księdzem Łukaszem Urbankiem.
Skandal miłosierdzia
To jest czas łaski, a zarazem czas próby. Narzędziem danym nam przez samą Maryję, które pozwoli nam przebyć tę niełatwą drogę i podjąć się dzieła miłosierdzia, jest różaniec święty. Ta modlitwa sprawi, że będziemy mieli odwagę i siłę do walki ze złem, a zarazem odwagę i siłę do czynienia dobra.
Parafia Miłosierdzia
Nasza majowa pielgrzymka na święto sanktuarium w Pompejach, miała swoją cichą misję. Było nią pozyskanie relikwii bł. Bartola Longo dla pewnej parafii.
Ojciec Stanisław Maria Kałdon – Sługa Maryi
„Wiele czasu spędziłem na modlitwie u stóp Królowej Różańca Świętego w Pompejach, wertowałem archiwa sanktuarium” – mówił dominikanin, ojciec profesor, Stanisław Maria Kałdon. To właśnie w Pompejach ojciec odnalazł nowennę pompejańską i przeniósł ją na polski grunt.
I w Ostrej świecisz Bramie
Każdy z nas pamięta strofy Mickiewicza: „Panno święta, co Jasnej bronisz Częstochowy I w Ostrej świecisz Bramie!”. Kiedyś te dwa miejsca były na równi znane i czczone. Choć w Częstochowie był już prawie każdy z nas, to jednak Wilno wydaje się dzisiaj niesłusznie zapomniane.
Pompejański zjazd w Sulejowie
Stali Czytelnicy naszego czasopisma zapewne znają już historię obrazu Matki Bożej Pompejańskiej z Sulejowa. Przypomnijmy ją jednak pokrótce. Pewnego jesiennego dnia 2002 roku do klasztoru ojców cystersów przybył bardzo zmartwiony mężczyzna. Zwrócił się z prośbą do o. Augustyna Węgrzyna o możliwość zobaczenia wnętrza kościoła. Chciał sprawdzić, czy pod chórem, po prawej stronie, znajduje się dziura w murze.
Pod płaszczem Maryi
W lipcu bieżącego roku Podwórkowe Koła Różańcowe Dzieci obchodzą 18. rocznicę powstania. Jest to czas dziękczynienia Bogu i Maryi za dar istnienia i ciągły rozwój tej wspólnoty oraz odkrywania nowych zadań, jakie Bóg stawia przed tym dziełem oraz jego członkami.
Czarny Szkaplerz Siedmiu Boleści Matki Najświętszej
Matka Boża w czarnym płaszczu
W Wielki Piątek 1240 roku modlący się bracia ujrzeli Matkę Bożą ubraną w długi czarny płaszcz i trzymającą w dłoniach czarny szkaplerz. Podczas tej wizji Maryja nadała zakonnikom nazwę „Sług Maryi”, ofiarowała im regułę świętego Augustyna i nakazała, aby nosili czarne habity dla przypomnienia o boleściach, jakie musiała znosić.
Miasto Cudo: Chełmno (1939)
Chełmno, miasto położone nad Wisłą, znajdujące się obecnie w województwie kujawsko-pomorskim, jest uznawane za miasto cudu. Trzeciego września 1939 r. w Chełmnie naprzeciw siebie stanęły wojska: niemieckie i polskie. Doszło do strasznej, nierównej bitwy. Zginęli nie tylko żołnierze, ale również cywile. Wielu rannych znalazło się w punkcie szpitalnym, w klasztorze.
Katolicka Kuba
Kuba słynie przede wszystkim z cygar, starych amerykańskich samochodów, doskonałego rumu i rajskich plaż. Ta niewielka republika socjalistyczna znana nam kiedyś była również z komunizmu, wyjątkowo ciepłych stosunków z Rosją oraz słynnego na cały świat dyktatora – Fidela Castro.
Sanktuarium pokoju, pokuty i różańca
„25 marca 1986 roku nad nową parafią i sanktuarium nagromadziło się wiele czarnych chmur. Ksiądz biskup Kazimierz Majdański wyraził to w słowach: «Odwieczny wróg Maryi chce zniszczyć Jej dzieło!…»” To słowa z zapisków pierwszego kustosza Sanktuarium Matki Bożej Nadodrzańskiej, Królowej Pokoju w Siekierkach nad Odrą, księdza Januarego Żelawskiego.
Różaniec z medalem św. Benedykta
Zawsze miałem poważanie dla św. Benedykta, założyciela zachodniego monastycyzmu i patrona Europy. Reguła św. Benedykta jest przykładem równowagi i zdrowego rozsądku dlatego uważałem ją za tak interesującą. Kiedy byłem nastolatkiem czułem, że mogę mieć powołanie do bycia benedyktynem i w rezultacie poznałem kilku mnichów z opactwa Elmore (Anglia) anglikańskiej wspólnoty Benedyktynów.
Kwiaty dla księdza?
Czasem ktoś mnie pyta: „Co kupić księdzu na imieniny? Koszulę czy butelkę wina? Jakiś obraz czy pobożną książkę? Wtedy mówię: «Lepiej zamówcie u niego intencję Mszy Świętej i ofiarujcie mu naręcze duchowych modlitw, aby upodobnić ich serca do Serca Jezusowego»!”.
Pielgrzymka z Pignataro
Nasza majowa pielgrzymka do Królowej Różańca Świętego spotkała się u bram Sanktuarium z pewną niezwykle liczną pielgrzymką pieszą. Ujęci liczebnością i pobożnością pielgrzymów, z których przeważającą część stanowili mężczyźni, postanowiliśmy dowiedzieć się więcej o niej.
Wniebowzięta
W najsłynniejszym bodaj kościele Krakowa, Bazylice Mariackiej, znajduje się jedno z największych arcydzieł sztuki – słynny, piętnastowieczny ołtarz Wita Stwosza. W jego centralnej części możemy zobaczyć scenę zaśnięcia najświętszej Maryi Panny. Matka Boża, otoczona apostołami, podtrzymywana przez świętego Jakuba, kończy swoje życie na ziemi, by wkrótce potem cieszyć się chwałą nieba.
W lipcu schroń się pod płaszcz Maryi
Minęły już dwa piękne miesiące tego roku. Miesiąc maj – od niepamiętnych czasów poświęcony jest czci Matki Bożej. Nasza Pani, nasza Orędowniczka, nasza Pośredniczka i Pocieszycielka była i jest z nami, jak Polska długa i szeroka. Oddajemy Jej cześć, zapraszamy Ją we wszystkie sfery naszego życia. A Matka nie pragnie skupiać uwagi na sobie, ale wiedzie do Syna.
Bitwy pod Cedynią
24 czerwca 972 pod Cedynią doszło do pierwszej udokumentowanej historycznie bitwy Polski z Niemcami. Historia zatoczyła koło niemal tysiąc lat później, w 1945 roku, w dokładnie tym samym miejscu. Druga bitwa pod Cedynią (25-27 marca) zakończyła się likwidacją przyczółka mostowego oraz umożliwiła siłom polskim i sowieckim przygotowanie się do przeprawy Odry i Nysy Łużyckiej.
Boże Miłosierdzie i jego Apostołowie
„Nie znajdzie żadna dusza usprawiedliwienia, dopokąd nie zwróci się z ufnością do miłosierdzia Mojego” (Dz 570). Dwie postacie są szczególnie złączone Miłosierdziem Bożym. Siostra Faustyna Kowalska i Bartolo Longo to „bliźniacy” Bożego Miłosierdzia. Kościół wspomina ich tego samego dnia – 5 października. Zobaczmy, co mówili o Bożym Miłosierdziu.
O drodze do świętości… czyli Maryja wzięta do Nieba
Pani katechetka na lekcji opowiadała o wielu różnych świętych. Mówiła o bracie Albercie Chmielowskim, pomagającym najbiedniejszym mieszkańcom Krakowa, organizującym dla nich ciepłe noclegi, odzież i jedzenie. O św. Maksymilianie Kolbe który nie zawahał się oddać życie za innego człowieka, o Faustynie Kowalskiej, która z samym Panem Jezusem rozmawiała i zapisywała Jego słowa w swoim „Dzienniczku”.