Pod płaszczem Maryi

W lipcu bieżącego roku Podwórkowe Koła Różańcowe Dzieci obchodzą 18. rocznicę powstania. Jest to czas dziękczynienia Bogu i Maryi za dar istnienia i ciągły rozwój tej wspólnoty oraz odkrywania nowych zadań, jakie Bóg stawia przed tym dziełem oraz jego członkami.

Świętowanie osiemnastych urodzin PKRD staje się równocześnie okazją do spojrzenia na historię i owoce, jakie codzienna modlitwa różańcowa przynosi w życiu całej wspólnoty i jej poszczególnych członków. Pod koniec roku szkolnego otrzymałam parę listów ze świadectwami dotyczącymi działalności poszczególnych kół oraz tego, czym dla ich członków jest różaniec. Spotkałam się też osobiście z wieloma przedstawicielami Podwórkowe koła różańcowePKRD podczas naszej czerwcowej pielgrzymki na Jasną Górę. Wspólnoty z Tomaszowa Lubelskiego, Katowic–Janowa i Zakrzówka podzieliły się ze mną radością z 16-lecia swojego istnienia. Koło z Zakrzówka działa w szkole, gdzie od poniedziałku do piątku na przerwie dzieci wraz z nauczycielami odmawiają dziesiątkę różańca. Z kolei dzieci z PKRD z Tomaszowa w swoim świadectwie napisały: „Dowiedzieliśmy się z «Radia Maryja» o kołach różańcowych. Jeden z chłopców poprosił babcię, żeby pomogła zorganizować takie koło. Babci ten pomysł się spodobał i zaproponowała dzieciom, żeby spotykały się w jej mieszkaniu. Tak było przez dwa lata. Potem ksiądz proboszcz udostępnił nam salę «Tabor» przy kościele. I tam do dziś się spotykamy. Koło nasze liczy już 16 lat. W ciągu tego czasu uczestniczyło w nim 86 dzieci. Niektóre z nich dorosły, ukończyły studia, założyły rodziny, inne wybrały stan duchowny. Zbieramy się w każdą pierwszą niedzielę miesiąca. Modlimy się na różańcu w różnych intencjach (…). Pragniemy w przyszłości za miłość, jaką obdarza nas Maryja i Jej umiłowany Syn, odwdzięczyć się równie wielką miłością, czystym sercem i dobrymi uczynkami”.

[15]

W taki sposób dzieci wzrastają duchowo, otoczone miłością Maryi i Jej matczynym płaszczem opieki.

Chętnie dzielą się tym, w jaki sposób rozpoczęły swoją przygodę w naszej różańcowej wspólnocie. W liście Małgosi z Kunic, uczennicy VI klasy, czytamy m.in.: „Kiedy nasz ksiądz proboszcz zaproponował utworzenie dziecięcego kółka różańcowego, zgłosiłam się bez wahania. Bardzo kocham Maryję, Matkę naszego Pana i modlitwę różańcową (…). W każdy 1-szy piątek miesiąca spotykamy się na modlitwie w naszym kościele (…). Rozważając tajemnice różańca, modlimy się, a równocześnie poznajemy życie Maryi i Jej ukochanego Syna, Jezusa. Chciałabym, aby Podwórkowe Kółka Różańcowe Dzieci rozwijały się, aby młodzi ludzie żyli, kierując się wartościami życiowymi”.

Magdalena Buczek w otoczeniu członków PKRD
Magdalena Buczek w otoczeniu członków PKRD

Choć wraz z końcem roku szkolnego zakończył się kolejny rok formacyjny w naszej wspólnocie, to jednak wakacje są dla każdego członka wyjątkową okazją do tego, by szerzyć modlitwę różańcową wśród spotykanych koleżanek i kolegów.

Dzieci każdego dnia spędzają wiele czasu na wspólnej zabawie. Tym bardziej mogą wtedy także razem się pomodlić i zachęcić rówieśników, by przyłączyli się do PKRD.

11-letnia Krysia, która przyjechała na Pielgrzymkę PKRD na Jasną Górę, opowiedziała o tym, że uczestnicząc w zajęciach zielonej szkoły, zebrała grupę dzieci i modliła się z nimi. Można w podobny sposób apostołować na koloniach, obozach i innych wyjazdach. Przyniesie to wiele dobra, a przede wszystkim sprawi ogromną radość Matce Bożej, która cały czas nam towarzyszy i wspiera swoim wstawiennictwem.
Oczywiście, wakacje to też czas na dobry odpoczynek, by od września z nowymi siłami i zapałem rozpocząć dalszą formację duchową w szkole Maryi. A skoro nasza wspólnota wkracza w dorosłość – co zawsze wiąże się z nowymi wyzwaniami i większą odpowiedzialnością – to z pewnością nie zabraknie nowych, ciekawych pomysłów, zadań i planów, które – umocnieni Bożą łaską – będziemy realizować.

Magdalena BuczekMagdalena Buczek

www.pkrd.pl

0 0 głos
Oceń ten tekst!

Nasze intencje modlitewne:

 
Powiadamiaj mnie o odpowiedziach
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Czy podoba Ci się ten tekst? – Zostaw opinię!x
()
x

Zanim skopiujesz, napisz do nas.

Przeczytaj poprzedni wpis:
O drodze do świętości …czyli Maryja wzięta do Nieba

Pani katechetka na lekcji opowiadała o wielu różnych świętych. Mówiła o bracie Albercie Chmielowskim, pomagającym najbiedniejszym mieszkańcom Krakowa, organizującym dla nich ciepłe...

Zamknij