O drodze do świętości… czyli Maryja wzięta do Nieba

Pani katechetka na lekcji opowiadała o wielu różnych świętych. Mówiła o bracie Albercie Chmielowskim, pomagającym najbiedniejszym mieszkańcom Krakowa, organizującym dla nich ciepłe noclegi, odzież i jedzenie. O św. Maksymilianie Kolbe który nie zawahał się oddać życie za innego człowieka, o Faustynie Kowalskiej, która z samym Panem Jezusem rozmawiała i zapisywała Jego słowa w swoim „Dzienniczku”.

W pewnym momencie pani spytała:
– Kto ze świętych jest najważniejszy?
Marta od razu podniosła rękę do góry i odpowiedziała: „Maryja”.
Pan Bóg wybrał Maryję, skromną dziewczynę z Nazaretu, aby została Matką Jego Syna. Ona całe swoje życie poświęciła temu jednemu zadaniu, które stało się Jej powołaniem, a szansą dla zbawienia wszystkich ludzi świata. Jako Niepokalana nie popełniła nigdy żadnego, nawet najmniejszego grzechu. Była wzorem wielkiej wiary. Ona nie tylko wierzyła w Boga, ale przede wszystkim darzyła Go nieograniczonym zaufaniem. Była pewna, że cokolwiek od Niej zażąda, to da Jej też łaski, które pomogą wypełnić wszystkie obowiązki. Nawet pod krzyżem, kiedy patrzyła na umierającego Syna, ani słowem nie sprzeciwiła się Jego woli i wierzyła, że to wszystko ma wielki sens.

Maryja tak bardzo potrafiła zawierzyć Bogu, bo była pełna pobożności.

Wszystko, co przeżywała ofiarowała w modlitwie. Rozważała w swym sercu różne wydarzenia i szukała woli Bożej we wszystkim, co Ją spotykało. Przez to okazała się Jej kolejna wielka cnota – posłuszeństwo. Na kartach Ewangelii widzimy, że Maryja jest pełna miłości nie tylko do Boga, ale także do ludzi. Niesie pomoc oczekującej dziecka Elżbiecie, nowożeńcom w Kanie Galilejskiej, wspomaga w modlitwie apostołów oczekujących zesłania Ducha Świętego.
Mimo tak wielkiego wyróżnienia, Matka Boża pozostaje pokorna.

Nie wywyższa się nad innych, nie unosi się pychą, żyje skromnie nie żądając od Boga ani od ludzi żadnego szczególnego traktowania.

W zamian za tak piękne życie Pan Bóg wziął do nieba nie tylko Jej duszę, ale także ciało.
Wszyscy wielcy święci Kościoła byli czcicielami Matki Bożej. Oni wiedzieli, że Maryja najpiękniej i najlepiej prowadzi i do Jezusa i do zbawienia. Nie tylko Ją kochali, do Niej się modlili, o Niej śpiewali pieśni, ale przede wszystkim starali się Ją naśladować w miłości, wierności, pobożności, skromności i posłuszeństwie.
Uroczystość Maryi wniebowziętej obchodzimy w Kościele pod koniec lata. Kiedy trwają żniwa, dojrzewają owoce, rozkwitają najpiękniejsze kwiaty. Dlatego też ludzie nieraz nazywają ten dzień świętem Matki Boskiej Zielnej. Chcemy podobnie jak Ona naszym życiem przynosić jak najwspanialsze owoce, jak Ona rozkwitać pięknem czystego serca, a kiedyś jak Ona też znaleźć się w niebie.

Renata Gontarz

RENATA GONTARZ teolożka

Pisze na tematy Maryjne i różańcowe i o miejscach kultu. Autorka strony Turystyczne propozycje.
Wyszukaj jej teksty.


 

rozwazania_-_czesci_radosne_-_okladka„Rozważania różańcowe dla dzieci” – tajemnice radosne. Ilustrowane z dużą czcionką. Zamówienia: www.rosemaria.pl

0 0 głosów
Oceń ten tekst!
Powiadamiaj mnie o odpowiedziach
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Czy podoba Ci się ten tekst? – Zostaw opinię!x
()
x