Marsz dla Królowej Polski w stulecie niepodległości, cz. 3. Lanciano 

Około 750 roku w mieście Lanciano, w starożytności zwanym Anxanum, wydarzył się pierwszy udokumentowany i najbardziej znany w Kościele katolickim cud eucharystyczny. Podczas odprawiania mszy w kościele św. Longina przez mnicha z zakonu bazylianów, który wątpił w prawdziwą obecność Chrystusa w Eucharystii, w czasie kiedy wypowiadał słowa konsekracji, hostia zamieniła się w prawdziwe Ciało, a wino – w naturalną Krew. Przerażony zakonnik z miejsca uwierzył, tak jak wszyscy, którzy byli świadkami tego cudownego zjawiska, kiedy na ich oczach Słowo stało się Ciałem. Cudowne zjawisko nie znikało mimo upływu czasu i trwa nadal, chociaż Ciało uległo mumifikacji, a Krew przybrała postać brunatnych grudek, które do dziś można podziwiać w specjalnie wykonanej w 1713 roku monstrancji. W jej centralnej części przechowywane jest Ciało, a u podstawy znajduje się kielich z kryształu górskiego z grudkami Krwi.

W 1252 kustoszami sanktuarium po bazylianach zostali franciszkanie konwentualni, którzy sprawują nad nim opiekę do dziś. W 1258 roku przebudowali oni sanktuarium w stylu romańsko-gotyckim, by w XVII wieku nadać mu cechy barokowe. Początkowo Święte Relikwie przechowywane były w kaplicy po prawej stronie ołtarza głównego. Jednak gdy cud został oficjalnie zatwierdzony przez biskupa Lanciano Rodrigueza Gaspere, 17 lutego 1574 roku, po badaniach naukowych specjalnej komisji kościelnej, umieszczono je w bocznym ołtarzu nawy głównej. Od 1902 roku znajdują się w marmurowym ołtarzu głównym, gdzie są wystawione do powszechnej adoracji.

Lanciano Monstrancja
Monstrancja cudu w Lanciano

W latach 1970–1971 dokonano badań próbek pobranych z relikwii. Przeprowadzili je prof. Odoardo Lignoli i prof. Ruggero Bertelli, eksperci w dziedzinie anatomii i histopatologii, chemii i diagnostyki laboratoryjnej. 4 marca 1971 roku opublikowali oni wyniki analiz i badań, które dowiodły ponad wszelką wątpliwość, że cudowne Ciało jest cząstką ciała ludzkiego i składa się z tkanki mięśnia sercowego. Cudowna Krew natomiast jest ludzką krwią, grupy AB, taką samą, jakie znaleziono później na Całunie Turyńskim i na Chuście z Manoppello. Odkryto w niej takie same białka, jak w świeżej krwi ludzkiej, a także substancje mineralne, jak fosfor, magnez, potas, sód i wapń. Zdumienie badaczy budził fakt, że Ciało i Krew przetrwały w bardzo dobrym stanie dwanaście wieków, pomimo niesprzyjającego działania czynników atmosferycznych i biologicznych, i brak w nich jakichkolwiek śladów konserwacji czy balsamowania.

Każdego roku do sanktuarium przybywają tysiące pielgrzymów, tych wierzących, aby wzmocnić swoją wiarę, i tych niewierzących, aby zobaczyć cud i w końcu uwierzyć. 3 listopada 1974 roku pielgrzymował tutaj arcybiskup Karol Wojtyła, przyszły papież Jan Paweł II.

Królowa Różańca Świętego nr 37Zamów to wydanie "Królowej Różańca Świętego"!

…i wspieraj katolickie czasopisma!

Zobacz Zamów PDF

Ograniczony dostępTo tylko fragment artykułu…

Całość przeczytasz w "Królowej Różańca Świętego"

To wydanie jest wciąż dostępne w sprzedaży, dlatego ma ograniczony dostęp. Możesz nabyć to czasopismo w bardzo niskiej cenie – już od 2 zł! Zamawiając wspierasz różańcowe inicjatywy. Zapraszamy!


Krzysztof Jędrzejewski

KRZYSZTOF JĘDRZEJEWSKI filozof

Odbywa piesze pielgrzymki do miejsc świętych w Europie, Polsce i Ziemi Świętej.
Wyszukaj jego teksty.

0 0 głos
Oceń ten tekst!
Powiadamiaj mnie o odpowiedziach
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Czy podoba Ci się ten tekst? – Zostaw opinię!x
()
x