Około 750 roku w mieście Lanciano, w starożytności zwanym Anxanum, wydarzył się pierwszy udokumentowany i najbardziej znany w Kościele katolickim cud eucharystyczny. Podczas odprawiania mszy w kościele św. Longina przez mnicha z zakonu bazylianów, który wątpił w prawdziwą obecność Chrystusa w Eucharystii, w czasie kiedy wypowiadał słowa konsekracji, hostia zamieniła się w prawdziwe Ciało, a wino – w naturalną Krew. Przerażony zakonnik z miejsca uwierzył, tak jak wszyscy, którzy byli świadkami tego cudownego zjawiska, kiedy na ich oczach Słowo stało się Ciałem. Cudowne zjawisko nie znikało mimo upływu czasu i trwa nadal, chociaż Ciało uległo mumifikacji, a Krew przybrała postać brunatnych grudek, które do dziś można podziwiać w specjalnie wykonanej w 1713 roku monstrancji. W jej centralnej części przechowywane jest Ciało, a u podstawy znajduje się kielich z kryształu górskiego z grudkami Krwi.
W 1252 kustoszami sanktuarium po bazylianach zostali franciszkanie konwentualni, którzy sprawują nad nim opiekę do dziś. W 1258 roku przebudowali oni sanktuarium w stylu romańsko-gotyckim, by w XVII wieku nadać mu cechy barokowe. Początkowo Święte Relikwie przechowywane były w kaplicy po prawej stronie ołtarza głównego. Jednak gdy cud został oficjalnie zatwierdzony przez biskupa Lanciano Rodrigueza Gaspere, 17 lutego 1574 roku, po badaniach naukowych specjalnej komisji kościelnej, umieszczono je w bocznym ołtarzu nawy głównej. Od 1902 roku znajdują się w marmurowym ołtarzu głównym, gdzie są wystawione do powszechnej adoracji.

W latach 1970–1971 dokonano badań próbek pobranych z relikwii. Przeprowadzili je prof. Odoardo Lignoli i prof. Ruggero Bertelli, eksperci w dziedzinie anatomii i histopatologii, chemii i diagnostyki laboratoryjnej. 4 marca 1971 roku opublikowali oni wyniki analiz i badań, które dowiodły ponad wszelką wątpliwość, że cudowne Ciało jest cząstką ciała ludzkiego i składa się z tkanki mięśnia sercowego. Cudowna Krew natomiast jest ludzką krwią, grupy AB, taką samą, jakie znaleziono później na Całunie Turyńskim i na Chuście z Manoppello. Odkryto w niej takie same białka, jak w świeżej krwi ludzkiej, a także substancje mineralne, jak fosfor, magnez, potas, sód i wapń. Zdumienie badaczy budził fakt, że Ciało i Krew przetrwały w bardzo dobrym stanie dwanaście wieków, pomimo niesprzyjającego działania czynników atmosferycznych i biologicznych, i brak w nich jakichkolwiek śladów konserwacji czy balsamowania.
Każdego roku do sanktuarium przybywają tysiące pielgrzymów, tych wierzących, aby wzmocnić swoją wiarę, i tych niewierzących, aby zobaczyć cud i w końcu uwierzyć. 3 listopada 1974 roku pielgrzymował tutaj arcybiskup Karol Wojtyła, przyszły papież Jan Paweł II.

KRZYSZTOF JĘDRZEJEWSKI filozof
Odbywa piesze pielgrzymki do miejsc świętych w Europie, Polsce i Ziemi Świętej.
Wyszukaj jego teksty.