„Wszystko trzeba ścierpieć, na nic się nie skarżąc”     

Władysław Demski urodził się 5 sierpnia 1884 roku w Straszewie na Powiślu pruskim w rodzinie Rozalii z domu Kamrowskiej i Franciszka, znanego działacza polskich komitetów wyborczych powiatu sztumskiego. Uczył się w szkole w Straszewie, w Collegium Marianum w Pelplinie i w gimnazjum braniewskim, gdzie w 1906 roku zdał maturę. W latach 1906-1910 studiował teologię i filozofię w Seminarium Duchownym w Braniewie. Po przyjęciu świeceń kapłanskich w 1910 roku we Fromborku został wikariuszem polskich parafii koło Gierzwałdu: w Sząbruku, Wrzesinie (1910-1911) i w Barczewie (1911-1915). Przez rok służył w wojsku niemieckim jako kapelan szpitala wojskowego w Królewcu. Od 1916 roku duszpasterzował parafii w Biskupcu.

W latach 1919-1922 pełnił posługę wikariusza w Starym Targu koło Sztumu, gdzie dał się poznać jako działacz społeczny i narodowy, kiedy ważyły się losy Warmii, Mazur i Powiśla. Po przegranym plebiscycie w 1920 roku zaangażował się w prace Komitetu Centralnego Związku Polaków w Prusach Wschodnich. Został członkiem Warmińskiej Rady Ludowej, wiceprezesem Polsko-Katolickiego Towarzystwa Szkolnego na Powiślu i opiekunem Kół Kobiet Chrześcijańskich pw. św. Kingi. Współpracował z Warmińskim Komitetem Plebiscytowym. Z powodu działalności propolskiej został zmuszony przez władze niemieckie do opuszczenia Powiśla 17 sierpnia 1922 roku.

bł. ks. Władysław DemskiZamieszkał w Inowrocławiu, gdzie został prefektem gimnazjum imienia Jana Kasprowicza. W międzyczasie studiował filozofię i filologię klasyczną na Uniwersytecie w Poznaniu. Po ukończeniu studiów nauczał w gimnazjum na etacie profesora greki i łaciny. W gimnazjum męskim opiekował się kółkiem filologicznym, kółkiem samokształceniowym i czytelnią uczniowską, a w gimnazjum żeńskim uczył języków niemieckiego i łacińskiego oraz opiekował się Sodalicją Mariańską. Został zapamiętany jako wymagający, sprawiedliwy nauczyciel okazujący dużo wsparcia i życzliwości uczniom. 

 Po napaści Rzeszy Niemieckiej na Polskę i aresztowaniu 8 września 1939 roku ks. Stanisława Kubskiego, proboszcza kościoła pw. Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny w Inowrocławiu, ksiądz Demski od 4 października 1939 opiekował się parafią. Został podstępnie aresztowany wraz z 33 innymi księżmi 2 listopada tego roku podczas spotkania zaaranżowanego w starostwie przez Niemców. Drogę, która wiodła z Inowrocławia do Świecia, przez Górną Grupę, Gdańsk Nowy Port do niemieckiego obozu nazistowskiego Stutthof, 9 kwietnia 1940 roku do obozu koncentracyjnego Sachsenhausen i w grudniu do KL Dachau, przeżyło tylko trzynastu księży.


"Królowa Różańca Świętego" nr 51Zamów to wydanie "Królowej Różańca Świętego"!

…i wspieraj katolickie czasopisma! Mnóstwo ciekawych tekstów o duchowości pompejańskiej oraz świadectwa!

Zobacz Zamów PDF

Ograniczony dostępTo tylko fragment artykułu…

Całość przeczytasz w "Królowej Różańca Świętego"

To wydanie jest wciąż dostępne w sprzedaży, dlatego ma ograniczony dostęp. Możesz nabyć to czasopismo w bardzo niskiej cenie – już od 2 zł! Zamawiając wspierasz różańcowe inicjatywy. Zapraszamy!

Elżbieta Grot

ELŻBIETA GROT historyczka

Przestawia życiorysy duchownych męczenników obozów koncentracyjnych. Pracuje w muzeum KL Stutthof.
Wyszukaj jej teksty.

0 0 głosów
Oceń ten tekst!
Powiadamiaj mnie o odpowiedziach
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Czy podoba Ci się ten tekst? – Zostaw opinię!x
()
x