Ikona Matki Bożej Kazańska

Ikona Matki Bożej Kazańska., Fot. © Wikicommons

Tułaczka Matki Bożej Kazańskiej

Najcenniejszym i najbardziej czczonym w Rosji wizerunkiem Maryi jest ikona Matki Bożej Kazańskiej. Dla Rosjan jest ona niczym dla nas Matka Boża Częstochowska. Według ekspertów obraz o wymiarach 32 na 26 cm pochodzi z XIII wieku i namalowany został na desce w stylu bizantyjskim. Na ikonie widzimy głowę i ramiona Matki Bożej z siedzącym Dzieciątkiem Jezus. Uważa się, że ikonę namalowano w Konstantynopolu, a później Morzem Czarnym i rzeką Don dotarła ona do Kazania, gdzie umieszczono ją w klasztorze. 

św. Faustyna

św. Faustyna., Fot. © Wikicommons

„Jestem Matką Twoją”

Być może niewielu wie, jak głęboka duchowa więź łączyła świętą siostrę Faustynę z Maryją. To właśnie Matka Boża szczególnie umacniała i prowadziła apostołkę Bożego miłosierdzia w wypełnieniu planu, jaki Bóg miał wobec niej.

Sanktuarium w Warszawie

Sanktuarium w Warszawie., Fot. © Marek Woś

Warszawskie sanktuarium świętej Faustyny

Święta Faustyna Kowalska uświęciła swą obecnością i działalnością Płock, Wilno, Kraków i kilkanaście innych miejscowości, w których przyszło jej żyć i pracować. Jednak duchowa droga wizjonerki rozpoczęła się w Warszawie, w domu generalnym Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia. Założony w II połowie XIX wieku i doświadczony okrutnie podczas okupacji kompleks klasztorny odżywa obecnie jako sanktuarium Apostołki Bożego Miłosierdzia.

Więźniowe z KL Stutthof

„Wszystko trzeba ścierpieć, na nic się nie skarżąc”     

Władysław Demski urodził się 5 sierpnia 1884 roku w Straszewie na Powiślu pruskim w rodzinie Rozalii z domu Kamrowskiej i Franciszka, znanego działacza polskich komitetów wyborczych powiatu sztumskiego. Uczył się w szkole w Straszewie, w Collegium Marianum w Pelplinie i w gimnazjum braniewskim, gdzie w 1906 roku zdał maturę. W latach 1906-1910 studiował teologię i filozofię w Seminarium Duchownym w Braniewie.

Sassoferrato, Madonna z dzieciatkiem

Sassoferrato, Madonna z dzieciatkiem., Fot. © Wikicommons

Godzinki: Seksta

Kolejna już, szósta godzina modlitwy ku czci Maryi, zawiera odniesienia do jej siły i dziewictwa. Zdaje się, że jest to najbardziej intymna modlitwa w całych godzinkach, zawiera bowiem szereg odniesień do dziewictwa, niezwykle ważnej sfery kobiecego życia intymnego. Dziewictwo to jest nie tylko chrześcijańską ideą, lecz wzmaga szacunek do ciała ludzkiego.

o. Daniel Brottier

o. Daniel Brottier., Fot. © Wikicommons

Magnificat w życiu. Ojciec Daniel Brottier

Pisał tak: „Ekscelencjo! Jestem kapłanem, mam lat dwadzieścia siedem i nieco dobrej woli. Jeśli chodzi o zdolności, nie wybijałem się specjalnie w żadnym kierunku. Zdrowie, chociaż nie nadzwyczajne, nie przeszkadzało mi dotychczas w postępowaniu tak jak inni śmiertelnicy i jestem przekonany, że będzie mi odpowiadało życie misjonarza na wolnym powietrzu. Już od dwunastego roku myślę o życiu misjonarza i uważam je za życie człowieka, który chce się poświęcić i ofiarować dla zbawienia dusz, w jednej chwili, albo kropla po kropli, to nie ma znaczenia.

Monte Faito

Monte Faito., Fot. © Marek Woś

Pompeje i święty Michał Archanioł

W jednym z poprzednich odcinków naszej serii poświęconej pobożności pompejańskiej omawialiśmy Suplikację do Królowej Różańca Świętego, którą odmawia się – jak pamiętamy – dwa razy w roku: na święto różańcowe w pierwszą niedzielę października oraz 8 maja – w liturgiczne wspomnienie Michała Archanioła. 

Zesłanie ducha św.

Zesłanie ducha św., Fot. © Marek Woś

Bierzmowanie

Pisząc o słowach Świętego Jana Pawła II w kontekście sakramentu bierzmowania, nie można nie wspomnieć jednego z najsłynniejszych zdań, jakie wypowiedział na ziemiach polskich: „Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi, tej ziemi” (2 czerwca 1979 roku). Nie da się pozytywnie zmieniać dziejów świata ani własnego życia bez pomocy Ducha Świętego – Jego siedmiu darów: mądrości, umiejętności, rady, męstwa, rozumu, pobożności i bojaźni Bożej.

Bierzmowanie

Bierzmowanie., Fot. © Adrian Slazok/Reporter

Olejek wesela, krzyżmo poznania

Co właściwie daje nam bierzmowanie? Czym jest owo „napełnienie Duchem i ogniem”? Współczesny człowiek, wychowany na (częściowo pogańskich) baśniach o superbohaterach, oczekiwałby „mocy”, jakichś nadzwyczajnych zdolności o charakterze magicznym. Chciałby dysponować mocą, co w istocie jest pragnieniem posiadania władzy.

Chrzest Jezusa

Chrzest Jezusa., Fot. © pixabay

Aby Duch Święty mógł rozpalać nas miłością

W poniższej refleksji najpierw w wielkim skrócie przypomnimy sobie istotę niewysłowionego planu Boga względem nas, czyli dar uczestnictwa w życiu Trójcy Przenajświętszej, na czym polega to Boże życie oraz jakie jest nasze miejsce w relacji Osób Boskich. W kolejnym punkcie zarysujemy imponujący realizm stanu przebóstwienia człowieka na podstawie skutków Pięćdziesiątnicy, gdy Apostołowie wręcz się radowali, że mogli cierpieć dla zbawiciela.

Santo Domingo

Santo Domingo., Fot. © A. Witkowska

Santo Domingo. Raj z burzliwą historią

Republika Dominikańska, czyli Dominikana, to jedno z dwóch państw, położonych na wyspie, odkrytej przez Krzysztofa Kolumba w czasie jego pierwszej wyprawy do Nowego Świata jesienią 1492 roku, nazwanej przezeń Hispaniolą. Drugie z nich to Haiti. Każdego roku na Dominikanie gości tysiące turystów, przybywających, by opalać się na rajskich plażach i kąpać się w ciepłych wodach Morza Karaibskiego. Tysiące przybyszy, zwiedzających rozświetlone tropikalnym słońcem wąskie uliczki stolicy kraju – Santo Domingo – najczęściej nie zdaje sobie sprawy z tego, jak trudne i złożone są dzieje tego zakątka świata.

Suplikacja pompejańska

Suplikacja pompejańska., Fot. © Marek Woś

Od Skoczowa po Arizonę

Członkowie Apostolstwa Dobrej Śmierci i czciciele Matki Bożej Pompejańskiej z naszej diecezji już po raz 21. sięgnęli po formę nabożeństwa zaproponowaną w Pompejach: Świętą Noc Modlitwy. Prosili o uwolnienie od COVID-19.

Jest to 24-godzinne czuwanie, które odbywa się dwa razy w roku: przed świętem Matki Bożej Różańcowej 7/8 maja i 2/3 października. „Przez lata gromadziliśmy się w sanktuarium św. Jana Sarkandra na Kaplicówce w Skoczowie, gdzie przyjeżdżało zwykle około stu osób z całej Polski. Teraz, z powodu pandemii, po raz trzeci podjęliśmy tę modlitwę we własnych domach i z zaproszenia skorzystało znacznie szersze grono” – zauważają zelatorzy ADŚ: Lidia Wajdzik i Kazimierz Chrapek.

Antiochia

Antiochia., Fot. © K. Jędrzejewski

Gościnność cz. 3: Antiochia

Kiedy tam przybyłem, przywitała mnie nachalnymi naganiaczami, proponującymi, że znajdą najtańszą taksówkę, podczas gdy tych stoi pełno naokoło. Gdy odmawiam i mówię, że idę pieszo, wtedy odstępują zdziwieni. Po chwili nie dają za wygraną i znów do mnie podchodzą, tym razem proponując mi tani nocleg, przekrzykują się wzajemnie.