Wieża Dawidowa i Wieża z kości słoniowej

Litania loretańska jest jedną z najczęściej odmawianych modlitw do Matki Bożej. Zapewne wielu z nas (jeśli nie wszyscy) odmawia ją przynajmniej raz na jakiś czas. Znajdują się w niej tytuły Maryi, które są oczywiste i zrozumiałe dla wszystkich jak Matka najmilsza, Uzdrowienie chorych, Ucieczka grzesznych. Są jednak też takie, z którymi być może mamy problem, zastanawiając się, o co w nich chodzi. Wśród nich można by wymienić określenia takie jak Wieża Dawidowa i Wieża z kości słoniowej. Cóż te tytuły mają wspólnego z Maryją?

Każdy, kto kiedykolwiek zwiedzał stare grody, zamki czy fortece zapewne wie, że wszystkie wymienione dzieła architektury miały za zadanie na wiele sposobów służyć obronie mieszkańców przed wszystkimi zewnętrznymi wrogami. Pokaźne mury, fosy, zwodzone mosty, strzelnice, a także wysokie wieże, dzięki którym bez przeszkód można było z daleka obserwować całą okolicę. Strażnik stojący na wieży widział za każdym razem obcych przybyszów, wojska nieprzyjaciela, mógł ostrzec mieszkańców, żołnierzy, przygotować obronę. Grube mury wieży zawsze były schronieniem przed wrogimi atakami, a jednocześnie niemała wysokość pozwalała z większą łatwością odpierać ataki.

W czasach biblijnych król Izraela – Dawid wybudował swoją siedzibę w Jerozolimie. Wśród wszystkich fortec miasta najsłynniejszą i najznakomitszą była wieża – strażnica syjońska usytuowana w południowowschodniej części miasta. Zabezpieczała przed atakami wrogów nie tylko pałac królewski, ale także przybytek Pański z największym skarbem – Arką Przymierza. To tylko część artykułu… Całość przeczytasz w "Królowej Różańca Świętego"

5 1 głos
Oceń ten tekst!

Nasze intencje modlitewne:

 
Powiadamiaj mnie o odpowiedziach
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Czy podoba Ci się ten tekst? – Zostaw opinię!x
()
x

Zanim skopiujesz, napisz do nas.