Tajemnica Trójcy Świętej to dla wielu wierzących trudna prawda wiary. W Jej imię zostaliśmy ochrzczeni, a więc jest podstawą naszego życia wiary.
Już na początku Ewangelii wg św. Łukasza napotykamy na sformułowany dopiero później dogmat wiary o Trójcy Świętej. Archanioł Gabriel zwiastował bowiem Maryi, iż narodzi Syna Bożego, a stanie się to za sprawą Ducha Świętego:
„Lecz anioł rzekł do Niej: «Nie bój się, Maryjo, znalazłaś bowiem łaskę u Boga. Oto poczniesz i porodzisz Syna, któremu nadasz imię Jezus. Będzie On wielki i będzie nazwany Synem Najwyższego, a Pan Bóg da Mu tron Jego praojca, Dawida. Będzie panował nad domem Jakuba na wieki, a Jego panowaniu nie będzie końca». Na to Maryja rzekła do anioła: «Jakże się to stanie, skoro nie znam męża?». Anioł Jej odpowiedział: «Duch Święty zstąpi na Ciebie i moc Najwyższego osłoni Cię. Dlatego też Święte, które się narodzi, będzie nazwane Synem Bożym.”
Trójca Święta objawia się podczas chrztu Jezusa w Jordanie (Łk 3,22-23), a sam Jezus dokonując rozesłania Apostołów poucza ich, by szli, nauczali i udzielali chrztu „w imię Ojca i Syna i Ducha Świętego” (Mt 28,19). Autorzy listów, zwłaszcza św. Paweł, kierując swoje pozdrowienie do adresatów, rozpoczynali bądź kończyli wezwaniem do Trójcy Świętej:
„Łaska Pana Jezus Chrystusa, miłość Boga i dary jedności w Duchu Świętym, niech będą z wami wszystkimi” (2 Kor 13,13)
Trudności z pojmowaniem tej prawdy wiary nie powinny nikogo gorszyć, ani zniechęcać. Kościół naucza
bowiem, że człowiek nie posiada rozumowych zdolności potrzebnych do tego, by pojąć Boga. Stąd często nasz brak w rozumieniu dogmatu o Trójcy Świętej.
Prawda o Trójcy Świętej mówi nam w całości o Bogu: jest on w trzech Osobach, ale w jednej naturze, Boskiej. Osoby nie różnią się naturą, przymiotami oraz działaniem. Różnica zachodzi jedynie w pochodzeniu: Ojciec nie pochodzi od nikogo i jest odwieczny, Syn pochodzi przez odwieczne zrodzenie z Ojca, a Duch Święty pochodzi ze wspólnego tchnienia miłości Ojca i Syna. Trójca jest zatem jednością, jednak nie czcimy trzech bogów, ale trzy Osoby Boskie.
Modlitwa „Chwała Ojcu i Synowi i Duchowi Świętemu” miała zostać wprowadzona już podczas Soboru w Nicei (325 r.). Kościół przez wieki tłumaczył i bronił prawdy o Trójcy Świętej. Czynił to poprzez formułowanie postanowień soborów oraz przez nauczanie świętych.
Módlmy się zatem do Trójcy Świętej słowami św. Augustyna:
Panie wszechmogący, troisty w Osobach,
Jedyny Boże, któryś był,
któryś jest i będziesz na wieki.
Tobie polecam dziś i po wszystkie czasy
duszę, ciało i zmysły,
wszelkie myśli, słowa i czyny moje,
wiarę i wytrwałość w dobrem,
abyś je strzegł w każdej godzinie
i w każdym momencie mojego życia.
Wysłuchaj mnie, o Trójco Przenajświętsza,
i chroń mnie od zła wszelkiego,
a szczególnie od każdej niewierności wobec Ciebie,
od wszystkich widzialnych
i niewidzialnych nieprzyjaciół.
Błagam o to przez przyczynę Najświętszej Dziewicy Maryi,
przez modlitwy świętych Patronów,
przez wstawiennictwo świętych Apostołów,
stałość Męczenników,
czystość świętych Dziewic
i zasługi wybranych Twoich.
Przez Chrystusa Pana naszego. Amen.