Potęga różańca w Japonii

Japonia jest krajem wyspiarskim położonym na zachodnim Pacyfiku, u wschodnich wybrzeży Azji. Archipelag ten składający się z czterech głównych wysp: Hokkaido, Honsiu, Sikoku i Kiusiu stanowi 97% obszaru lądowego. Słowo „Japonia” tłumaczy się jako Kraj Wschodzącego Słońca.

Początek państwa japońskiego wiąże się ze związkiem plemiennym, a następnie królestwem Yamato z centralnym ośrodkiem na wyspie Honsiu, sięgającego VII wieku p.n.e.

Chrześcijaństwo do Japonii dotarło w XVI wieku dzięki stosunkom handlowym. Na statkach handlowych mogli podróżować misjonarze. 15 sierpnia 1549 roku św. Franciszek Ksawery (1506–1552), należący do Towarzystwa Jezusowego, wylądował na wyspie Kiusiu, położonej na południu archipelagu. Jego następcy kontynuowali chrystianizację wyspy. Powstało wiele wspólnot chrześcijańskich, przede wszystkim na wyspie Kiusiu i w centralnej Japonii na wyspie Honsiu. 19 lutego 1588 roku papież Sykstus V założył pierwszą diecezję. W 1593 roku przybyli pierwsi misjonarze franciszkańscy z Hiszpanii. W tym czasie liczba chrześcijan wzrosła do 300 tysięcy.

o. Maksymilian w Japonii

Poważne prześladowanie młodego Kościoła nastąpiło pod koniec 1596 roku. Kiedy 19 października 1596 roku statek hiszpański San Felipe przybił do brzegów wyspy Sikoku, książę Hideyosi kazał zarekwirować cały bogaty ładunek statku. Rozkazał aresztować 24 chrześcijan, wśród których było 6 franciszkanów, 3 jezuitów (między innymi Paweł Miki) i 15 tercjarzy franciszkańskich. Pierwszych sześciu było Hiszpanami, pozostali – Japończykami. Do nich dołączono potem jeszcze 2 Japończyków, bo chcieli nieść pomoc uwięzionym. Skazańcy wyruszali na miejsce kaźni z Kioto i szli przez miesiąc do Nagasaki, pokonując setki kilometrów drogi.

Współczesny im autor opisał ich męczeństwo. W pobliżu miasta Nagasaki przygotowano 26 krzyży. „Kiedy je ustawiono, wszyscy okazali godne podziwu męstwo. Nasz brat, Paweł Miki, oświadczył zebranym, że umiera z powodu głoszenia Ewangelii i że dziękuje Bogu za tak wspaniałe Jego dobrodziejstwo”. Gdy „w pewnym momencie czterech katów wyciągnęło miecze używane w Japonii, na ten straszny widok zebrani tam wierni wykrzyknęli: «Jezus, Maryja», a przejmujące to wołanie podniosło się aż ku niebiosom. Kaci zaś jednym lub dwoma ciosami odebrali im życie”. 5 lutego 1597 roku chrześcijanie ponieśli śmierć męczeńską, ale Kościół w Nagasaki nie zginął. Musiał wprawdzie działać w ukryciu, lecz chrześcijańskie orędzie było przekazywane z pokolenia na pokolenie. Tych męczenników już w 1627 roku papież Urban VIII wyniósł do chwały błogosławionych, a świętymi ogłosił ich papież Pius IX w 1862 roku. W 1889 roku natomiast władze Japonii wydały dekret tolerancyjny w sprawie wyznawania wiary.

Katedra w Hiroshimie

Królowa Różańca ŚwiętegoZamów to wydanie "Królowej Różańca Świętego"!

…i wspieraj katolickie czasopisma!

To tylko część artykułu… Całość przeczytasz w "Królowej Różańca Świętego"

0 0 głos
Oceń ten tekst!

Nasze intencje modlitewne:

 
Powiadamiaj mnie o odpowiedziach
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Czy podoba Ci się ten tekst? – Zostaw opinię!x
()
x

Zanim skopiujesz, napisz do nas.

Przeczytaj poprzedni wpis:
Oddaj się dwóm Sercom: Jezusa i Maryi

Pozwól Jezusowi i Maryi zmienić twoje życie! Oto akty zawierzenia:

Zamknij