Miłość pod niebem: Budowanie

„Na początku było Słowo” (J 1,1). Doskonale znamy ten werset Ewangelii. Być może mamy w pamięci także frazę zaczerpniętą z mitologii: „Na początku był Chaos”. Zastanówmy się, czy relacje, które budujemy, zwłaszcza w pierwszych fazach znajomości z kimś, kogo chcielibyśmy widzieć przy swoim boku jako życiowego partnera, bliższe są Słowu.  czy raczej Chaosowi…

Początki relacji, nie tylko tych zorientowanych na budowanie związku, zależą od naszego temperamentu, (nie)śmiałości, tego, czy jesteśmy ekstra-, czy raczej introwertykami. Mają na nie wpływ nasze wcześniejsze życiowe doświadczenia. W psychologii mówi się o zjawisku wyuczonej bezradności. Dotyka ona człowieka, który mimo wielokrotnych wysiłków nie osiąga upragnionych, pozytywnych rezultatów. Często borykają się z nią uczniowie, którzy mocno się starają, by opanować materiał i otrzymać dobrą ocenę, a mimo wytężonej pracy odnoszą kolejne szkolne niepowodzenia. Osobom przeżywającym takie sytuacje, zmagającym się z wyuczoną bezradnością, towarzyszą między innymi obniżony nastrój, utrata motywacji i chęci do działania, wycofanie się.

Zjawisko to mocno kojarzy mi się z ewangeliczną sceną nieudanych połowów ryb, symbolizowanych przez płukanie pustych sieci. Przypomnijmy, co wówczas zrobił Pan Jezus: „Rzekł do Szymona: «Wypłyń na głębię i zarzućcie sieci na połów!». A Szymon odpowiedział: «Mistrzu, całą noc pracowaliśmy i niceśmy nie ułowili. Lecz na Twoje słowo zarzucę sieci». Skoro to uczynili, zagarnęli tak wielkie mnóstwo ryb, że sieci ich zaczynały się rwać. Skinęli więc na wspólników w drugiej łodzi, żeby im przyszli z pomocą. Ci podpłynęli; i napełnili obie łodzie, tak że się prawie zanurzały. Widząc to Szymon Piotr przypadł Jezusowi do kolan i rzekł: «Odejdź ode mnie, Panie, bo jestem człowiek grzeszny». (…) Lecz Jezus rzekł do Szymona: «Nie bój się, odtąd ludzi będziesz łowił». I przyciągnąwszy łodzie do brzegu, zostawili wszystko i poszli za Nim” (Łk 5,4–8; 10b–11).

Kochani! Szukając miłości, modląc się o nią – nierzadko przez lata, wchodząc w kolejne relacje z nadzieją zbudowania trwałego związku i nie osiągając celu naszych pragnień, możemy powiedzieć do Pana: „Mistrzu, całą noc pracowaliśmy i niceśmy nie ułowili”. Nie powinniśmy jednak poprzestawać na tym zdaniu.

Królowa Różańca Świętego nr 33Zamów to wydanie "Królowej Różańca Świętego"!

…i wspieraj katolickie czasopisma!

Co w środku? Zamów PDF

Ograniczony dostępTo tylko fragment artykułu…

Całość przeczytasz w "Królowej Różańca Świętego"

To wydanie jest wciąż dostępne w sprzedaży, dlatego ma ograniczony dostęp. Możesz nabyć to czasopismo w bardzo niskiej cenie – już od 2 zł! Zamawiając wspierasz różańcowe inicjatywy. Zapraszamy!


Patrycja Pierzynka

0 0 głos
Oceń ten tekst!

Nasze intencje modlitewne:

 
Powiadamiaj mnie o odpowiedziach
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Czy podoba Ci się ten tekst? – Zostaw opinię!x
()
x