Koronacja Matki Bożej Literackiej Bukowskiej

Dziś, po dziesięcioleciach oczekiwań, odbyła się uroczystość koronacji obrazu Matki Bożej Bukowskiej Literackiej. Do parafii w Buku przybyły tysiące pielgrzymów i czcicieli Matki Bożej Literackiej!

Po przyjęciu pielgrzymek pieszych bliższych i dalszych okolic, rozpoczęło się nabożeństwo, a po nim procesja z sanktuarium na stadion, gdzie oczekiwały tłumy uczestników. Mszy św. przewodniczył ks. abp Stanisław Gądecki, homilię wygłosił i dokonał aktu koronacji ks. kard. Zenon Grocholewski.

Gratulujemy ks. kan. Andrzejowi Szczepaniakowi, proboszczowi bukowskiemu, oraz całej parafii, za wspaniałą uroczystość, koronację będącą ukoronowaniem lat starań!

Oto zdjęcia z uroczystości:

Wszystkie zdjęcia znajdziesz na: http://foto.krolowa.pl/index.php?/category/44

 

 

Krótka historia obrazu Matki Bożej Literackiej

Najstarsze wzmianki sięgają 1430 roku, jednak nie wiadomo, kiedy dokładnie obraz trafił do parafii. Madonna bukowska przypomina pierwowzory bizantyjsko-włoskie typu Hodegetria. Aniołowie na obrazie trzymają szarfy, na których napisano poczatek wielkanocnego hymnu maryjnego „Wesel sie Królowo miła, Alleluja” i na drugiej szarfie: „Zdrowas Maryjo Łaski pełna…” To wskazuje na rodzime cechy polskiego malarstwa średniowiecznego. Tego typu obrazu trudno szukać w innych miejscach w Polsce. W kronikach arcybiskupstwa poznańskiego jest informacja, że w 1662 roku na obrazie znajdowały się dwie srebrne korony, nie wiadomo jednak, czy dokonano oficjalnego aktu koronacji. Wizerunek Matki Bożej Literackiej cieszył się czcią i uznaniem za cudowny. 10 marca 1781 r papież Pius VI w bulli nadał obrazowi odpustem zupełnym na wieczne czasy w uroczystość Narodzenia (8 IX) i Nawiedzenia (31 V) Najświętszej Maryj Panny. Przez wiele lat odbywały się pielgrzymki piesze nawet z dalekich okolic.

 

5 1 głos
Oceń ten tekst
Photo of author

Marek

Woś

Redaktor naczelny KRŚ, polonista, filmoznawca, edytor, ekonomista, człowiek od każdej roboty.
Więcej tekstów tego autora

Mogą zainteresować Cię też:

Powiadamiaj mnie o odpowiedziach
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
0
Czy podoba Ci się ten tekst? – Zostaw opinię!x