Dziewicze macierzyństwo Maryi

8 grudnia obchodzimy w Kościele święto Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Niektórzy błędnie sądzą, że jest ono związane z poczęciem Jezusa w łonie Maryi.

Czystością i prostotą, prawdą i łaską jest wszystko, co się w niej dokonało

św. Hieronim

Bez pierworodnej zmazy poczęta…

8 grudnia obchodzimy w Kościele święto Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Niektórzy błędnie sądzą, że jest ono związane z poczęciem Jezusa w łonie Maryi.

Tymczasem uroczystość ta wskazuje na początek życia Maryi, który teologia nazywa Niepokalanym Poczęciem. Oznacza to, że Matka Jezusa została obdarzona już od samego początku łaską uświęcającą, i że nigdy nie nosiła na sobie piętna grzechu pierworodnego. Stało się tak ze względu na przyszłe zasługi Chrystusa. Poza tym Maryja miała stać się w przyszłości Jego matką, toteż musiała być kobietą czystą i nieskalaną, cieszącą się od swojego poczęcia życiem pełnym łaski. Sam Bóg zatroszczył się o to ze względu na swojego Syna, który – po trzykroć święty – nie mógł narodzić się z kobiety dotkniętej choćby najmniejszym nawet grzechem. Taka jest, najprościej rzecz ujmując, treść dogmatu o Niepokalanym Poczęciu NMP, który został ogłoszony w Kościele 8 XII 1854 roku. 

Warto tutaj przytoczyć fragmeny książki Kecharitomene. Odkryj jej niesamowity sekret i wejdź w swoje przeznaczenie! autorstwa ks. D. Chmielewskiego, który o początku życia Matki Bożej pisze tak: Pierwsze wylanie Ducha Świętego na Maryję spowodowało, że stała się niepokalanie poczęta, czyli bez grzechu. Było to tak potężne wylanie łaski Ducha Świętego, że uczyniło Ją bezgrzeszną od momentu poczęcia…

Jakże się to stanie…

W scenie zwiastowania wg Ewangelii św. Łukasza (1, 26-35) dostrzegamy anioła, który przedstawił Maryi propozycję Boga: Oto poczniesz i porodzisz Syna, któremu nadasz imię Jezus. Zawstydzona dziewczyna z Nazaretu zapytała Bożego posłańca: Jakże się to stanie, skoro nie znam męża? W słowach tych Maryja zdecydowanie potwierdziła swoje dziewictwo, a zarazem wyraziła pragnienie pozostania w tym stanie, choć niewątpliwie wiedziała, że dla Izraelitów stanem błogosławionym było małżeństwo i liczna rodzina. Ona jednak zdecydowała, że swoją czystość ofiaruje Bogu. Jest więc zdziwiona propozycją anioła i nie rozumie, w jaki sposób mogłoby się to stać. Pytanie skierowane do anioła nie wynika jednak z lęku, lecz z zaufania Bogu. Maryja jest otwarta na Bożą miłość i chce świadomie i z odpowiedzialnością przyjąć Boży plan. Duch Święty zstąpi na Ciebie i moc Najwyższego osłoni Cię – odpowiedział anioł. Wtedy Maryja odrzekła: Oto ja służebnica Pańska, niech mi się stanie według słowa twego. I wtedy nastąpiło drugie wylanie Ducha Świętego na Maryję, które – jak zauważa ks. D. Chmielewski w cytowanej już książce –spowodowało, że poczęła Syna Bożego. Zstąpienie Ducha Świętego na nią było tak potężne, że owocem tego zjednoczenia było fizyczne poczęcie Jezusa w jej łonie. Oblubieniec Duch Święty tak zjednoczył się ze swoją oblubienicą, że w wyniku tego zjednoczenia począł się w niej Jezus, Bóg – Człowiek. (…) Pięknie ujął to św. Łukasz, który napisał, że Duch Święty okrył „Kecharitomene” [czyli pełną Łaski] obłokiem mocy. 

Królowa Różańca Świętego – czasopismo
Zamów to wydanie "Królowej Różańca Świętego"!

…i wspieraj katolickie czasopisma!

Ograniczony dostępTo tylko fragment artykułu…

Całość przeczytasz w "Królowej Różańca Świętego"

To wydanie jest wciąż dostępne w sprzedaży, dlatego ma ograniczony dostęp. Możesz nabyć w bardzo niskiej cenie (wydania bieżące za 4,90 zł, a archiwalne już od 2 zł).

Zamówiając wspierasz różańcowe inicjatywy. Zapraszamy!


Izabela Marciniak

0 0 głos
Oceń ten tekst!

Nasze intencje modlitewne:

 
Powiadamiaj mnie o odpowiedziach
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Czy podoba Ci się ten tekst? – Zostaw opinię!x
()
x