Rozważania różańcowe. Część światła

Rozważania części światła różańca przygotowała Magdalena Buczek

1. Chrzest Pana Jezusa w Jordanie

„W owym czasie przyszedł Jezus z Nazaretu w Galilei i przyjął od Jana chrzest w Jordanie. W chwili gdy wychodził z wody, ujrzał rozwierające się niebo i Ducha jak gołębicę zstępującego na siebie. A z nieba odezwał się głos: «Tyś jest mój Syn umiłowany, w Tobie mam upodobanie»”. (Mk 1, 9-11)

Jezus, będąc Synem Bożym, nie potrzebował chrztu oczyszczającego z grzechów, bo przecież był wolny od wszelkiego grzechu. Ale poszedł do Jana, żeby się ochrzcić. Chciał przez to wypełnić wolę Ojca, który w tym momencie objawił Janowi i wszystkim tam obecnym, że Jezus jest Jego umiłowanym Synem, czyli obiecanym Zbawicielem.

Panie Jezu, dziękujemy Ci za dar sakramentu chrztu świętego. Choć większość z nas nie pamięta tego momentu, to jednak mamy świadomość tego, co wtedy się dokonało. Mocą Ducha Świętego oczyściłeś nas z grzechu pierworodnego, napełniłeś łaską uświęcającą i włączyłeś do wspólnoty Kościoła, czyniąc każdego z nas dzieckiem Bożym. Prosimy Cię, umacniaj nas, pomóż nam trwać i rozwijać w sobie tę łaskę, abyśmy swoim życiem dawali prawdziwe świadectwo tego, że należymy do Ciebie.

2. Cud w Kanie Galilejskiej

„Trzeciego dnia odbywało się wesele w Kanie Galilejskiej i była tam Matka Jezusa. Zaproszono na to wesele także Jezusa i Jego uczniów.

A kiedy zabrakło wina, Matka Jezusa mówi do Niego: «Nie mają już wina». Jezus Jej odpowiedział: «Czyż to moja lub Twoja sprawa, Niewiasto? Czyż jeszcze nie nadeszła godzina moja?» Wtedy Matka Jego powiedziała do sług: «Zróbcie wszystko, cokolwiek wam powie». Stało zaś tam sześć stągwi kamiennych przeznaczonych do żydowskich oczyszczeń, z których każda mogła pomieścić dwie lub trzy miary. Rzekł do nich Jezus: «Napełnijcie stągwie wodą!» I napełnili je aż po brzegi. Potem do nich powiedział: «Zaczerpnijcie teraz i zanieście staroście weselnemu!» Oni zaś zanieśli. A gdy starosta weselny skosztował wody, która stała się winem – nie wiedział bowiem, skąd ono pochodzi, ale słudzy, którzy czerpali wodę, wiedzieli – przywołał pana młodego i powiedział do niego: «Każdy człowiek stawia najpierw dobre wino, a gdy się napiją, wówczas gorsze. Ty zachowałeś dobre wino aż do tej pory». Taki to początek znaków uczynił Jezus w Kanie Galilejskiej. Objawił swoją chwałę i uwierzyli w Niego Jego uczniowie” (J 2, 1-11).

Nabożeństwo pierwszych sobót z rozważaniami różańcowymi św. bp. J. S. Pelczara Józef Sebastian Pelczar

Nabożeństwo pierwszych sobót z pięknymi rozważaniami różańcowymi św. biskupa Józefa Sebastiana Pelczara oraz z tajemnicami światła!

Zobacz

Maryja, jak najlepsza Matka, zauważy każdą potrzebę i skutecznie pomoże. Nie chciała, żeby nowożeńcy znaleźli się w kłopotliwej sytuacji. Wiedziała, że tylko Jezus może temu zaradzić. On na Jej prośbę uczynił pierwszy cud. Weselna radość trwała dalej, a uczniowie uwierzyli, że nie jest On tylko nauczycielem, ale ma w sobie wielką moc pochodzącą od Boga.

Panie Jezu, zapraszamy Ciebie razem z Twoją Matką do naszego życia, do naszych rodzin. Niech każda chwila naszej codzienności będzie uświęcona Waszą obecnością, aby woda naszych słabości, grzechów została przemieniona w wino świętości, łaski i pokoju. Maryjo, Ty kierujesz do nas takie same słowa jak do sług w Kanie, bo wiesz, że tylko wtedy będziemy szczęśliwi, gdy będziemy posłuszni Twojemu Synowi. Ucz nas wypełniać Jego wolę.

3. Głoszenie Królestwa Bożego i wezwanie do nawrócenia

„Gdy Jan został uwięziony, Jezus przyszedł do Galilei i głosił Ewangelię Bożą. Mówił: «Czas się wypełnił i bliskie jest królestwo Boże. Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię!»”. (Mk 1, 14-15).

Jezus nauczał ludzi, którzy tłumnie wokół Niego się gromadzili. Mówił im o Swoim Ojcu, o Jego miłości, wskazywał drogę nawrócenia i przemiany prowadzącą do nieba. Czynił wiele dobra, uzdrawiał chorych, wypędzał złe duchy, rozmnażał chleb, wskrzeszał zmarłych. Zanim wstąpił do nieba, posłał swoich uczniów, aby kontynuowali Jego misję, idąc i głosząc całemu światu Dobrą Nowinę, którą Bóg będzie potwierdzał takimi samymi znakami i cudami.

Panie Jezu, Ty każdego z nas czynisz swoim uczniem i posyłasz do innych ludzi, aby przez nas mogli poznać Ciebie i Twoje Słowa. Ale wiesz dobrze, że jesteśmy słabi, że ciągle brakuje nam wytrwałości. Dlatego przypominasz nam o tym, że ciągle mamy się nawracać i każdego dnia na nowo wybierać Ciebie jako naszego jedynego Pana, Boga i Zbawiciela. Przymnóż nam wiary i odwagi, abyśmy przyczyniali się do rozszerzania Twojego Królestwa na ziemi.

Królowa Różańca Świętego nr 20Zamów to wydanie "Królowej Różańca Świętego"!

…i wspieraj katolickie czasopisma!

Zobacz Zamów PDF

4. Przemienienie na Górze Tabor

„Po sześciu dniach Jezus wziął z sobą Piotra, Jakuba i Jana i zaprowadził ich samych osobno na górę wysoką. Tam przemienił się wobec nich. Jego odzienie stało się lśniąco białe tak, jak żaden folusznik na ziemi wybielić nie zdoła. I ukazał się im Eliasz z Mojżeszem, którzy rozmawiali z Jezusem. Wtedy Piotr rzekł do Jezusa: «Rabbi, dobrze, że tu jesteśmy; postawimy trzy namioty: jeden dla Ciebie, jeden dla Mojżesza i jeden dla Eliasza». Nie wiedział bowiem, co należy mówić, tak byli przestraszeni. I zjawił się obłok, osłaniający ich, a z obłoku odezwał się głos: «To jest mój Syn umiłowany, Jego słuchajcie!»” (Mk 9, 2-7).

Jezus przemienił się w obecności trzech najbliższych uczniów, aby umocnić ich wiarę, zanim nadejdzie czas próby, gdy On zostanie wydany, osądzony i ukrzyżowany. Doświadczenie Bożej chwały i majestatu zachwyciło ich, a równocześnie przeraziło. Nie mieli już żadnych wątpliwości, że ich Mistrz jest naprawdę Synem Bożym.

Panie Jezu, Ty pozwalasz także i nam doświadczać Twojej wielkości i potęgi, a przy tym niesamowitej bliskości i miłości. Nasze serca chciałyby wtedy trwać już na zawsze w zachwycie i uwielbieniu Ciebie. Mówisz nam jednak, że musimy zejść z naszej Góry Tabor do zwykłej codzienności. Ale nie pozwól nam nigdy zapomnieć, że Ty zawsze jesteś z nami i masz moc przemienić wszystko to, co złe i trudne w nas i wokół nas. Chcemy często wpatrywać się w Twoje jaśniejące Oblicze i słuchać Twojego Słowa, by wiernie trwać przy Tobie każdego dnia z sercem wypełnionym miłością i dziękczynieniem.


reklama

Nabożeństwo 20 sobót
Różaniec pompejański, © Fot. arch. red.

Piękne różańce z kamienia 

Piękne i wytrzymałe różańce z wzorem Matki Bożej Pompejańskiej. Znajdź coś dla siebie!

Zobacz tutaj


5. Ustanowienie Eucharystii

„A gdy oni jedli, Jezus wziął chleb i odmówiwszy błogosławieństwo, połamał i dał uczniom, mówiąc: «Bierzcie i jedzcie, to jest Ciało moje». Następnie wziął kielich i odmówiwszy dziękczynienie, dał im, mówiąc: «Pijcie z niego wszyscy, bo to jest moja Krew Przymierza, która za wielu będzie wylana na odpuszczenie grzechów” (Mt 26, 26-28).

Jezus w czasie Ostatniej Wieczerzy ustanowił sakrament Eucharystii i Kapłaństwa. Chciał być tak blisko człowieka, że dał swoje Ciało i Krew jako Pokarm, który umacnia na drodze do nieba. Polecił uczniom, żeby czynili to na Jego pamiątkę. Przez tyle wieków Jezus przychodzi w czasie każdej Mszy Świętej, możemy Go przyjmować w Komunii Świętej, a Jego obecność w naszych sercach jest dla nas źródłem siły i łaski.

Panie Jezu, dziękujemy Ci za ten największy dar Twojej obecności pod postaciami Chleba i Wina. Chcemy, by Eucharystia zawsze była dla nas najpiękniejszym spotkaniem z Tobą, spotkaniem które wypływa nie z przyzwyczajenia, rutyny czy obowiązku, ale z pragnienia serca, pełnego miłości do Ciebie. Maryjo, ucz nas godnego przeżywania każdej Mszy Świętej w głębokim zjednoczeniu z Jezusem.


informacja

Wspieraj nas na wdowi grosz
Wspieraj różańcowe inicjatywy

Czy wiesz, że poza czasopismem "Królowa Różańca Świętego" mamy wiele innych inicjatyw? Jeśli podoba Ci się nasza praca, to wspieraj nasze inicjatywy.

Wybierz i wesprzyj projekt!


3.8 9 głosów
Oceń ten tekst
Photo of author

Magdalena

Buczek

Dziennikarka
Więcej tekstów tego autora

Mogą zainteresować Cię też:

Powiadamiaj mnie o odpowiedziach
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
0
Czy podoba Ci się ten tekst? – Zostaw opinię!x