Ważnym wydarzeniem w czasie trwania pontyfikatu Benedykta XVI była jego pielgrzymka do sanktuarium w Pompejach, gdzie do zgromadzonych wiernych powiedział: „Prośmy Matkę Bożą z Pompejów o macierzyńską opiekę nad wszystkimi rodzinami świata”.
Kościół i papieże o różańcu
Oto Matka Twoja
Spośród pięćdziesięciu dwóch niedziel w roku Niedziela Palmowa jawić nam się może jako jedna z najbardziej niezwykłych. W jednej chwili tłum, cisnący się na placu przed kościołem, wymachuje palemkami, by za kilka minut w skupieniu rozważać Mękę Pańską.
Rosarium Virginis Mariae – Jan Paweł II
LIST APOSTOLSKI ROSARIUM VIRGINIS MARIAE OJCA ŚWIĘTEGO JANA PAWŁA II DO BISKUPÓW DUCHOWIEŃSTWA I WIERNYCH O RÓŻAŃCU ŚWIĘTYM
Do Biskupów
do Kapłanów i Diakonów,
do Zakonników i Zakonnic
oraz wszystkich Wiernych
Kiedy odmawiamy różaniec, pozwalamy, by prowadziła nas Maryja – Benedykt XVI
7 X 2012 — Rozważanie przed modlitwą «Anioł Pański»
Drodzy Bracia i Siostry!
Zwracamy się teraz z modlitwą do Najświętszej Maryi Panny, którą dzisiaj czcimy jako Królową Różańca Świętego.
Różaniec pomaga kochać Jezusa – Benedykt XVI
Rozważanie przed modlitwą „Anioł Pański” 7 października 2007
Drodzy bracia i siostry!
Ta pierwsza niedziela października podsuwa nam dwie intencje modlitwy i dwa tematy do refleksji: są nimi przypadające dzisiaj wspomnienie Najświętszej Maryi Panny Różańcowej i działalność misyjna, której ten miesiąc jest w szczególny sposób poświęcony.
Il Religioso Convegno – List Apostolski – Jan XXIII
Do Wszystkich Ordynariuszów i Wiernych Całego Kościoła Katolickiego, zalecający odmawianie Różańca do Matki Bożej w miesiącu październiku w intencji zachowania pokoju między narodami.
Czcigodni Bracia, ukochani Synowie, przesyłamy wam swe pozdrowienie i Apostolskie błogosławieństwo!
Głębia modlitwy różańcowej – Abp Angelo Amato SDB
1. Różaniec modlitwą ewangeliczną
Różaniec jest modlitwą szczególnie cenioną i zalecaną przez papieży. Pius XII nazwał go „Streszczeniem całej Ewangelii” (List Philippinas Insulas, AAS 38 [1946], 419). Dla bł. Jana XXIII był on najdoskonalszą modlitwą medytacyjną, dzięki której «jawi się duszy niczym ukazany w wielu obrazach dramat wcielenia i odkupienia Naszego Pana» (Encyklika Grata recordatio, Wstęp). Paweł VI określił go mianem modlitwy ewangelicznej, skupionej na tajemnicy odkupieńczego wcielenia: „różaniec jest modlitwą o orientacji wybitnie chrystologicznej» (Adhortacja apostolska Marialis cultus, 46). Na ten rys chrystologiczny zwrócił uwagę również Jan Paweł II, który w dwuletnim cyklu katechez maryjnych (1995-1997) mówił o różańcu jako o modlitwie, która w sposób bardzo wyraźny jest podporządkowana jednemu celowi: „uwielbieniu Chrystusa” (katecheza z 5 listopada 1997 r., «L’Osservatore Romano», wyd. polskie, n. 1/1998, s. 44).
Odmawiajmy różaniec – Jan Paweł II
Rozważanie przed modlitwą „Anioł Pański” 29 września 2002
1. Już niebawem rozpocznie się październik, który przez liturgiczne wspomnienie Matki Bożej Różańcowej zachęca nas do odkrycia na nowo tej tradycyjnej modlitwy, tak prostej i zarazem tak głębokiej.
Encyklika „Ingravescetibus Malis” – Pius XI
Jego Świątobliwości Ojca Świętego, Piusa XI, do czcigodnych braci Patriarchów, Prymasów, Arcybiskupów, Biskupów i innych Ordynariuszów pokój i jedność ze Stolicą Apostolską utrzymujących, O różańcu św. N. Maryi P.*
Czas modlitwy i refleksji – Benedykt XVI
2 X 2005 — Rozważanie Ojca Świętego przed modlitwą «Anioł Pański»
Przed chwilą w Bazylice św. Piotra zakończyła się Eucharystia, podczas której zainaugurowaliśmy Zwyczajne Zgromadzenie Ogólne Synodu Biskupów. Ojcowie Synodalni, przybyli ze wszystkich stron świata, a także eksperci i inni delegaci będą przeżywać wraz z Następcą Piotra te trzy tygodnie jako szczególny czas modlitwy i dzielenia się refleksjami na temat: «Eucharystia źródłem i szczytem życia oraz misji Kościoła». Dlaczego ten właśnie temat? Czy nie został on już wyczerpany i czy prawda ta nie została już w pełni przyjęta?
Maryja i różaniec – Jan Paweł II
Rozważanie przed modlitwą „Regina Coeli” 25 maja 2003
1. Dziś, w VI Niedzielę Wielkanocną, rozpoczyna się ostatni tydzień maja, którego uwieńczeniem będzie obchodzone w najbliższą sobotę święto Nawiedzenia św. Elżbiety przez Najświętszą Maryję Pannę.
Różaniec naszą modlitwą – Jan Paweł II
Rozważanie przed modlitwą „Anioł Pański” 7 września 2003
1. Dokładnie za miesiąc, 7 października, jeżeli Bóg pozwoli, udam się do sanktuarium w Pompejach. Będzie to wydarzenie szczególnie znaczące w Roku Różańca, który został zainaugurowany 16 października ub.r. na placu św. Piotra podpisaniem Listu apostolskiego Rosarium Virginis Mariae. Dziś pragnę rozpocząć duchową pielgrzymkę do tej znanej świątyni maryjnej — ośrodka duchowości różańcowej — kontemplując z Maryją oblicze Chrystusa w Jego tajemnicach radosnych, światła, bolesnych i chwalebnych.
Odmawiajmy różaniec – Jan Paweł II
29 X 2003 — Audiencja generalna w Watykanie
1. W październiku kończy się Rok Różańca. Jestem głęboko wdzięczny Bogu za ten czas łaski, w którym cała wspólnota Kościoła mogła pogłębić refleksję nad wartością i znaczeniem różańca jako modlitwy chrystologicznej i kontemplacyjnej.
Dom w Nazarecie szkołą modlitwy – Benedykt XVI
Audiencja generalna 28 grudnia 2011
Drodzy bracia i siostry!
Dzisiejsze spotkanie odbywa się w atmosferze Bożego Narodzenia, którą przenika wewnętrzna radość z narodzin Zbawiciela. Celebrowaliśmy tę tajemnicę parę dni temu, a jej echo rozbrzmiewa w liturgii tych dni. Jest to tajemnica światła, którą ludzie we wszystkich epokach przeżywają na nowo w wierze i modlitwie. Właśnie dzięki modlitwie stajemy się zdolni do tego, by zbliżyć się do Boga w sposób zażyły i głęboki. Dlatego biorąc pod uwagę temat moich katechez, wygłaszanych w tym okresie, którym jest modlitwa, pragnę dzisiaj zachęcić was do refleksji nad tym, jakie miejsce zajmuje modlitwa w życiu Świętej Rodziny z Nazaretu. Dom w Nazarecie jest bowiem szkołą modlitwy, gdzie można nauczyć się słuchać, medytować, roztrząsać głębokie znaczenie objawienia się Syna Bożego, biorąc przykład z Maryi, Józefa i Jezusa.
Rok Różańca – Jan Paweł II
Rozważanie przed modlitwą „Anioł Pański”, 27 października 2002
1. Zbliża się już koniec października, miesiąca różańca świętego. Jak wiecie, następne miesiące, aż do października r. 2003, złożą się na specjalny Rok Różańca. Pragnąłem bowiem, aby dwudziesty piąty rok mojego pontyfikatu upływał pod znakiem tej modlitwy.
Encyklika „Ingravescentibus Malis” – Pius XI
Jego Świątobliwości Ojca Świętego, Piusa XI, do czcigodnych braci Patriarchów, Prymasów, Arcybiskupów, Biskupów i innych Ordynariuszów pokój i jedność ze Stolicą Apostolską utrzymujących, O różańcu św. N. Maryi P.*
Z okazji 125. rocznicy objawienia się Matki Bożej w Gietrzwałdzie – Jan Paweł II
Jego Ekscelencja
Abp Edmund Piszcz
Metropolita Warmiński
Drogi Księże Arcybiskupie,
Niebawem minie 125 lat od pierwszego objawienia Matki Bożej w Gietrzwałdzie. Z tej okazji pragnę przesłać Księdzu Arcybiskupowi, Duchowieństwu i wszystkim Wiernym Archidiecezji Warmińskiej moje pozdrowienie i wyrazy jedności. W duchu pielgrzymuję do tego Sanktuarium, aby tak jak przed dwudziestu pięciu laty stanąć pośród czcicieli Maryi i dziękować Jej za obecność i matczyną opiekę. Razem z Wami pragnę na nowo wsłuchiwać się w Jej słowa: «Nie smućcie się, bo Ja zawsze będę przy was».
Maryja i misja Kościoła w Roku Różańca – Jan Paweł II
Orędzie Ojca Świętego na Światowy Dzień Misyjny 2003 r.
Drodzy Bracia i Siostry!
1. Od samego początku powierzyłem swój pontyfikat szczególnej opiece Maryi. Później wielokrotnie wzywałem całą wspólnotę wierzących do przeżywania na nowo doświadczenia Wieczernika, gdzie uczniowie «trwali jednomyślnie na modlitwie (…) z Maryją, Matką Jezusa» (Dz 1, 14). Już w pierwszej encyklice Redemptor hominis napisałem, że tylko w klimacie żarliwej modlitwy możemy otrzymać «zstępującego na nas Ducha Świętego (por. Dz l, 8) i staniemy się świadkami Chrystusa 'aż po krańce ziemi’ (tamże), podobnie jak ci, którzy z Wieczernika jerozolimskiego wyszli w dniu Pięćdziesiątnicy» (n. 22).
Różaniec waszą modlitwą – Jan Paweł II
11 II 2003 — Przemówienie do chorych
Drodzy Bracia i Siostry!
1. Jak co roku, z wielką radością spotykam się z wami na zakończenie tej liturgii, poświęconej szczególnie wam, drodzy chorzy. Pozdrawiam w pierwszej kolejności was, którzy jesteście głównymi uczestnikami Światowego Dnia Chorego. Swym pozdrowieniem obejmuję również tych, którzy wam towarzyszą, waszych krewnych, przyjaciół, wolontariuszy oraz członków UNITALSI. Pozdrawiam Kardynała Wikariusza, obecnych biskupów i kapłanów, zakonników i zakonnice oraz tych, którzy pełniąc różne funkcje, służą chorym i cierpiącym.
Modlitwa różańcowa w życiu Kościoła – Jan Paweł II
Do Wszystkich Ordynariuszów i Wiernych Całego Kościoła Katolickiego, zalecający odmawianie Różańca do Matki Bożej w miesiącu październiku w intencji zachowania pokoju między narodami.
Czcigodni Bracia, ukochani Synowie, przesyłamy wam swe pozdrowienie i Apostolskie błogosławieństwo!
Modlitwa różańcowa – Jan Paweł II
Rozważanie przed modlitwą «Anioł Pański». 10 października 1999 r.
1. Liturgiczne wspomnienie Matki Bożej Różańcowej, które przypadło w ubiegły czwartek, daje mi sposobność, aby raz jeszcze podkreślić wartość tej szczególnej modlitwy maryjnej, jaką jest różaniec.