Oto Matka Twoja

Spośród pięćdziesięciu dwóch niedziel w roku Niedziela Palmowa jawić nam się może jako jedna z najbardziej niezwykłych. W jednej chwili tłum, cisnący się na placu przed kościołem, wymachuje palemkami, by za kilka minut w skupieniu rozważać Mękę Pańską.

Ten właśnie dzień św. Jan Paweł II ustanowił Światowym Dniem Młodzieży. Połączył entuzjazm młodych, energicznych niczym uczniowie na drodze do Jerozolimy, z największą tajemnicą ludzkości. Dokładnie trzydzieści lat temu, podczas pierwszego „oficjalnego” Dnia Młodzieży 23 III 1986r., Papież potwierdził, iż nieprzypadkowo odbywa się on właśnie w Niedzielę Palmową. Celem zgromadzenia było „wyjście na spotkanie Boga, który wszedł w dzieje człowieka poprzez tajemnicę paschalną Jezusa Chrystusa”.

Drugie zwiastowanie

Odtąd przygotowaniom do Wielkiej Nocy stale towarzyszyło specjalne papieskie orędzie. W 2003 roku skupiało się ono na Maryi i ostatnich słowach, jakie skierował do Niej Jezus. Święty Jan Paweł II nazwał „niejako drugim zwiastowaniem” znane z ewangelii Janowej «Niewiasto, oto syn Twój» (J 19, 26). W tych słowach Jezus zawierzył swojej Matce nie tylko Jana, ale całą ludzkość. Ona zaś, jak zawsze, wskazuje ludziom na Syna ze słowami «Zróbcie wszystko, cokolwiek wam powie» (J 2, 5).

Różaniec – drogowskaz

„Maryja zostaje wam dana, aby pomóc wam nawiązać prawdziwszą i bardziej osobistą relację z Jezusem” – pisał Papież. Następnie zaś przekazał młodzieży symboliczny różaniec. „Poprzez waszą modlitwę i rozważanie tajemnic Maryja prowadzi was nieomylnie ku swemu Synowi! Nie wstydźcie się odmawiać różańca indywidualnie, gdy idziecie do szkoły, na uniwersytet czy do pracy, na ulicy czy w środkach komunikacji publicznej; przyzwyczajajcie się odmawiać go w swoim gronie — w grupach, ruchach i stowarzyszeniach; w domach nie wahajcie się proponować modlitwy różańcowej rodzicom i rodzeństwu, bo ona ożywia i umacnia więzi między członkami rodziny. Z pomocą tej modlitwy staniecie się mocni w wierze, niezłomni w miłości, radośni i wytrwali w nadziei”.

Zapraszamy również do przeczytania Listu Apostolskiego o Różańcu Świętym

Rosarium Virginis Mariae – Jan Paweł II

0 0 głos
Oceń ten tekst!

Nasze intencje modlitewne:

 
Powiadamiaj mnie o odpowiedziach
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Czy podoba Ci się ten tekst? – Zostaw opinię!x
()
x