Moja piękna przyjaciółko: O sztuce dokonywania wyborów (3)

W internecie można odnaleźć mnóstwo złotych myśli na temat przyjaźni. Wśród nich znajduje się następująca: „Czasem jedna rada przyjaciela warta jest więcej niż dziesiątki mądrych ksiąg”. Dziś przyjrzymy się właśnie takiej radzie, którą Jezusa – nasz przyjaciel – kieruje do każdego z nas. W tym celu przeczytajmy uważnie fragment Ewangelii według św. Łukasza: „(Jezus) przyszedł do jednej wsi. Tam pewna niewiasta, imieniem Marta, przyjęła Go do swego domu. Miała ona siostrę, imieniem Maria, która siadła u nóg Pana i przysłuchiwała się Jego mowie.

Miłość pod niebem: Trwanie

„Trwajcie w miłości Mojej” (J 15,9b) – ten cytat z Pisma Świętego widnieje na ikonie podarowanej mojemu mężowi i mnie przez kapłana błogosławiącego nasz związek małżeński. Ikona, zwana Ikoną Małżeńską, towarzyszy nam od dnia zaślubin. Autorem pierwowzoru był bułgarski artysta działający w Polsce – Ventzislav Piriankov.

Tło niebo

Miłość pod niebem: Budowanie

„Na początku było Słowo” (J 1,1). Doskonale znamy ten werset Ewangelii. Być może mamy w pamięci także frazę zaczerpniętą z mitologii: „Na początku był Chaos”. Zastanówmy się, czy relacje, które budujemy, zwłaszcza w pierwszych fazach znajomości z kimś, kogo chcielibyśmy widzieć przy swoim boku jako życiowego partnera, bliższe są Słowu.  czy raczej Chaosowi…

Kłódki miłość

Miłość pod niebem: Oczekiwanie

Pragniesz kochać i być kochanym. Zaczynasz więc modlić się o miłość. Prosisz Boga, by sprawił to i owo… Czy w tym wszystkim jest jednak  dość miejsca na prośbę: Panie, naucz nas modlić się o miłość…?

Moja piękna przyjaciółko: Pod rękę z Maryją (2)

Czy umielibyśmy pomóc komuś bez wywyższania się i bez narzekania, nie oczekując przy tym wdzięczności? Czy bylibyśmy w stanie cieszyć się z cudzego szczęścia, bez zazdrości? Bądź pozdrowiona, łaski pełna, Pan z Tobą” (Łk 1, 28) – tymi słowami Archanioł Gabriel przywitał Maryję w chwili Zwiastowania. Być może niejednokrotnie wyobrażaliśmy sobie, jak wyglądał ten moment. Zastanawialiśmy się, w jaki sposób Maryja „zmieszała się na te słowa” (Łk 1, 29) i razem z Nią rozważaliśmy, „co by miało znaczyć to pozdrowienie” (Łk 1, 29).

Moja piękna przyjaciółko: Zaproszenie do Przyjaźni (1)

O jak piękna jesteś, przyjaciółko moja, jakże piękna!” (Pnp 4, 1) – to słynne zdanie z „Pieśni nad pieśniami” wypowiada Oblubieniec do swojej Oblubienicy. Słowa„piękna”, „moja” i „przyjaciółka” odgrywają szczególną rolę w tym prostym, lecz wyjątkowym wyznaniu. Zastanówmy się, jaki przekaz niosą ze sobą.

O sercach z laurek (5)

„Nie gromadźcie sobie skarbów na ziemi, gdzie mól i rdza niszczą i gdzie złodzieje włamują się i kradną. Gromadźcie sobie skarby w niebie, gdzie ani mól, ani rdza nie niszczą i gdzie złodzieje nie włamują się, i nie kradną. Bo gdzie jest twój skarb, tam będzie i serce twoje” (Mt 6,19-21)

Miłość i zaufanie (4)

„Świat się nie kończy – świat się zaczyna! / Miłość to świata sens i przyczyna.
Dopóki kocha się dwoje ludzi, / słońca na niebie Bóg nie ostudzi!
Dopóki kochasz mnie, a ja Ciebie / – Bóg nie zagasi słońca na niebie!
Dopóki miłość nas dwoje łączy, / świat się zaczyna – świat się nie kończy.
Świat się nie kończy – świat się zaczyna!”

krzyz

Mimo wszystko… Wyspa skarbów cz. 3.

W trzecim spotkaniu naszego cyklu spróbujemy pochylić się z uwagą nad fragmentem Pisma Świętego: „Którzy we łzach sieją, żąć będą w radości. Postępują naprzód wśród płaczu, niosąc ziarno na zasiew; z powrotem przychodzą wśród radości, przynosząc swoje snopy”. Jego lektura i rozważanie zaprowadzą nas do odkrycia kolejnego duchowego skarbu, któremu będzie poświęcony ten artykuł.

drogocenna_ksiega_swiece

Drogocenna Księga – Wyspa skarbów cz. 1

Wyrusz razem z nami na poszukiwanie duchowych skarbów! Zobacz, „jak wielkie rzeczy” (1 Kor 2, 9) przygotował dla nas Wszechmogący! Zapraszamy Cię do lektury cyklu artykułów pt. „Wyspa skarbów”, w ramach którego będziemy podróżować po wyspie naszego życia, próbując odkryć, jakimi skarbami zostaliśmy obdarowani przez Boga. Niech w naszej podróży prowadzą nas słowa Pana Jezusa, który nieustannie zachęca do gromadzenia „skarbów w niebie, gdzie ani mól, ani rdza nie niszczą i gdzie złodzieje nie włamują się i nie kradną” (Mt 6, 20).