Zaproszenie do Przyjaźni

O jak piękna jesteś, przyjaciółko moja, jakże piękna!” (Pnp 4, 1) – to słynne zdanie z „Pieśni nad pieśniami” wypowiada Oblubieniec do swojej Oblubienicy. Słowa„piękna”, „moja” i „przyjaciółka” odgrywają szczególną rolę w tym prostym, lecz wyjątkowym wyznaniu. Zastanówmy się, jaki przekaz niosą ze sobą.

Piękno

Drogie Czytelniczki, bez wątpienia chcemy czuć się piękne. Cieszy nas, gdy ktoś zwraca się do nas słowami: „Jesteś piękna”. Co jednak oznacza to sformułowanie? Każdy z nas inaczej definiuje piękno. Filozofowie od wieków zastanawiali się, czym jest piękno, co decyduje o tym, że kogoś lub coś nazywamy pięknym. Dla jednych będzie to walor estetyczny, oparty na harmonii oraz zachowaniu właściwych proporcji, wywierający pozytywne wrażenie. Inni będą kojarzyć je z dobrem, a jeszcze inni z prawdą. W starożytnej Grecji wytworzył się pewien ideał określany jako kalos kagathos, czyli „piękny i dobry”. Ta postawa-wzorzec odnosiła się przede wszystkim do szlachetności postępowania. Etyka jako refleksja nad moralnym postępowaniem łączy się tu z estetyką, tj. nauką o pięknie.

Choć „piękno” i „dobro” to oddzielne pojęcia, w tradycji chrześcijańskiej towarzyszą sobie. Pismo Święte zachęca nas do odkrywania Dobrego Boga w pięknie tego, co zostało przez Niego stworzone. Księga Rodzaju wielokrotnie podkreśla, że Bóg, stwarzając świat, widział, że to, czemu kazał zaistnieć, było dobre. Zwieńczeniem Jego dzieła stało się powołanie do życia człowieka i „przekazanie mu” świata – w powitalnym prezencie. Akt ten również został podsumowany następującym stwierdzeniem: „A Bóg widział, że wszystko, co uczynił, było bardzo dobre” (Rdz 1, 31).

Ograniczony dostępTo tylko fragment artykułu…

Całość przeczytasz w "Królowej Różańca Świętego"

To wydanie jest wciąż dostępne w sprzedaży, dlatego ma ograniczony dostęp. Możesz nabyć to czasopismo w bardzo niskiej cenie – już od 2 zł! Zamawiając wspierasz różańcowe inicjatywy. Zapraszamy!


Patrycja Pierzynka

PATRYCJA PIERZYNKA polonistka

W "Królowej Różańca" omawia tematy duchowości, psychologii i literatury.
Wyszukaj jej teksty.

0 0 głos
Oceń ten tekst!
Powiadamiaj mnie o odpowiedziach
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Czy podoba Ci się ten tekst? – Zostaw opinię!x
()
x