Ksiądz Franciszek Rogaczewski

Ksiądz Franciszek Rogaczewski, Fot. © arch.red..

Pro Christo et Patria

Franciszek Rogaczewski urodził się 23 grudnia 1892 r. w Lipinkach koło Świecia w rodzinie Leonarda i Anny z domu Laskowskiej jako najstarszy z siedmiorga rodzeństwa. Kształcił się w Collegium Marianum w Pelplinie, następnie w gimnazjum w Chełmnie, gdzie zdał maturę. W latach 1913–1918 studiował filozofię i teologię w Seminarium Duchownym w Pelplinie.

ks. Wojciech Nierychlewski CSSMA

© Wikicommons

Wojciech Nierychlewski

Jednym z najbardziej kontrowersyjnych zagadnień II wojny światowej jest stosunek Kościoła katolickiego do reżimu nazistowskiego. Na ten temat narosło wiele mitów, czasem przeinaczeń czy wręcz kłamstw, ku którym, niestety, skłaniają się i katolicy. Dlatego warto zadać sobie trudu, żeby wyjść poza stereotyp. Historia najczęściej nie jest prosta ani czarno-biała, toteż wyrobienie sobie nieco bardziej uczciwego oglądu wymaga wyjścia poza frazesy.

Bł. Bronisław Komorowski

Bł. Bronisław Komorowski., Fot. © Wikicommons

„To były moje najlepsze kazania”

Bronisław Komorowski przyszedł na świat 25 maja 1889 r. w Barłożnie k. Starogardu Gdańskiego w rodzinie Jana i Katarzyny z Geńczów. Był uczniem Collegium Marianum w Pelplinie, następnie gimnazjum w Chełmnie, gdzie zdał maturę. W Pelplinie w Seminarium Duchownym odbył studia teologiczno­-filozoficzne i w 1914 r. przyjął święcenia kapłańskie. Pierwszą posługę pełnił w kościele w Łęgowie koło Pruszcza Gdańskiego. 

Róże

Róże , Fot. © freepik

Świętość może mieć różne oblicza…

Historia krótkich, aczkolwiek intensywnych, żywotów chłopców z „poznańskiej piątki” uświadamia nam coś więcej niż tylko wagę edukacji na odpowiednim poziomie. To stwierdzenie trąci w sposób oczywisty banałem i dlatego warto uzupełnić je o jeszcze inną kwestię. 

ks. Marian Górecki

ks. Marian Górecki., Fot. © E. Grot

Będę zawsze z wami!

Marian Górecki urodził się 21 maja 1903 roku w Poznaniu w rodzinie Tomasza i Petroneli z domu Szekiełd. Kształcił się kolejno w szkole powszechnej, rok w szkole handlowej i w Państwowym Gimnazjum imienia św. Jana z Kęt w Poznaniu. W 1920 roku przerwał naukę, aby wziąć udział w wojnie polsko-bolszewickiej. W 1921 roku powrócił do gimnazjum.

Więźniowe z KL Stutthof

„Wszystko trzeba ścierpieć, na nic się nie skarżąc”     

Władysław Demski urodził się 5 sierpnia 1884 roku w Straszewie na Powiślu pruskim w rodzinie Rozalii z domu Kamrowskiej i Franciszka, znanego działacza polskich komitetów wyborczych powiatu sztumskiego. Uczył się w szkole w Straszewie, w Collegium Marianum w Pelplinie i w gimnazjum braniewskim, gdzie w 1906 roku zdał maturę. W latach 1906-1910 studiował teologię i filozofię w Seminarium Duchownym w Braniewie.

siostra Julia Stanisława Rodzińska

siostra Julia Stanisława Rodzińska., Fot. © Wikicommons

 Siostra Miłosierdzia

Stanisława Rodzińska urodziła się 16 marca 1899 roku w Nawojowej koło Nowego Sącza w rodzinie organisty Michała i Marii z Sekułów jako drugie z pięciorga ich dzieci. Wcześnie osierocona, została w wieku dziesięciu lat podopieczną sióstr dominikanek klasztoru w Nawojowej, które otoczyły ją troskliwą opieką, wychowały i wykształciły, umożliwiając naukę w Seminarium Nauczycielskim w Nowym Sączu.

ks. Frelichowski

Ksiądz Stefan Wincenty Frelichowski

Ksiądz Stefan Wincenty Frelichowski urodził się 22 stycznia 1913 roku w Chełmży nad Wisłą w rodzinie Ludwika Frelichowskiego i Marty z domu Olszewskiej. W młodości należał do Sodalicji Mariańskiej i do 2 Drużyny Harcerzy im. Zawiszy Czarnego, w której zdobywał stopnie od młodzika do harcerza Rzeczypospolitej. W czasie nauki w Wyższym Seminarium Duchownym w Pelplinie od 1931 roku należał do Starszo Harcerskiego Zrzeszenia Kleryków, pełniąc w latach 1933-1936 funkcję komendanta Kręgu Kleryckiego.

o. Alojzy Liguda

Bóg wie wszystko! Bł. Alojzy Liguda

Ojciec jego był organizatorem i przewodnikiem pieszych pielgrzymek do Wambierzyc i na Górę św. Anny.  W wieku 15 lat wstąpił do niższego seminarium misjonarzy werbistów w Nysie, w Domu św. Krzyża. W 1917 roku został skierowany na front francuski. Po wojnie zdał maturę i w 1920 roku przybył do klasztoru werbistów w St. Gabriel w Mödling pod Wiedniem, gdzie odbył studia i przyjął świecenia kapłańskie 26 maja 1927 roku.