Obraz Matki Bożej Pompejańskiej

Obraz Matki Bożej Pompejańskiej,, Fot. © M. Woś

Wizerunek Matki Bożej Pompejańskiej

Historia życia bł. Bartola Longo to gotowy materiał na piękny film, a właściwie… serial, pełny niezwykłych zwrotów akcji. Wiele o nim dowiadujemy się z „Historii sanktuarium w Pompejach”, choć trzeba zaznaczyć, że Bartolo Longo pominął w swojej wzruszającej książce sporo zdarzeń, w których był on ofiarą pomówień, plotek, a nawet poważnych oskarżeń, które docierały do papieskich uszu.

Róża od o. Pio dla Madonny

Już kilka lat temu pisaliśmy w KRŚ o róży ojca Pio, którą podarował Matce Bożej Pompejańskiej. Bardzo chciałem zobaczyć tę cenną relikwię. „Kochajcie Madonnę i czyńcie wszystko, by Ją kochano. Odmawiajcie różaniec, odmawiajcie go zawsze, jak tylko możecie!” 

Ołtarz św. Józefa w Pompejach

Ołtarz św. Józefa w Pompejach,, Fot. © M. Woś

Niezwykła historia ołtarza św. Józefa w Pompejach

Leon XIII, zwany papieżem „Różańca”, w 1883 r. wezwał Kościół do szczególnego praktykowania tej modlitwy. Pisał: „Przeto nie tylko zachęcamy wszystkich chrześcijan, aby (…) odprawiali te pobożne modły różańcowe (…) lecz chcemy też, by szczególniej tegoroczny miesiąc październik poświęcony był Niebiańskiej Królowej Różańca Świętego” (encyklika „Supremi apostolatus officio”). Sześć lat później wyznaczył kolejny szczególny miesiąc: „Jest rzeczą bardzo chwalebną i zbawienną także miesiąc marzec, jak to się w niektórych miejscach dzieje, poświęcić czci św. Józefa przez codzienne nabożeństwa” (encyklika „Quamquam pluries”).

Widok na Wezuwiusza

Widok na Wezuwiusza,, Fot. © M. Woś

Dzwonnica, Jezus i Małgorzata Alacoque

Coraz więcej Polaków przyjeżdża do sanktuarium pompejańskiego, aby pokłonić się Matce Bożej Pompejańskiej z Dzieciątkiem. Piękno sanktuarium cieszy oko pielgrzyma, dlatego postanowiliśmy opisać wybrane monumenty i ołtarze, bo każdy z nich ma swoją historię, nierzadko naznaczoną niezwykłymi cudami.