Matka Boża Literacka

Nasza Pani Bukowska

„Najcudowniejsza w dziełach swoich Pani, Poskromicielko piekielnych otchłani, do Twej się garniem usilnej opieki, ułomni, ciemni, chorzy i kalecy. Pociesz każdego, daj o co prosimy, Niechaj w swych modłach skutek odnosimy. Szafuj łaskami, boś skarbem Koś́cioła. Do Ciebie z prośbą serce nasze woła.”

Age quod agis!

Spotkanie ks. abp. Tommaso Caputo w Częstochowie zgromadziło niezwykle zaangażowane grono osób, które mają w sercu Matkę Bożą Pompejańską, które pod patronatem bł. Bartola Longo szerzą różaniec, a szczególnie nowennę pompejańską, którym bliskie są idee dzieł miłosierdzia, jakie zapoczątkował bł. Bartolo w Pompejach. Nie wszystkim udało się przybyć, nie wszystkich mogliśmy zaprosić. Jest nas tak wielu.

Czy bł. Bartolo Longo jest Twoim patronem?

Żyjemy w czasach, w których przykład świętych jest szczególnie potrzebny. I nieprzypadkowo wiele osób zadaje sobie pytanie, jak żyć, aby zostać świętym. Jaka jest moja droga do świętości? Mamy swoich ulubionych świętych. Łatwo zauważyć, że punktem odniesienia są dla nas święci o wielkim heroizmie ducha, czyniący nadzwyczajne znaki za życia: św. o. Pio, św. Szarbel, św. Rita, św. Jan Paweł II, a ostatnio sł. B. o. Dolindo. Ich pobożność odznaczała się szczególnymi cnotami i cierpieniem. Nie byli oni męczennikami. Ich świętość budowała praca nad sobą dniami, miesiącami i latami; mozolny wysiłek w codziennym uświęcaniu. Taka właśnie droga jest udziałem większości z nas.

Bartolo Longo w Miechowie

24 sierpnia 2017 r. relikwie bł. Bartola Longo zostały uroczyście wprowadzone w bazylice mniejszej pw. Grobu Bożego w Miechowie w diecezji kieleckiej i w Polskim Zwierzchnictwie Zakonu Rycerskiego Świętego Grobu Bożego w Jerozolimie. Jednym z inicjatorów sprowadzenia relikwii i uroczystości ich instalacji był mec. Maurycy Fojcik, gorliwy czciciel Błogosławionego. 

Różańcowe imperia Maryi

„Różaniec – jest to modlitwa, którą bardzo ukochałem” – wyznał papież Jan Paweł II tuż po wyborze na Stolicę Piotrową i dodał: „przedziwna modlitwa, przedziwna w swej prostocie i głębi zarazem, jakbyśmy obcowali z Panem Jezusem przez – można by powiedzieć – serce Jego Matki”

Małe Pompeje w Świętem

Małe Pompeje w Świętem

Zaintrygowani przysłanymi nam przez panią Barbarę Benedykt informacjami o kościele we wsi Święte na podkarpaciu, który przypomina pompejańską bazylikę, oraz umieszczoną w ołtarzu głównym płaskorzeźbą na wzór Matki Bożej Pompejańskiej, udaliśmy się w to miejsce z pokazem filmu „Tajemnica Nowenny Pompejańskiej”.

Moja piękna przyjaciółko: Pod rękę z Maryją (2)

Czy umielibyśmy pomóc komuś bez wywyższania się i bez narzekania, nie oczekując przy tym wdzięczności? Czy bylibyśmy w stanie cieszyć się z cudzego szczęścia, bez zazdrości? Bądź pozdrowiona, łaski pełna, Pan z Tobą” (Łk 1, 28) – tymi słowami Archanioł Gabriel przywitał Maryję w chwili Zwiastowania. Być może niejednokrotnie wyobrażaliśmy sobie, jak wyglądał ten moment. Zastanawialiśmy się, w jaki sposób Maryja „zmieszała się na te słowa” (Łk 1, 29) i razem z Nią rozważaliśmy, „co by miało znaczyć to pozdrowienie” (Łk 1, 29).

Stolica Mądrości

W Biblii znaleźć można sporo tekstów głoszących pochwałę mądrości. Autor Księgi Przysłów przekonuje, że „Lepiej ją posiąść niż srebro, ją raczej nabyć niż złoto” (Prz 3,14). Co to jest mądrość? Kogo możemy nazwać mądrym? Czy tego, kto ukończył prestiżowe studia i zajmuje wysokie stanowisko? A może mądry to ekspert w jakiejś dziedzinie życia?

Dar maryjnych jubileuszy

Dobiega końca rok związany z obchodami 300-lecia koronacji Matki Bożej na Jasnej Górze, 140. rocznicy objawień Matki Bożej w Gietrzwałdzie i 100-lecie Jej objawień w Fatimie. Spróbujmy dostrzec owoce, które już się pojawiły, i zastanowić się, w jaki sposób możemy zaangażować się w dalsze szerzenie wezwania Maryi, aby to, co się dokonało, mogło trwać i się rozwijać

Strażniczka Bożych zasiewów

Pole radosne, pełne zbóż śpiewających nieskończonej toni! Niechaj Twa dobroć płody naszej pracy chroni, niechaj nas omijają klęski i niedole, Radosne Pole! (J. Ejsmond)

Katolicka Japonia

Japonia. O tym odległym kraju każdy z nas coś słyszał. Zazwyczaj kojarzy nam się z kwitnącą wiśnią, kolorowymi strojami, samurajami i wysoko rozwiniętą techniką. Japonia to jednak kraj, w którym możemy podążać także chrześcijańskimi ścieżkami. „Katolicka Japonia” – to brzmi dość egzotycznie, ale tylko przez chwilę.