Zapraszamy do zapoznania się z zawartością najnowszego wydania Królowej Różańca Świętego!
Numer 18
Św. Maria Alfonsyna. Nowa Różańcowa Święta
Przełom wieków XIX i XX obfitował w wielkich różańcowych świętych. 17 maja 2015 papież kanonizował nową świętą związaną z różańcem.
Górale u… Niebiańskiej Gaździny
Kilka kilometrów na północ od Żywca leży Rychwałd, a w nim piękne barokowe sanktuarium Matki Bożej Rychwałdzkiej.
Drzwi do świątyni są zawsze otwarte. O. Bogdan Kocańda
O inicjatywie „Górale u Niebiańskiej Gaździny” rozmawiamy z o. Bogdanem Kocańdą OFMConv, kustoszem sanktuarium w Rychwałdzie.
Jak w dawnej Polsce modlono się na różańcu?
Za króla Sasa jedz, pij i popuszczaj pasa! Znamy to powiedzenie oraz jego historyczny kontekst. A czy wiemy, jak za króla Sasa odmawiano różaniec? – Pomoże nam w tym lektura „Opisu obyczajów za panowania Augusta III” autorstwa ks. Jędrzeja Kitowicza
Powstaje kościół pw. Matki Bożej Pompejańskiej!
Dość niespodziewanie otrzymaliśmy wiadomość od pani Izabeli, czytelniczki strony www.pompejanska.rosemaria.pl, o nowo powstającym kościele w Żernikach Wrocławskich. Z radością udaliśmy się w to miejsce – okazało się bowiem, że będzie to pierwsza parafia pod wezwaniem Matki Bożej Pompejańskiej w Polsce!
Święty Józef, wzór do naśladowania
Papież Franciszek już na początku swojego pontyfikatu pokazał światu wielkie nabożeństwo do św. Józefa. „Dziękuję Panu za to, że mogę sprawować tę Mszę świętą na rozpoczęcie posługi Piotrowej w uroczystość św. Józefa, Oblubieńca Maryi Panny i patrona Kościoła powszechnego” – mówił Ojciec Święty w swojej homilii.
Sznur świętego Józefa
Sznur ten w Polsce nie jest znany, praktykowany jest za to w Stanach Zjednoczonych i na zachodzie Europy. Można go zrobić samemu. Składa się ze zwykłego bawełnianego sznurka w kolorze białym, na którym należy zawiązać siedem supłów.
Nazaretański Patriarcha
„Niech św. Józef wyprasza Kościołowi i światu, każdemu z nas, błogosławieństwo Ojca i Syna i Ducha Świętego!” – papież Jan Paweł II
Pieszo do sanktuarium Najświętszej Krwi Chrystusa (cz. 1)
W niedzielę 13 września 2015 r., w samo południe, wyruszyłem spod mojego kościoła pod wezwaniem św. Jana Pawła II w Luboniu na moją kolejną pieszą pielgrzymkę. Tym razem za cel obrałem sobie belgijske miasto Brugia, w którym znajduje się sanktuarium Najświętszej Krwi Chrystusa.
Oto ja, służebnica Pana mojego
Zbawienie człowieka stało się możliwe poprzez jego Odkupienie, które mogło się urzeczywistnić dzięki Wcieleniu Syna Bożego. Aby stać się człowiekiem, Bóg musiał przyjąć ludzkie ciało, które nie nosiło nawet najmniejszej skazy czy grzechu. Dlatego w swoim zamyśle zaplanował stworzenie Maryi w sposób cudowny. Córka Joachima i Anny została „bez grzechu pierworodnego poczęta”, stając się Niewiastą doskonałą, „piękną Przyjaciółką” Boga, jedyną z kobiet, która mogła dostąpić zaszczytu stania się Matką Syna Bożego.
Bogurodzica
„Bogurodzica Dziewica. Bogiem sławiena Maryja. U Twego syna Gospodzina, Matko zwolena, Maryja”. Te słowa średniowiecznej pieśni, pierwszego polskiego hymnu narodowego, wysławiają jedną z najważniejszych prawd wiary – dogmat o Bożym macierzyństwie Maryi, który został ogłoszony na Soborze Efeskim (431 r.) i na Soborze Chalcedońskim (451 r.).
Katolicka Dominikana
Dominikana, a raczej Republika Dominikańska, to po Kubie drugie co do wielkości państwo na Morzu Karaibskim, słynące przede wszystkim z doskonałego rumu i całkiem przyzwoitych cygar. Zajmuje około 2/3 powierzchni wyspy Haiti, którą dzieli z położonym po swojej zachodniej stronie państwem o tej samej nazwie, i jest ponad sześć razy mniejsza od Polski. Jest to też jedna z pierwszych destynacji św. Jana Pawła II, który odwiedził Dominikanę, Meksyk i Wysypy Bahama w 1979 roku.
Zakochani… w Maryi! cz. 2.
Francja od tysiąca lat stanowiła duchowe, kulturowo-cywilizacyjne centrum Europy. Kultura tego kraju zawsze była mocno zakorzeniona w Ewangelii, co po dziś dzień wyraża się wspaniałymi świątyniami – arcydziełami koronkowego gotyku.
Gniew i agresja
W trzecim odcinku w cyklu „Siedem grzechów głównych” omówimy grzech gniewu. Zgodnie z definicją Słownika Języka Polskiego PWN, gniew to: „gwałtowna reakcja na jakiś przykry bodziec zewnętrzny, wyrażająca się niezadowoleniem i agresją”.
Matka Przedziwna
Obrazem tym zachwycał się Cyprian Kamil Norwid. Poświęcił mu swój wiersz Najdziwniejsza Prządka. Adam Mickiewicz z kolei modlił się przed nim, a Pius IX w roku 1846 nazwał go Mater Admirabilis, czyli Matką Przedziwną. Od początku swego powstania fresk zachwyca wszystkich, którzy go oglądają. Przez wielu zaś uważany jest za jeden z najpiękniejszych cudownych wizerunków Maryi.
Dlaczego ludzie bywają okrutni? Czyli biczowanie Pana Jezusa
Agata i Przemek oglądali film o niewolnikach. Widzieli na nim, jak pewien bogaty pan kupił na targu ludzi. Kazał im bardzo ciężko pracować, nie dawał w zamian pieniędzy, a jedyną zapłatą było liche jedzenie i miejsce do spania.
Film pompejański
Pełni zapału przystąpiliśmy do realizacji drugiej części nagrań do filmu o nowennie pompejańskiej i kulcie Matki Bożej z Pompejów w Polsce.
Słowo od redakcji
Kochani Czytelnicy! Każdy zna to przysłowie: nie ma róży bez kolców. I podobnie możemy powiedzieć: nie ma różańca bez kolców. Nawet w modlitwie, a przynajmniej na kontemplacji tajemnic bolesnych, stykamy się z okrutnym cierpieniem fizycznym Jezusa i duchowym Jego Matki. Rozmyślając