Czy nosisz szkaplerz? A może kiedyś, będąc dzieckiem, przyjąłeś go, jak nasz św. Jan Paweł II, potem zaś z biegiem lat zawieruszył się on gdzieś, rozpadł ze starości albo leży głęboko w szufladzie?
Może zapytasz: Czy to prawda, co się mówi o przywilejach szkaplerza? Podpowiem: wróć do niego czym prędzej! Albo idź do kapłana i poproś o nałożenie na Ciebie tej cudownej szaty Maryi!
Jak Maryja dała nam szkaplerz?
„Przyjmij, najmilszy synu, szkaplerz swego zakonu jako znak Mego braterstwa, przywilej dla ciebie i wszystkich karmelitów. Kto w nim umrze, nie zazna ognia piekielnego. Oto znak zbawienia, ratunek w niebezpieczeństwach, przymierze pokoju i wiecznego zobowiązania”. Słowa te usłyszał 16 lipca 1251 roku generał karmelitów św. Szymon Stock. Pewnego dnia, gdy został wezwany do umierającego, włożył na niego swój szkaplerz i prosił Maryję o dotrzymanie swojej obietnicy. Człowiek ten upokorzył się i odbył spowiedź. Tej samej nocy ukazał się swojemu bratu i powiedział: „Zostałem zbawiony za przyczyną Najpotężniejszej Królowej i szaty tego człowieka, która stała się dla mnie jako pancerz”.
Poniżej kolejne dowody na wyjątkowość tego znaku Maryi.
Dwóch wielkich założycieli zakonów, św. Alfons i św. Jan Bosko, nosili szkaplerz. Po śmierci zostali w nich pochowani. Wiele lat później, gdy otworzono ich groby, zobaczono, że choć ich ciała i ubiory zamieniły się w proch, to szkaplerze pozostały nietknięte. Gdy któregoś dnia Franciszek de Yepes wymieniał swój stary szkaplerz na nowy, usłyszał wrzask diabła: „Zdejmij ten ubiór, który porywa nam tak wiele dusz!”.
Święty Klaudiusz de la Colombiére powiedział, co się stanie, gdy grzesznik noszący szkaplerz nie będzie chciał się nawrócić: „Umrze on w swoich grzechach, ale nie będzie miał na sobie szkaplerza”, i przytoczył następującą opowieść: pewien człowiek chciał się trzy razy utopić. Za każdym razem był ratowany wbrew swojej woli. W końcu zdał sobie sprawę, że to za przyczyną szkaplerza, który nosił. Zerwał go więc i wyrzucił. Wtedy dopiero popełnił samobójstwo.
Weteran II wojny światowej, Sisto Mosco, napisał: „Byłem na okręcie wojennym USS Nevada jako pomocnik kapelana podczas II wojny światowej. Zawsze nosiłem szkaplerz. Okręt był wyładowany dynamitem. Samobójczy samolot uderzył w niego blisko mojej pozycji. Siła wybuchu otworzyła potężne stalowe drzwi. Ja jako jedyny nie zostałem zraniony w czasie eksplozji. Wszyscy inni zginęli albo byli ciężko ranni”
Maryja: obietnica szkaplerza
Pamiętaj zatem o tych łaskach, jakie Matka Boża przeznaczyła dla swoich dzieci noszących Jej szatę: „Kto umrze odziany szkaplerzem świętym, nie zostanie potępiony”.
„Noszący szkaplerz zapewnia sobie opiekę Matki Bożej co do duszy i ciała w tym życiu, i szczególną pomoc w godzinie śmierci. Kto pobożnie nosi szkaplerz i zachowuje czystość według stanu, zostanie wyprowadzony z czyśćca przez Matkę Bożą w pierwszą sobotę po swej śmierci. Ci, którzy należą do Bractwa Szkaplerznego, są duchowo złączeni z zakonem karmelitańskim i mają udział w jego duchowych dobrach za życia i po śmierci”.
Ale wiedz, że masz także i obowiązki! Przede wszystkim powinieneś: „naśladować cnoty Matki Najświętszej i szerzyć Jej cześć. Dniem i nocą nosić na sobie szkaplerz albo medalik szkaplerzny. Odmawiać codziennie modlitwę naznaczoną w dniu przyjęcia do szkaplerza (zazwyczaj jest to modlitwa Pod Twoją obronę). Czynić dobrze bliźnim.”
Jan Paweł II napisał w liście o szkaplerzu: „Ten, kto przywdziewa szkaplerz, doświadcza słodkiej i macierzyńskiej obecności Maryi w codziennym trudzie”.
kzxcvb
– Nowenna do Matki Bożej Szkaplerznej i płócienny szkaplerz
"To będzie przywilejem dla ciebie i wszystkich karmelitów — kto w nim [szkaplerzu] umrze, nie zazna ognia piekielnego.”
Od poniedzialku nosze medalik szkalperzny.Poniewaz mieszkam w usa i nie moglam go zdobyc moja mama w Polsce go dostala i poswiecila,nastepnie przyslala mi go tutaj. Jestem szczesliwa,ze moge go nosic a rozaniec to moja modlitwa powszednia.
Mieszkam od kilku lat za granicą, gdzie mogę nabyć szkapkerz czy jest możliwość zakupienia przez internet?
najprościej w zakonie oo. karmelitów
Ale to nie wystarczy ze sobie kupisz 😉
Poprawka do wpisu nie bł JAN PAWEŁ II TYLKO ŚWIĘTY JAN PAWEŁ II
Poprawione – Tekst powstał przed kanonizacją 🙂