W poprzednim numerze KRŚ omówiliśmy, jak skutecznie działać na rzecz szerzenia nowenny pompejańskiej w swoim środowisku, jak zorganizować spotkanie w parafii i gdzie znaleźć osoby zainteresowane tą formą modlitwy. Teraz skupimy się na zaplanowaniu spotkania.
Animator w Apostolacie Nowenny Pompejańskiej
W każdej ludzkiej zbiorowości, w której podejmuje się jakieś zadania, potrzebny jest ktoś, kto pełni rolę animatora, a jego rola polega na prowadzeniu spotkania. Jest to służba wobec innych, której z pokorą stale trzeba się uczyć. Animator wspólnoty, to człowiek żywej wiary, dla którego niedościgłym wzorem jest Maryja. Animator wita przybyłych, przedstawia nowych członków, rozpoczyna modlitwę wstępną, proponuje tematy do rozmowy. Animatorzy co pewien czas mogą się zmieniać.
Nie ma sztywnych ram, celem spotkania jest wzajemne wspieranie się na drodze odmawiania nowenny pompejańskiej, poznania jej owoców, wysłuchania świadectw oraz walka z trudnościami, jakie mogą pojawić w trakcie tej modlitwy. Warto jednak prowadzić wewnętrzną formację przybyłych na spotkanie, proponując im ważne tematy do rozważań. Przedstawiamy kilka takich tematów, które mogą być poruszone na spotkaniach.
Temat pierwszy – jestem dzieckiem Matki Bożej. W tym temacie można się zastanowić, co z tego faktu wynika dla mnie, do czego to mnie zobowiązuje, co mogę zrobić, aby i inni stali się prawdziwymi dziećmi Maryi. Czego Matka Boża oczekuje od mnie, czy jest Ona dla mnie wzorem, a jeśli nie, to jak to zmienić?
Jak realizuję obietnicę daną Maryi?
Temat drugi może być zatytułowany – jestem katolikiem. I znowu należy postawić sobie i innym pytania takie jak: Czy dobrze rozumiem, co to znaczy? Czy wypełniam zadania, jakie z tego faktu mnie obowiązują, czy znam swoją wiarę, a więc katechizm, Pismo Święte? Jak wygląda moje zaangażowanie w sprawy parafii? Jak podchodzę do sakramentów?
Kolejny temat może dotyczyć naszej Ojczyzny. Można się tutaj zastanowić jakie z faktu bycia Polakiem wypływają na mnie zobowiązania? Czy modlę się za Ojczyznę, czy uczestniczę w wyborach i wybieram odpowiednich kandydatów? Czy czytam dobrą prasę polską? Czy znam historię Polski, nauczanie naszego papieża Jana Pawła II?
Ważnym wątkiem powinien być także temat Apostolatu Nowenny Pompejańskiej. Tutaj można się zastanowić nad tym, jak realizuję obietnicę daną Maryi w modlitwie: „Moje całe życie poświęcam Tobie. Ile mi sił starczy, będę rozszerzać cześć Twoją, o Dziewico Różańca Świętego z Pompejów”. Czy słowa te traktuję poważnie? Jak rozszerzam różaniec i nowennę pompejańską w swoim środowisku, rodzinie? Do czego zobowiązują mnie te słowa i bycie w Apostolacie Nowenny Pompejańskiej? Jakie owoce odnoszę przez odmawianie różańca i nowenny pompejańskiej? Kogo i jak mogę pozyskać do Apostolatu i odmawiania nowenny? Co papieże mówią nam o różańcu i jego mocy? Czy znam życiorys pierwszego Apostoła Nowenny, bł. Bartola Longo? Czy modlę się do niego?
Działalność w Apostolacie Nowenny Pompejańskiej
To tylko cztery przykłady możliwych rozważań i tematów na spotkania Apostolatu. Każdy może wnosić swoje własne pomysły. Na spotkaniu można podjąć także różne inne inicjatywy. Na przykład napisać list do swojego biskupa z pozdrowieniami i wyrazami jedności oraz modlitwy w jego intencji lub zapytać księdza proboszcza, w czym możemy mu pomóc. Pamiętajmy też o wspólnej Mszy w dniu spotkania.
Jeżeli nie masz możliwości spotkań z innymi, to zawsze warto samemu pracować nad swoim rozwojem, aby stawać się lepszym sługą Matki Bożej.
Jan Paweł II często przypominał nam, że poprzez zawierzenie i oddanie Matce Najświętszej doświadcza się w swoim życiu duchowym wielkiego „przyspieszenia” i owocowania. Na tym oparta jest również działalność Apostolatu Nowenny Pompejańskiej.