Sacra di San Michele

Jeśli spojrzymy na mapę i wytyczymy linię prostą między włoskim Monte Sant’Angelo a francuskim Mont-Saint-Michel, okaże się, że w połowie drogi znajduje się urokliwe Sacra di San Michele. Z obu miejsc jest do niego nieco ponad 900 kilometrów drogi.

Jeśli przedłużymy tę linię na mapie, okaże się, że w linii prostej leży aż siedem miejsc kultu Michała Archanioła: idąc na północy St. Michael’s Mount (Anglia) i dalej Skellig Michael (Irlandia), a na południe: wyspa Simi (Grecja) i w końcu góra Karmel (Izrael).

Widok na kościół

Sanktuarium Sacra di San Michele znajduje się w samym środku tej linii, na północny zachód od Turynu, w Piemoncie. Zbudowano je na wysokości około 900 metrów n.p.m. na zboczu góry Pirchiriano. Wspaniała budowla jest doskonale widoczna już z daleka, jednak wjazd na górę nie jest łatwy. Kręte, jednokierunkowe drogi pośród lasów prowadzą na parking, skąd trzeba przejść kilkaset metrów, by dotrzeć do kompleksu klasztornego.

Pada gęsty deszcz, który odstraszył turystów, nie licząc pielgrzymki młodzieży. Jesteśmy pod bramami klasztoru, kiedy widzimy, jak przewodnik pielgrzymki woła po włosku: „Jestem sercaninem, przyjechałem z dziećmi. Wpuście nas, bo zmokniemy!”. Na nic te słowa! – Jeszcze trwa sjesta i nic nie może zakłócić włoskiego świętego spokoju. Młodzi pielgrzymi uciekają przed deszczem na parking, a my zostajemy sami, rozkładając pod skromnym daszkiem sprzęt do nagrań.

Królowa Różańca ŚwiętegoZamów to wydanie "Królowej Różańca Świętego"!

…i wspieraj katolickie czasopisma!

To tylko część artykułu… Całość przeczytasz w "Królowej Różańca Świętego"

Co o tym myślisz? – Napisz komentarz

avatar
  Powiadamiaj mnie o odpowiedziach  
Powiadom o

Zanim skopiujesz, napisz do nas.