Różaniec w rodzinie

Niewiele jest wspólnie podejmowanych działań, które miałyby na rodzinę wpływ głębszy, niż wspólna modlitwa. Modlitwa pobudza uczucie czci do Boga i wzajemnego szacunku do siebie. „Rodzina, która modli się zjednoczona, zjednoczona pozostaje. Różaniec święty zgodnie z dawną tradycją jest modlitwą, która szczególnie sprzyja gromadzeniu się rodziny”. (Rady Jana Pawła II dla rodziny).

Różaniec angażuje

Różaniec jest modlitwą, która angażuje całego człowieka, jego umysł i ciało, a szczególnie jego serce, które zdolne jest pobudzić do coraz większej miłości Boga i bliźniego. Przenikając do serca wywiera ona wpływ na sposób myślenia i postępowania człowieka, pomaga mu przez nieustanną przemianę życia skutecznie dążyć do chrześcijańskiej doskonałości.

„Coraz trudniej jest dziś rodzicom nadążyć za dziećmi na różnych etapach ich życia. Nierzadko doznają bolesnych rozczarowań, obserwując niepowodzenia swych dzieci ulegających ułudzie narkotyków, alkoholu, pokusom przemocy, najprzeróżniejszym przejawom bezsensu i rozpaczy, swoją wiarę zawieszają na gwoździu.” (Rady…).

Rodzice są przerażeni i zadają sobie pytanie „Jak możemy ochronić nasze dzieci?”. – My sami nie możemy tego dokonać, ale z Bogiem możemy ustrzec je przed złem i sprowadzić na dobrą drogę. Duch Boży jest najważniejszym wychowawcą ludzi. Tego Ducha Bożego muszą nasze dzieci spotkać w rodzinie, a to spotkanie da im siłę i wolność. W rodzinie, która się wspólnie modli, panuje inny klimat. Jest w niej coś, czego nie ma nigdzie indziej. Bóg jest Panem domu! Oto siła i błogosławieństwo wspólnie modlącej się rodziny.

Rodzina odmawia razem różaniec

Jak przyjąć Boga do naszej rodziny? – Zróbmy to najprościej, jak można: najpierw odmówmy wspólnie różaniec! Weźmy na początek jedną „tajemnicę”, ale módlmy się powoli i z zastanowieniem. Postarajmy się o książkę z rozważaniami na temat różańca i przeczytajmy rozdział odnoszący się do danej tajemnicy. Jeśli rzetelnie przedstawiamy Bogu nasze troski, prośby, podziękowania, zostaniemy obficie obdarowani. Nigdy więcej różaniec nie wyda się wam nudny ani obcy.

„Rodzina, która odmawia razem różaniec, odtwarza poniekąd klimat domu w Nazarecie: Jezusa stawia się w centrum, dzieli się z Nim radości i cierpienia, w Jego ręce składa się potrzeby i projekty, od Niego czerpie się nadzieję i siłę na drogę. Czymś pięknym i owocnym jest także powierzenie tej modlitwie drogi wzrastania dzieci.”. (Rady…).

Jarosław Sudoł

0 0 głos
Oceń ten tekst!
Powiadamiaj mnie o odpowiedziach
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Czy podoba Ci się ten tekst? – Zostaw opinię!x
()
x