Pośrednictwo Najświętszej Maryi Panny

Lourdes znajduje się w południowo­-zachodniej Francji u podnóża potężnej skalistej góry, gdzie zbiega się siedem wąwozów górskich, rozlewających się w obszerną falistą dolinę, którą przecina spieniony nurt rzeki Gave. Do tej góry przyczepiony jest warowny zamek – usytuowany w strategicznie ważnym wejściu do dolin prowadzących ku najwyższym szczytom Pirenejów.

Historia Lourdes sięga wczesnego średniowiecza. Tradycja podaje, że powracający w 778 roku z Hiszpanii król Karol Wielki miał okrążyć zajętą przez muzułmanów fortecę i bezskutecznie ją oblegać. Gdy obrońcy nie chcieli się poddać, a król postanowił odstąpić od okrążenia, podróżujący w królewskim orszaku biskup Le Puy udał się do saraceńskiego wodza, by przeprowadzić z nim pertraktacje, i zwrócił się do niego tymi słowami: „Ponieważ nie chcesz ustąpić przed żadnym człowiekiem, ustąp przed pewną Panią: przed Matką Boga czczoną w Le Puy”.

Le Puy było ośrodkiem kultu maryjnego. Historia tego miejsca jest znacznie starsza. W latach 53–51 p.n.e. Owernia została podbita przez Juliusza Cezara, stając się częścią Galii Celtyckiej. Na terenach dzisiejszego Le Puy, na górze Anis, Rzymianie założyli miasto Anicium. Po upadku cesarstwa miasto zostało spustoszone, mieszkańcy – zmasakrowani, a rzymskie domy – zniszczone.W późniejszym okresie Owernia była wielokrotnie celem najazdów Gotów, Burgundów i Franków. W V wieku dostała się pod panowanie Wizygotów, a w 507 roku Chlodwig włączył ją w granice swego państwa. Już wcześniej dzisiejsze Le Puy było siedzibą biskupstwa, aczkolwiek jego początki są legendarne.

Pewna nawrócona przez pierwszych misjonarzy kobieta imieniem Villa miała widzenie Maryi w nowo wzniesionej kaplicy i uleczona została z ciężkiej choroby. Wiele innych cudów i widzeń w tym miejscu doprowadziło do tego, że po wiekach biskupi diecezji Le Puy nakazali zbudowanie na miejscu pierwszego objawienia dużej świątyni maryjnej.

Poruszony łaską muzułmanin zgodził się na rozejm i wraz ze swym wojskiem udał się do tego, już wówczas znanego miejsca kultu: wszyscy saraceńscy dowódcy przywiązali do lanc pęki ziół i kwiatów, które zebrali na łące rozciągającej się u podnóży twierdzy. Na miejscu, na znak oddania, ułożyli te wiązanki na ołtarzu Maryi. Główny dowódca, wówczas jeszcze muzułmanin, poprosił o chrzest i zmienił imię Mirat na Lordus, co dało nazwę twierdzy i położonej u jej podnóża miejscowości Lourdes. Odtąd, na znak oddania się Maryi, co roku odbywała się stąd pielgrzymka do Le Puy. Zwyczaj trwał aż do 1829 roku, kiedy to po raz ostatni grupa dziewcząt z Lourdes złożyła swe dary Matce Bożej z Le Puy jako Pani Lourdes.

Figura Matki Bożej w Lourdes

Twierdza ta w XI i XII wieku pełniła funkcję rezydencji hrabiów Bigorre. W 1062 roku hrabia Bernard i oraz jego małżonka Clemence, kierując się wiarą, postanowili ponownie ofiarować Matce Bożej z Le Puy zamek, miasto i całe hrabstwo Bigorre. W wieku XIII przeszły w posiadanie hrabiego Szampanii, która była częścią królestwa Nawarry przed przejściem pod koronę Francji Filipa Pięknego. W 1303 roku uroczyście zostało potwierdzone przez parlament w Paryżu, że Lourdes i hrabstwo Bigorre są „własnością Maryi”, a w 1307 roku miasto Le Puy zrzekło się swych „praw” do hrabstwa na rzecz korony francuskiej. Królowie stali się zgodnie z umową nie tyle posiadaczami, ile wasalami i zarządcami ziemi Maryi.

Lenna zależność Lourdes od Matki Bożej została zakwestionowana dopiero przez króla „mieszczanina” Ludwika Filipa Orleańskiego, który po rewolucji lipcowej 1830 roku objął władzę we Francji. Znamienne, że w tym samym roku, krótko przed wybuchem rewolucji, zaczęły się wizje Maryi w Paryżu, w kaplicy przy rue du Bac, gdzie następnie 27 listopada 1830 roku Matka Boża poprosiła o wykonanie medalika, nazwanego Cudownym Medalikiem i związanego z tajemnicą niepokalanego poczęcia. Wydarzenia miały ciąg dalszy w roku 1858, gdy Niepokalana pojawiła się w Lourdes. Lenne prawa Maryi do ziemi Lourdes obowiązywały jeszcze przez 30 lat od złożenia ostatniej daniny, czyli pomimo zakwestionowania przetrwały do początku 1859 roku.

Królowa Różańca Świętego nr 27Zamów to wydanie "Królowej Różańca Świętego"!

…i wspieraj katolickie czasopisma!

Zobacz Zamów PDF

Ograniczony dostępTo tylko fragment artykułu…

Całość przeczytasz w "Królowej Różańca Świętego"

To wydanie jest wciąż dostępne w sprzedaży, dlatego ma ograniczony dostęp. Możesz nabyć to czasopismo w bardzo niskiej cenie – już od 2 zł! Zamawiając wspierasz różańcowe inicjatywy. Zapraszamy!


ks. Józef Orchowski

JÓZEF ORCHOWSKI kapłan katolicki

Proboszcz parafii fatimskiej w Bydgoszczy, pisarz Maryjny i różańcowy.
Wyszukaj jego teksty.

0 0 głos
Oceń ten tekst!
Powiadamiaj mnie o odpowiedziach
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Czy podoba Ci się ten tekst? – Zostaw opinię!x
()
x