Panna roztropna

Jak to się stało, że Maryja przeszła przez całe swoje życie, nie popełniając ani jednego, nawet najmniejszego grzechu? Jak to możliwe, że wszystkie Jej decyzje były słuszne, potrafiła w każdej sytuacji odczytać wolę Bożą i nią się kierować? Z pewnością pomógł Jej w tym przywilej Niepokalanego Poczęcia, dzięki któremu pozbawiona była wszelkich skłonności do zła. Ale przecież Matka Boża nie była w rękach Boga marionetką; tak jak wszyscy ludzie mogła decydować o swoim życiu, mogła wybierać w każdej sprawie różne warianty postępowania. Co sprawiło, że zawsze obierała najlepszą drogę? Zapewne pomogła Jej w tym cnota roztropności. Spróbujmy dziś rozważyć, na czym ta cnota polega, jak się nią kierować i jak pielęgnować ją w naszym życiu.

Często się zdarza, że przychodzą nam do głowy różne pomysły. Albo sami coś wymyślimy, albo ktoś nas do czegoś namawia. Początkowo coś wydaje się wspaniałe i piękne. Niestety, nie raz było tak, że gdy poszliśmy za jakąś myślą, wpadaliśmy w przeróżnego rodzaju tarapaty, z których trudno było się wyplątać. A wszystko właśnie dlatego, że zabrakło nam roztropności.

Według teologii moralnej roztropność jest jedną z czterech cnót kardynalnych (obok sprawiedliwości, wstrzemięźliwości i męstwa). Polega na właściwym dobieraniu celów życiowych, a także środków do owych celów prowadzących. Człowiek roztropny zawsze kieruje się w swoim życiu sumieniem, które jako głos Boga pomaga rozróżnić dobro od zła, a także rozumem – jednym z darów Ducha Świętego, dzięki któremu potrafi oddzielić prawdę od fałszu oraz przewidywać konsekwencje dokonywanych wyborów.

Wspomagając się nauczaniem świętego Tomasz z Akwinu (Traktat o roztropności), zwróćmy uwagę na kilka jakże ważnych czynników, które pomagają mądrze podejmować życiowe decyzje. Warto je zapamiętać.

Po pierwsze – pamięć. Uczymy się na błędach, zarówno swoich, jak też cudzych. Jeśli jakieś decyzje lub postępowanie przyniosło fatalne skutki dla nas lub kogoś innego, oznacza to, że w przyszłości podobnych działań trzeba unikać, by sytuacja się nie powtórzyła.

Po drugie – zdrowy ogląd i osąd rzeczywistości. Sytuację trzeba widzieć taką, jaka jest, a nie jaką chcielibyśmy, by była. Podam przykład: jeśli dziewczyna decyduje się wyjść za mąż za alkoholika, musi liczyć się z tym, że jej życie może z powodu pijaństwa zamienić się w koszmar, a ona stanie się stałą bywalczynią policji i ośrodków interwencji kryzysowej.

Po trzecie – otwartość na pouczenia innych. Wokół nas jest wielu ludzi, którzy przeżyli różnego rodzaju sytuacje i często ostrzegają przed konsekwencjami rozmaitych postępowań. Oczywiście nie zawsze musimy robić tak, jak każą nam inni, ale warto przynajmniej posłuchać i przemyśleć, czy aby na pewno nie mają oni racji.

Po czwarte – domyślność, czyli umiejętność łączenia przyczyn i konsekwencji różnych zdarzeń, a tym samym umiejętność przewidywania, co może się stać, gdy podejmujemy taką lub inną decyzję. Święty Tomasz pośród cnót wymieniał też oględność i zapobiegliwość, czyli liczenie się z ewentualnymi nieprzewidzianymi trudnościami i konsekwencjami podejmowanych działań.

Zamieniając wszystko to, co napisałam wyżej, w praktykę: kiedy przyjdzie nam podjąć jakąś naprawdę trudną decyzję, warto zastosować w życiu zasadę trzech „p” – przemodlić, przemyśleć, pytać, a jeśli czas pozwala, należy wprowadzić jeszcze czwarte „p” – poczekać.

Przemodlić – czyli pozwolić Panu Bogu, by poprzez sumienie pomógł nam rozeznać, czy dany czyn lub cel, który zamierzamy podjąć, na pewno jest moralnie dobry, zgodny z Bożymi przykazaniami i nauką Kościoła. Najlepiej w tym celu wspomóc się różańcem, nowenną do Ducha Świętego lub na adoracji Najświętszego Sakramentu oddać się jako narzędzie Jezusowi, wierząc, że On pomoże wybrać to, co słuszne. W czasie modlitwy pomaga również czytanie katechizmu lub Pisma Świętego.

Królowa Różańca ŚwiętegoZamów to wydanie "Królowej Różańca Świętego"!

…i wspieraj katolickie czasopisma!

Ograniczony dostępTo tylko fragment artykułu…

Całość przeczytasz w "Królowej Różańca Świętego"

To wydanie jest wciąż dostępne w sprzedaży, dlatego ma ograniczony dostęp. Możesz nabyć w bardzo niskiej cenie (wydania bieżące za 4,90 zł, a archiwalne już od 2 zł).

Zamówiając wspierasz różańcowe inicjatywy. Zapraszamy!


Renata Gontarz

RENATA GONTARZ teolożka

Pisze na tematy Maryjne i różańcowe, a przedstawia miejsca kultu.

Znajdź więcej tekstów.

0 0 głos
Oceń ten tekst!

Nasze intencje modlitewne:

 
Powiadamiaj mnie o odpowiedziach
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Czy podoba Ci się ten tekst? – Zostaw opinię!x
()
x