Niepojęty dar i odpowiedzialność

Chrzest święty jest zanurzeniem w śmierci i zmartwychwstaniu Pana Jezusa Chrystusa, który uwalnia nas od grzechu pierworodnego oraz daje nam uczestnictwo w życiu Trójcy Przenajświętszej. Jest to więc niepojęty dar, ale też wielkie zobowiązanie, co wyrażamy przy sprawowaniu sakramentu, kiedy przed wyznaniem wiary w zbawczą moc Pana Boga wyrzekamy się grzechu, wszystkiego, co do niego prowadzi, i szatana.

Niepojęty dar i odpowiedzialność

Fakt, że chrzest święty jest przyjmowany jeden raz w życiu, może się przyczyniać do zapominania o tych zobowiązaniach. Wiemy też, że sakrament nie działa magicznie, ale wymaga naszej współpracy, czyli troski, aby w życiu pozwolić się prowadzić Duchowi Świętemu; to jest relacja osobowa, dlatego raz wybrawszy Pana Boga we chrzcie świętym – „zawsze wybierać muszę”.

Praktyka odnawiania przyrzeczeń chrzcielnych

Odpowiedzialność za przyjęty sakrament chrztu świętego przyczyniła się do praktyki odnawiania przyrzeczeń chrzcielnych, m.in. w liturgii wigilii paschalnej czy podczas chrztu świętego dzieci, a także przez przeżegnanie się wodą święconą, co ze swej istoty jest przypomnieniem tego sakramentu, a więc i zobowiązań. Poza tym zasadne jest, aby także w wielu innych okolicznościach odnawiać przyrzeczenia chrzcielne.

Wyrzeczenie się grzechu i wszystkiego, co do niego prowadzi

Odnawianie przyrzeczeń chrzcielnych jest szczególną okazją do usuwania zaniedbywanych przeszkód w życiu duchowym. Chodzi przede wszystkim o powracanie do tych samych grzechów i lekceważenie okoliczności, które do nich prowadzą. Na ogół mamy takie ciemne przestrzenie życia, które nie bardzo chcemy oddać Panu Jezusowi.

KRS nr 49Zamów to wydanie "Królowej Różańca Świętego"!

…i wspieraj katolickie czasopisma!

Zobacz Zamów PDF

Ograniczony dostępTo tylko fragment artykułu…

Całość przeczytasz w "Królowej Różańca Świętego"

To wydanie jest wciąż dostępne w sprzedaży, dlatego ma ograniczony dostęp. Możesz nabyć to czasopismo w bardzo niskiej cenie – już od 2 zł! Zamawiając wspierasz różańcowe inicjatywy. Zapraszamy!

br. Paweł Mruk

PAWEŁ MRUK benedyktyn

Postulator generalny procesu beatyfikacyjnego sł.B. Bernarda z Wąbrzeźna.
Wyszukaj jego teksty.

0 0 głos
Oceń ten tekst!
Powiadamiaj mnie o odpowiedziach
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Czy podoba Ci się ten tekst? – Zostaw opinię!x
()
x