Królowa Aniołów

„Strzeżcie się, żebyście nie gardzili żadnym z tych małych; albowiem powiadam wam: Aniołowie ich w niebie wpatrują się zawsze w oblicze Ojca mojego, który jest w niebie” (Mt 18,5).

W Piśmie Świętym często pojawiają się aniołowie. Można nawet napisać, że występują w większości wydarzeń najbardziej kluczowych w historii zbawienia. I tak na przykład już po grzechu pierwszych rodziców cherubini strzegą drogi do drzewa życia w raju (Rdz 3,24). Anioł ratuje życie Izaaka, gdy Bóg wystawił na próbę wiarę Abrahama (Rdz 22,11). W słynnej scenie z krzewem ognistym Mojżeszowi ukazuje się anioł Pański (Wj 3,1). W Nowym Testamencie, począwszy od zwiastowania, przez narodzenie Jezusa, kuszenie na pustyni, modlitwę w Ogrodzie Oliwnym, zmartwychwstanie, wniebowstąpienie – we wszystkich tych scenach pojawiają się aniołowie.

W słownikach wyraz „anioł” (z greckiego) znaczy dosłownie „posłaniec”. Anioły według naszej wiary są bytami duchowymi stworzonymi przez Boga. Nie mają ciała, więc są niewidzialne, chociaż potrafią przybierać widzialną postać, na przykład w scenie zmartwychwstania (J 20,12). W malarstwie i w rzeźbach ukazywane są jako postaci ze skrzydłami, chociaż w rzeczywistości żaden anioł nie ma skrzydeł (podobnie jak diabeł nie ma rogów i ogona). Czytając Biblię, można zauważyć, że aniołowie przeznaczeni są do różnych funkcji. Dlatego też teolodzy dzielą je na kilka lub kilkanaście chórów (grup), wśród nich między innymi wymienieni z nazwy cherubini i serafini. Najważniejszymi zadaniami niebiańskich duchów są wysławianie chwały Boga, opieka nad powierzonymi im osobami, zanoszenie do nieba naszych modlitw, oznajmianie ludziom woli Bożej, pomaganie w podejmowaniu ważnych życiowych decyzji.

Nieznana jest nikomu dokładna liczba aniołów. Wierzymy, że każdemu z nas Bóg przydzielił anioła stróża – nieodłącznego towarzysza czuwającego nad człowiekiem, przychodzącego z pomocą każdemu, kto go szczerze o to prosi. Dlatego tak ważne jest częste odmawianie modlitwy „Aniele Boży, stróżu mój”.

Anioły mają wolną wolę. Mogą wybierać posłuszeństwo Bogu albo nieposłuszeństwo. Szatan też jest aniołem. Aniołem, który wybrał zło, za co został wygnany z raju. W przeciwieństwie do ludzi złe (upadłe) anioły nigdy się nie nawracają, dlatego też ich potępienie jest wieczne.

Cytowany przez Katechizm Kościoła Katolickiego św. Tomasz z Akwinu pisze, że: „Aniołowie są stworzeniami duchowymi, które nieustannie wielbią Boga i służą Jego zbawczym zamysłom wobec innych stworzeń” (KKK 350), a według św. Augustyna: „»Anioł« oznacza funkcję, nie naturę. Pytasz, jak nazywa się ta natura? – Duch. Pytasz o funkcję? – Anioł. Przez to, czym jest, jest duchem, a przez to, co wypełnia, jest aniołem” (cytat także za KKK 329).

Królowa Różańca ŚwiętegoZamów to wydanie "Królowej Różańca Świętego"!

…i wspieraj katolickie czasopisma!


To tylko część artykułu… Całość przeczytasz w "Królowej Różańca Świętego"

0 0 głos
Oceń ten tekst!

Nasze intencje modlitewne:

 
Powiadamiaj mnie o odpowiedziach
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Czy podoba Ci się ten tekst? – Zostaw opinię!x
()
x

Zanim skopiujesz, napisz do nas.

Przeczytaj poprzedni wpis:
Drogami przemiany

Gdy kończyłem poprzedni artykuł, wśród różnych pytań znalazły się między innymi te odnoszące się do prognozowania szans na poprawę skazanych...

Zamknij