Józef Kentenich

Józef Kentenich urodził się 16 listopada 1885 r. w Gymnich koło Kolonii. Po ukończeniu gimnazjum w 1904 roku wstąpił do pallotynów, a w 1910 przyjął święcenia kapłańskie. Na początku pracował jako nauczyciel, a następnie wychowawca w niższym seminarium duchownym pallotynów w Schönstatt (czyt. Szensztat). Na podstawie zdobytych doświadczeń i obserwacji postanowił udoskonalić obowiązujące metody wychowawcze.

Duchową odnowę postanowił powierzyć Matce Bożej – jak to praktykował św. Wincenty Pallotti, dlatego 18 października 1914 r. powierzył się wraz z klerykami Jej opiece, zawierając tzw. Przymierze Miłości w kaplicy na obrzeżach Szensztat. Wydarzenie to określono mianem kamienia milowego historii Szensztatu. Kapliczka stała się od tej chwili sanktuarium Matki Bożej Trzykroć Przedziwnej.

Obraz Maryi Trzykroć Przedziwnej - Maryja Szensztacka (w ramce 24x18 cm)

W magazynie SKU:obraz-mbtrzykroc-przedziwnej
24,00 zł

Od 1919 r. ojciec Kentenich zajmował się wyłącznie szerzeniem idei ruchu i głoszeniem rekolekcji.

W kolejnych latach Ruch Szensztacki rozszerzał się, a kaplica stała się miejscem pielgrzymkowym, w którym wielu odkrywało i odkrywa w Maryi matkę i wychowawczynię.

Prześladowania prowadzone przez hitlerowców dotknęły także przedstawicieli Ruchu, w tym o. Kentenicha. Od 20 września 1941 do 11 marca 1942 przebywał w więzieniu Gestapo w Koblencji, a od 13 marca 1942 do 6 kwietnia 1945 roku w obozie koncentracyjnym w Dachau. Po wojnie w latach 1952–1965, o. Józef z postanowienia Stolicy Apostolskiej został wysłany do pracy w USA bez prawa kontaktu z przedstawicielami Ruchu. Przyjął tę decyzję z pokorą i w duchu posłuszeństwa.

W 1964 roku Ruch został odłączony od pallotynów.

Po zakończeniu Soboru Watykańskiego II o. Kentenich został przyjęty na audiencji przez papieża Pawła VI, który jemu i Ruchowi udzielił aprobaty. W dniu 24 grudnia 1965 roku ojciec Józef wrócił do Schönstat. Zmarł 15 września 1968 r., a w 1975 otwarto jego proces beatyfikacyjny.

stg

Królowa Różańca ŚwiętegoZamów to wydanie "Królowej Różańca Świętego"!

…i wspieraj katolickie czasopisma!

Strona Ruchu Szensztackiego: www.szensztat.pl

Dowiedz się więcej o obrazie Matki Bożej Trzykroć Przedziwnej!

Matka Trzykroć Przedziwna

0 0 głos
Oceń ten tekst!

Nasze intencje modlitewne:

 
Powiadamiaj mnie o odpowiedziach
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Czy podoba Ci się ten tekst? – Zostaw opinię!x
()
x

Zanim skopiujesz, napisz do nas.

Przeczytaj poprzedni wpis:
Matka Boża Szensztacka
Matka Trzykroć Przedziwna

18 lipca 1914 roku młody niemiecki ksiądz przegląda katolicką prasę. W oczy rzuca mu się artykuł włoskiego kapucyna o Pompejach...

Zamknij