Dzieci przy Sercu Jasnogórskiej Matki

To nie przypadek, że Jasna Góra nazywana jest duchową stolicą naszej Ojczyzny. Od wielu wieków Polacy ze wszystkich, nawet najodleglejszych zakątków kraju przybywają, aby spotkać się z najlepszą Matką i Królową w Jej domu. Pięknie jest widzieć rodziców modlących się wraz ze swoimi dziećmi przed Cudownym Obrazem Czarnej Madonny. Dzięki temu miłość do Maryi i tego świętego miejsca przekazywana jest nieprzerwanie z pokolenia na pokolenie.

Jasna Góra

Choć w naszym kraju znajduje się wiele sanktuariów maryjnych, w których czczona jest Matka Boża, to jednak Jasna Góra jest spośród nich pierwszym i najważniejszym miejscem Jej kultu. Jasna Góra CzęstochowaA to dlatego, że Maryja wybrała właśnie to wzgórze, z którego jako Królowa Polski otacza opieką cały kraj i wszystkich jego mieszkańców. Niezliczoną ilość razy na przestrzeni dziejów Polski Maryja ratowała naszą Ojczyznę, chroniła i pomagała pokonać wszelkie niebezpieczeństwa. Polacy wiedzieli, że tylko u Niej znajdą pomoc i ratunek. Do dnia dzisiejszego przybywają przed Cudowny Obraz, aby powierzać Maryi, jako najlepszej Matce, wszystkie swoje sprawy, troski i cierpienia oraz podzielić się przeżywaną radością. Proszą też o wstawiennictwo w trudnych momentach i gdy stają przed wyborem drogi życiowej… Przychodzą, by powierzyć Jej swoją rodzinę, a zwłaszcza dzieci, aby strzegła je przed złem, zagubieniem i pokusą odejścia od jedynej, najwłaściwszej drogi prowadzącej do Jezusa.

Wkrótce po powstaniu Podwórkowych Kół Różańcowych Dzieci pojawiła się myśl, by zorganizować pielgrzymkę naszej wspólnoty na Jasną Górę. Pierwsza z nich odbyła się 21 marca 1999 roku. Przyjechały dzieci z całej Polski i spoza jej granic. Nie zmieściły się wewnątrz bazyliki, wypełniły więc kaplicę Cudownego Obrazu i dziedziniec.

Trwały, pełne radości i entuzjazmu, mimo zimna i deszczu. I tak pielgrzymka do tronu Królowej Polski stała się dla PKRD najważniejszym wydarzeniem w roku formacyjnym. W jedną z czerwcowych sobót lub niedziel, ze wszystkich stron naszej Ojczyzny i zza granicy, przybywamy do Częstochowy. Tysiące dzieci z różnobarwnymi chustami, czapkami, balonami i transparentami gromadzi się na jasnogórskim placu. Krótko mówiąc: jest radośnie i kolorowo. A to wszystko z miłości do naszej najukochańszej Mamusi – Maryi, z wdzięczności za Jej opiekę i łaski, które nam wyprasza.

Dzieci z pkrd 5Nasze spotkanie rozpoczynamy koncertami, świadectwami i modlitwą różańcową. Nie brakuje wspólnego śpiewu i tańca na chwałę Pana Boga. Najważniejszym wydarzeniem jest Eucharystia, której od samego początku, niemalże za każdym razem przewodniczy ks. bp Antoni Długosz, wielki przyjaciel dzieci. Głoszona przez niego homilia zawsze trafia do serc małych słuchaczy. Szczególnym momentem pielgrzymki jest ponowienie aktu oddania się Matce Bożej. Ofiarujemy Jej nasze serca, całe nasze życie, nasze rodziny i wspólnotę PKRD.

Pragniemy jak najwierniej służyć Maryi i wypełniać Jej fatimskie orędzie przez codzienną, gorliwą modlitwę różańcową oraz odważne szerzenie tej modlitwy w swoim środowisku.

Po błogosławieństwie i rozstrzygnięciu konkursu z nagrodami, wszyscy z radością wracają do swoich domów. Są umocnieni i napełnieni wieloma łaskami, by niestrudzenie, z zapałem apostołować w rodzinie, szkole i wśród wszystkich napotkanych ludzi.

Po raz siedemnasty

W tym roku na Jasną Górę pielgrzymować będziemy już po raz siedemnasty! Hasłem będą słowa tegorocznego programu duszpasterskiego: „Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię”. Zapraszamy nie tylko członków PKRD, ale wszystkie dzieci, które kochają Pana Jezusa i Matkę Najświętszą. Oczywiście, dzieci same nie dotrą na Jasną Górę. Stąd ogromna prośba do rodziców, dziadków, katechetów, opiekunów, aby pomogli zorganizować wyjazd na to radosne, dziecięce świętowanie. Pomóżcie dzieciom doświadczyć spotkania z rówieśnikami, którzy powierzyli swoje życie Matce Bożej, codziennie modlą się na różańcu i dają piękne świadectwo o tym, jak Maryja troszczy się o nich i im pomaga. To z pewnością będzie dla pozostałych wspaniałą zachętą, by „złapać” Maryję za rękę i pozwolić Jej prowadzić się przez różaniec, przez całe życie do Jezusa. Maryja zaprasza każdego! Niech więc nikogo nie zabraknie. Już nie możemy się doczekać wspólnego spotkania! Do zobaczenia 21 czerwca na Jasnej Górze!

Magdalena Buczek

MAGDALENA BUCZEK dziennikarka

Założycielka Podwórkowych Kół Różańcowych.
Wyszukaj jej teksty.

0 0 głosów
Oceń ten tekst!
Powiadamiaj mnie o odpowiedziach
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Czy podoba Ci się ten tekst? – Zostaw opinię!x
()
x