Poznaj najnowsze wydanie: temat numeru: Matka Boża z Guadalupe, maryjność w Ameryce Łacińskiej, a także Matka Boża w Clearwater, Zespół Guadalupe, katedra pelplińska, Maria Magdalena de Pazzi, dawna pobożność różańcowa w Gietrzwałdzie, mały cud św. Teresy i wiele innych a także świadectwa różańca i nowenny pompejańskiej.
Zobacz spis treści:
s. Urszula Dzielawska CMBB, Tomasz Parciński, Matka Boża z indiańskiego płaszcza
„Nie ma już Żyda ani poganina, nie ma już niewolnika ani człowieka wolnego, nie ma już mężczyzny ani kobiety, wszyscy bowiem jesteście kimś jednym w Chrystusie Jezusie”.
Marta Sienkiewicz, Początki kultu maryjnego w Ameryce Łacińskiej
Kult maryjny w Ameryce Łacińskiej jest bardzo rozpowszechniony, przybiera różne formy, które mają odniesienie do tamtejszej kultury. Oblicza tego kultu są zupełnie inne niż w Polsce, chociaż można dostrzec kilka podobieństw.
Magdalena Buczek, Z Maryją wielbimy Boga
Z Agnieszką Krasucką, żoną Pawła, mamą Marysi, założycielką Zespołu i Wspólnoty Guadalupe – rozmawia Magdalena Buczek
Stanisława Gamrat, Matka Boża z Clearwater
Wszystko zaczęło się, gdy dziewięć dużych szklanych paneli odbarwiło się w niewyjaśniony sposób, uwidaczniając kształt przypominający Maryję. Skończyło się siedem lat później, kiedy młody chłopak za pomocą procy zniszczył szklany wizerunek. To, co zdarzyło się w Clearwater, pozostaje wciąż otwarte na interpretacje. Oto opis wydarzeń sprzed ćwierć wieku.
Renata Gontarz, Rozważania różańcowe Z Matką Bożą z Guadalupe
Agata Witkowska, Katedra pelplińska
To drugi pod względem wielkości (po gdańskiej bazylice mariackiej), ceglany kościół w naszym kraju. Wzniesiona pierwotnie jako kościół cysterski, szczęśliwie przetrwała wszystkie dziejowe burze, jakie przetaczały się nad Pomorzem, i dziś jest świadectwem przeszłości kulturalnej tego regionu.
Marek Woś, Stanisław Roman
Drukarz, wydawca, dziennikarz, patriota; człowiek, dzięki którego zaangażowaniu orędzie Maryi z Gietrzwałdu szybko rozpowszechniło się w zaborach.
Ksiądz Bronisław Echaust, proboszcz Żernik, Jak odprawiają różaniec w Gietrzwałdzie?
Powstanie poniższej publikacji zostało zainspirowane słowami Matki Bożej, która w Gietrzwałdzie pochwaliła sposób odmawiania różańca przez wizjonerki: Justynę Szafryńską i Barbarę Samulowską. Sposób – jak zauważa autor – dla ówczesnych nieoczywisty, choć i dla współczesnych może stać się on cenną wskazówką.
Agata Skorupska-Cymbaluk, Nieskalani i upragnieni
Niech będzie błogosławiony Bóg i Ojciec Pana naszego Jezusa Chrystusa, On napełnił nas wszelkim błogosławieństwem duchowym na wyżynach niebieskich – w Chrystusie. W Nim bowiem wybrał nas przed założeniem świata, abyśmy byli święci i nieskalani przed Jego obliczem…
Izabela Gardyńska, Wolność w umiłowaniu
Brat Rafał Gorzołka, założyciel Fundacji Antoni, w zakonie 26 lat, z ubogimi 19 lat. Rozmawiamy o jego misji wśród ubogich.
Bartosz Wojnarowski, Maria Magdalena de Pazzi
W biografii tej świętej, na ostatniej stronie, znajduje się kalendarium życia. Nie jest to jednak zwykły spis dat, jaki w literaturze hagiograficznej spotyka się często, bowiem na samej górze widnieje wypisany kapitalikami tytuł: „Życie przebiegające jak liturgia”. W cyklu maryjnych mistyczek zanurzamy się tym razem w klasycznej duchowości karmelitańskiej. Przenosimy się do Włoch, późnego renesansu, choć… pojawi się także polski akcent.
Bartolo Longo, Uzdrowienie Marty Petruni
Kolejną sobotę różańcową rozpoczynamy opowieścią o jednym z wielu świadectw ogromnego miłosierdzia, które Królowa Różańca Świętego okazuje najbardziej nieszczęsnym, nieznającym go prawie wcale ludziom, jakimi są osoby głuchonieme. To dość niedawne wydarzenie, w którym promień wiary z trudem przebijał się przez gęstą ciemność. Miało ono miejsce 24 marca 1889 r. w przeddzień uroczystości Zwiastowania Pańskiego, które jest świętem pierwszej tajemnicy różańcowej.
Świadectwa mocy różańca oraz nowenny pompejańskiej
Barbara Benedykt, Podkarpackie Pompeje
Przypomnijmy sobie „Podkarpackie Pompeje”, wieś Święte, położoną w południowo-wschodniej Polsce, w województwie podkarpackim w gminie Radymno, gdzie od lat odbywają się nabożeństwa pompejańskie.
s. Urszula Dzielawska CMBB Tomasz Parciński, Przez boleść Twoją przy ukrzyżowaniu Jezusa
Piąty miecz przeszywa duszę Maryi, gdy staje Ona pod krzyżem umierającego Syna. Wydarzenie to opisuje na kartach swej Ewangelii św. Jan. Lakoniczna relacja zawiera w sobie tak wiele treści, że nie dziwi fakt, iż obraz cierpiącej Maryi stojącej pod krzyżem Chrystusa stał się jedną z najbardziej rozpoznawalnych scen w chrześcijaństwie.
Krzysztof Jędrzejewski, Idąc do Nazaretu
Ostatnio pisałem o drodze wzdłuż Jordanu i Jeziora Galilejskiego, którą szedłem wraz z Michałem Perzem, moim przyjacielem, pielgrzymując w 2005 roku po Ziemi Świętej. Zakończyłem ją w Kafarnaum i na Górze Błogosławieństw, na której zboczach zastał nas zmrok i gdzie udaliśmy się na spoczynek. Noc była ciepła, więc wystarczyły karimaty i śpiwory rozłożone na ziemi, nie trzeba było rozbijać namiotu…
Andrzej Jędrzejczak, Rozdarta ziemia, uradowane serce. O wojażach bliskowschodnich
Rzeczywistość współistnienia na jednej ziemi Izraela i Palestyny to motyw, który wzbudza wiele kontrowersji, sprawa wciąż niezałatwiona i należąca do tych, które ciężko podejmować z przyczyn politycznych. Czy jednak tylko tym żyje mieszkaniec Izraela? Czy to jedyny aspekt, nad którym refleksję prowadzą Palestyńczycy?
Ks. Józef Orchowski, Jan Matejko Przez eucharystię i Maryję do miłości ojczyzny
Cyprian Norwid – polski poeta, prozaik, dramatopisarz, eseista, grafik, rzeźbiarz, malarz i filozof w utworze „Promethidion” napisał o pięknie m.in. takie słowa: „Bo nie jest światło, by pod korcem stało, Ani sól ziemi do przypraw kuchennych, Bo piękno na to jest, by zachwycało Do pracy, praca by się zmartwychwstało”.
Marek Piotrowski, Świąteczna refleksja
Kolejne święta przed nami. Na szczęście nie ma w Polsce zakazu prezentowania „wyznaniowych” dekoracji (na przykład szopek ze Świętą Rodziną), nie mówiąc już o zakazie świętowania 24 grudnia (jak w Somalii czy Arabii Saudyjskiej)…
Magdalena Buczek, Święta Teresa i „mały cud”
W jubileuszowym roku 150. urodzin i 100. rocznicy beatyfikacji św. Teresy od Dzieciątka Jezus przyjrzyjmy się bliżej wydarzeniu, które miało kluczowy wpływ na jej duchowy rozwój. Nazwała je „łaską Bożego Narodzenia” lub „małym cudem”.