Słynny zakon dominikański oprócz męskiej gałęzi ma także żeńską. Siostry dominikanki także mają charyzmat różańcowy. Nic więc dziwnego, że gdy w 1702 r. osiadły w klasztorze w Guadalajarze, w Meksyku i zastały tam figurę Maryi, dołączyły do niej różaniec i przemianowały na Matkę Bożą Różańcową. Nic jednak nie zwiastowało, że figura ta za 100 lat stanie się cudowna i znana na cały Meksyk.
Cudowna figura
Do nadzwyczajnego zdarzenia doszło 13 sierpnia 1807 roku. Figura stała we wspólnej sypialni sióstr. O godzinie 2.30 budynkiem klasztoru wstrząsnęła istna nawałnica. Niebo przeszywały błyskawice, a w ziemię biły pioruny. Siostry obudziły się przerażone i nie mogły już zasnąć. Nagle do pomieszczenia wpadł piorun. Zakonnice w popłochu szukały drogi ucieczki. Na szczęście żadna z nich nie ucierpiała, jednak to, co ujrzały potem, napełniło je ogromnym zdumieniem.
Okazało się, że piorun trafił w figurę Maryi. Szaty Madonny zostały zwęglone, jej kryształowe oczy roztrzaskane, a różaniec zniszczony. Zadziwiające, że ani sama figura ani święte obrazy nie ucierpiały na skutek tego zdarzenia. Następnego dnia w geście dziękczynienia za ocalone życie zakonnice zaniosły figurę do przyklasztornego kościoła, gdzie odprawiono specjalną mszę świętą. Następnie figurę umieszczono w kaplicy klasztornej.
Kolejny cud
18 sierpnia siostra Maria Teresa poprosiła dwóch robotników o przeniesienie figury z kaplicy do celi beznadziejnie chorej zakonnicy. Jednak gdy mężczyźni chcieli podnieś Madonnę, w kaplicy zrobiło się ciemno, a poczerniała figura zaczęła jaśnieć nieziemskim światłem. Wobec tego zjawiska przełożona wezwała pozostałe siostry na modlitwę przy statule. Nagle, ku przerażeniu zakonnic, kaplicą wstrząsnęło uderzenie pioruna, a jej wnętrze rozjaśniło światło błyskawicy. Gdy siostry doszły do siebie, zobaczyły kolejny cud: zniszczona poprzednim wybuchem figura odzyskała dawne kolory. Nawet oczy Maryi i perłowy różaniec znów były całe.
Wydarzenia te były tak spektakularne, że powołano specjalną komisję do ich zbadania, która potwierdziła cud widziany przez wiele osób.
Figura Maryi liczy 102 cm wysokości. Przyobleczona jest w bogato zdobione szaty i stoi na srebrnym półksiężycu. Matka Boża i Dzieciątko dzierżą złote berła i różańce. Ich głowy wieńczą złote korony podarowane im podczas papieskiej koronacji 18 sierpnia 1940 roku. Było to potwierdzeniem licznych cudów i łask otrzymywanych za przyczyną cudownej Maryi od Piorunów. Figura, która doświadczyła dwóch uderzeń pioruna oraz odnowicielskiej mocy Pana, nadal jest odwiedzana przez licznych pielgrzymów.